اقامت

1402/03/14


اقامت‌ها

هتل‌ها

اساس درجه‌بندی هتل‌ها، کیفیت خدماتی‌ست که ارائه می‌شود. کیفیت خدمات با درنظرگرفتن وجود پارامترهایی مثل خدمات رستوران، اندازه‌ و چشم‌انداز اتاق‌ها، تفریحات هتل، خدمات ورزشی، موقعیت جغرافیایی و غیره انجام می‌گیرد.

هتل 1 ستاره

هتل‌های یک ستاره، هتل‌هایی هستند که در پایین‌ترین سطح قیمتی قرار دارند و ازنظر اقتصادی به‌صرفه هستند. ارائه‌ی خدمات در این هتل‌ها به‌دلیل صرفه‌ی اقتصادی برای مسافران درحد امکانات اولیه صورت می‌گیرد.  باید این نکته را درنظر داشته باشید که در هتل‌های یک ستاره برای دریافت بسیاری از خدمات به‌طور جداگانه هزینه دریافت می‌شود.

هتل ۲ ستاره

اساس درجه‌بندی هتل‌ها، کیفیت خدماتی‌ست که ارائه می‌شود. کیفیت خدمات با درنظرگرفتن وجود پارامترهایی مثل خدمات رستوران، اندازه‌ و چشم‌انداز اتاق‌ها، تفریحات هتل، خدمات ورزشی، موقعیت جغرافیایی و غیره انجام می‌گیرد.

هتل‌های دو ستاره، هتل‌هایی هستند که در ‌ سطوح پایین قیمتی قرار دارند و ازنظر اقتصادی به‌صرفه هستند. ارائه‌ی خدمات در این هتل‌ها به‌دلیل صرفه‌ی اقتصادی برای مسافران درحد امکانات اولیه صورت می‌گیرد. باید این نکته را درنظر داشته باشید که در هتل‌های دو ستاره برای دریافت بسیاری از خدمات به‌طور جداگانه هزینه دریافت می‌شود.

هتل‌های دوستاره معمولاً در دوتا چهار طبقه ساخته می‌شوند و موقعیت جغرافیایی آن‌ها به‌گونه‌ای‌ست که در مرکز شهر و در نزدیکی جاذبه‌های ارزان‌قیمت قرار می‌گیرند تا دسترسی مسافران به آن‌ها راحت‌تر انجام شود. امکانات هتل‌های دوستاره و خدماتی که در آن‌ها به مسافران ارائه می‌گردد مناسب و تمییز هستند اما لوکس و گران‌قیمت نیستند. بیشتر هتل‌های دوستاره رستوران ندارند اما در جایی واقع‌شده‌اند که در اطراف آن رستوران‌هایی با قیمت پایین پیدا می‌شود.

هتل ۳ ستاره

اساس درجه‌بندی هتل‌ها، کیفیت خدماتی‌ست که ارائه می‌شود. کیفیت خدمات با درنظرگرفتن وجود پارامترهایی مثل خدمات رستوران، اندازه‌ و چشم‌انداز اتاق‌ها، تفریحات هتل، خدمات ورزشی، موقعیت جغرافیایی و غیره انجام می‌گیرد.

هتل‌های سه ستاره، هتل‌هایی هستند که درمقایسه با هتل‌های درجه یک و دو فضایی بزرگ‌تر و شیک‌تر دارند. این نوع هتل‌ها هم مانند هتل‌های دوستاره در فاصله‌ی کمی از مراکز خرید منطقه یا جاذبه‌های گران‌قیمت قرار دارند. رستوران‌های این هتل‌ها در سطح متوسط هستند. وعده‌ی غذایی صبحانه در هتل‌های سه ستاره در بوفه سرو می‌شود و در بعضی از این هتل‌ها ناهار و شام نیز باتوجه به سطح خدمات هتل و پرداخت هزینه‌ی جداگانه انجام می‌گیرد. برای انجام خدمات نظافتی در این هتل‌ها باید از قبل هماهنگی لازم انجام شود و درغیر این‌صورت انتظار ارائه‌ی این خدمات را نباید از هتل‌های سه ستاره داشت. در بعضی از هتل‌های سه ستاره امکانات و خدمات ورزشی و استخر وجود دارند که با پرداخت هزینه‌ی جداگانه می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

هتل 4 ستاره

اساس درجه‌بندی هتل‌ها، کیفیت خدماتی‌ست که ارائه می‌شود. کیفیت خدمات با درنظرگرفتن وجود پارامترهایی مثل خدمات رستوران، اندازه‌ و چشم‌انداز اتاق‌ها، تفریحات هتل، خدمات ورزشی، موقعیت جغرافیایی و غیره انجام می‌گیرد.

هتل‌های چهارستاره درمقایسه با هتل‌های دو و سه ستاره معمولا فضای بزرگ‌تری دارند. پرسنل این هتل‌ها قبل از شروع به‌کار خود، دوره‌های آموزشی سنگین‌تری را می‌بینند و برای برخورد با مسافران و ارائه‌ی خدماتی در این سطح، آموزش‌های زیادی می‌بینند. پرسنل هتل‌هایی در این سطح، باید بتوانند آرامش و آسایش کافی را که هدف اصلی آن‌هاست برای میهمانان خود تامین کنند. سطح خدمات و کیفیت ارائه‌شده در رستوران و اتاق‌های هتل‌های چهارستاره متناسب با سطح این نوع از هتل‌هاست. در هتل‌های چهارستاره، امکانات و تجهیزاتی که در اتاق‌ها به‌کاررفته از نورپردازی اتاق‌ها تا فضایی که طراحی‌شده از سطح متوسط بالاتر هستند.  

هتل 5 ستاره

اساس درجه‌بندی هتل‌ها، کیفیت خدماتی‌ست که ارائه می‌شود. کیفیت خدمات با درنظرگرفتن وجود پارامترهایی مثل خدمات رستوران، اندازه‌ و چشم‌انداز اتاق‌ها، تفریحات هتل، خدمات ورزشی، موقعیت جغرافیایی و غیره انجام می‌گیرد.

هتل‌های 5 ستاره در بالاترین سطح کیفیت و خدمات قرار دارند. این نوع از هتل‌ها همیشه باید نسبت به استانداردها و قوانین هتل‌های پنج ستاره دقت کافی را داشته باشند و امکانات و خدمات آن‌ها باید در همین سطح از کیفیت باقی بمانند تا شرایط ماندگاری در سطح هتل‌های 5 ستاره را داشته باشند. فضاهای این‌گونه از هتل‌ها بسیار بزرگ  و همراه با اتاق‌های متنوع با امکانات گوناگون است. لابی هتل‌‌های پنج ستاره بسیار بزرگ و مجلل طراحی می‌شوند تا با استانداردهای این هتل‌ها هم‌خوانی داشته باشند.

از لحاظ موقعیت جغرافیایی، این سطح از هتل‌ها معمولاً در مرکز شهر قرار دارند تا امکان دسترسی به نقاط مختلف شهر برای بازدید به‌راحتی فراهم باشد.

امکانات و خدمات اتاق‌ها در این هتل‌ها از کیفیت بسیار بالایی برخوردارند و نوع سرویس‌های خواب و مبلمان در این اتاق‌ها و حتی ملحفه‌ی تخت‌ها امتیاز خاصی در درجه‌بندی هتل دارند. تجهیزات هتل‌های 5 ستاره از امکانات صوتی و تصویری گرفته تا امکانات بهداشتی با کیفیت بالا در این اتاق‌ها وجود دارند. خدمات نظافت اتاق‌ها در هتل‌های 5 ستاره هر روز انجام می‌شود.

هتل‌های پنج ستاره باید مجهز به امکانات کامل ورزشی، استخر، پارکینگ و خدمات نگهبانی باشند. استاندارد تعداد اتاق‌های هتل 5 ستاره بالای 100 اتاق است و معمولاً سه رستوران مجزا با امکانات متنوع و خاص دارند.

پرسنل هتل‌های 5ستاره باید اشخاصی منظم، مودب، کارآمد و با روابط عمومی بالا و آگاه نسبت به شرح وظایف خود باشند. این افراد باید انسان‌هایی متعهد و مصمم نسبت به اصول کاری باشند تا بتوانند جوابگوی نیازها و سوالات مسافران هتل باشند.

لزوم مدیریت درست و اساسی یک مدیر لایق و مسلط به امور اجرایی یک هتل برای ایجاد هماهنگی و سازگاری در ارائه‌ی صحیح و به‌موقع خدمات از اصول اساسی حفظ استاندارد برای نگهداری کیفیت و درجه‌ی ستاره است.

کمپ عشایری

اکوکمپ‌های عشایری، فضاهایی جدید و تازه تاسیس هستند که امکان اقامتی رویایی و شگفت‌انگیز را در فضایی بکر و بین عشایر فراهم می‌کنند. فضای ساخت و طراحی این کمپ‌های عشایری به‌گونه‌ای‌ست که به شما خدمات و امکاناتی مناسب، باکیفیت و متناسب با شرایط منطقه و ویژگی‌های بومی آن ارائه می‌گردد. موقعیت جغرافیای این‌گونه کمپ‌ها درست وسط طبیعت و در فاصله‌ی اندکی از جاذبه‌های طبیعی و بی‌نظیر منطقه قرار دارند. اتاق‌ها و مراکز اقامتی مستقر در اکوکمپ‌های عشایری با امکان طبخ غذاهای ایرانی و بومی منطقه، بهترین حالت ممکن را برای اقامتی رویایی در جوار طبیعت فراهم می‌کند.

خوابگاه

خوابگاه‌ها درواقع در تعریف، سرپناه‌هایی هستند که در برنامه‌ی تورهایی که امکان اقامت در هتل یا مراکز اقامتی وجود ندارد از آن‌ها به‌عنوان محلی برای اقامت و خواب استفاده می‌کنیم. این نوع از اقامتگاه‌ها معمولاً در تملک نهادهای دولتی و یا نیمه دولتی ازجمله دانشگاه‌ها، مدارس، تربیت معلم، تربیت بدنی و هلال احمر قرار دارند. در برخی از مناطق محروم، این خوابگاه‌ها که محل زندگی دانشجویان و یا دانش‌آموزان و یا محل برگزاری اردوهای ورزشی تفریحی هستند؛ بهترین مکان و یا در بعضی موارد تنها مکانی هستند که یک گروه گردشگر می‌تواند در آن اقامت موقت داشته باشد. برای اجرای برخی از این تورها، ازقبل هماهنگی لازم با مسئولین این خوابگاه انجام شده و با پرداخت هزینه، از این خوابگاه به‌عنوان محلی برای اقامت شبانه و در جایگاه خوابگاه استفاده می‌کنیم. چنین خوابگاه‌هایی چنین مدارسی، عموماً دارای اتاق‌ها و تخت‌خواب‌های دو یا سه طبقه هستند و می‌توان از آن‌ها به‌عنوان استفاده کرد.

اتاق‌های این خوابگاه، اتاق‌هایی 6 تا 10 نفره با تخت‌هایی دوطبقه و سرویس بهداشتی و حمام هستند. امکانات این‌گونه خوابگاه‌ها به‌صورت زنانه و یا مردانه و کاملاً معمولی و درحد ابتدایی هستند.

ویلا

ویلا به خانه‌هایی گفته می‌شود که به‌عنوان خانه‌ای موقت برای اقامت مسافران درنظرگرفته می‌شوند. این خانه‌ها از سوی صاحبانشان در زمان‌هایی که ازسوی آن‌ها مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، اجاره داده می‌شوند. امکانات و خدماتی که در این منازل وجود دارند برای استفاده‌ی مسافران تغییری نخواهد کرد و سطح این خدمات و تعداد اتاق‌ها و کیفیت اقامت بسته به بضاعت صاحب‌خانه متفاوت است. امکانات یلاها را از نظر کیفیت می‌توان از یک تا پنج ستاره درجه‌بندی کرد. در کلوت از ویلاها باتوجه به مقصد سفر و امکانات منطقه از ویلا برای اسکان مسافران استفاده می‌شود.

امکانات یک ویلا شامل تعدادی اتاق، سالن، آشپزخانه‌ای با امکانات پخت‌وپز، وسایل گرمایشی و سرمایشی، خدمات پزشکی اولیه و در بعضی مواقع یک حیاط اختصاصی است.

اقامت در ویلاها معمولاً به‌صورت گروهی و زنانه یا مردانه است. درصورت تمایل برای اقامت اختصاصی باید از قبل با واحد فروش هماهنگی لازم صورت پذیرد.

حفظ و نگهداری وسایل شخصی هر فرد به‌عهده‌ی خودش خواهد بود. البته باید به این موضوع توجه داشت که امنیت ویلاها تضمین‌شده و قابل قبول است.

    

خانه‌ی محلی

خانه‌ی محلی، اقامتگاهی‌ست که خدمات ارائه‌شده در آن با بوم منطقه، هماهنگی و سازگاری دارد. سبک ارائه‌‌ی خدمات در این نوع از اقامتگاه، کاملاً مرتبط با فرهنگ روستا یا منطقه‌ی خاص در کویر یا جنگل است. استقرار مسافران در خانه‌های محلی با توجه به مقصد و نوع خدمات ارائه‌شده در هر خانه‌ی محلی متفاوت است. پذیرایی در این خانه‌ها به‌شکل محلی و مطابق با فرهنگ روستاییان همان منطقه است. پذیرایی و ارائه‌ی سرویس وعده‌های غذایی و بسیاری از خدمات ازجمله یخچال و تلویزیون، به‌صورت عمومی در خانه‌های محلی انجام می‌شود. معمولاً خانه‌های محلی فاقد اینترنت وای فای هستند.

خانه‌ی بومی

خانه‌ی بومی، اقامتگاهی‌ست که قدمت آن قابل‌توجه است و تا حدود 100 سال برآورد می‌شود. این خانه‌های بومی ممکن در مناطق شهر واقع‌شده باشند. خدمات ارائه‌شده در آن با بوم منطقه، هماهنگی و سازگاری دارد. سبک ارائه‌‌ی خدمات در این نوع از اقامتگاه، کاملاً مرتبط با فرهنگ بومی منطقه است. استقرار مسافران در خانه‌های بومی با توجه به مقصد و نوع خدمات ارائه‌شده در هر خانه‌ی بومی متفاوت است. پذیرایی در این خانه‌ها به‌شکل محلی و مطابق با فرهنگ بومیان همان منطقه است. پذیرایی و ارائه‌ی سرویس وعده‌های غذایی و بسیاری از خدمات ازجمله یخچال و تلویزیون، به‌صورت عمومی در خانه‌های بومی انجام می‌شود. معمولاً خانه‌های بومی فاقد اینترنت وای فای هستند.

خانه‌ی سنتی تجهیزشده

خانه‌ی سنتی تجهیزشده، اقامتگاهی‌ست که قدمت آن قابل‌توجه است و تا حدود چندصدسال برآورد می‌شود. خانه‌های سنتی تجهیزشده، مکان‌هایی تاریخی و منحصربه‌فرد هستند که تجهیز و مرمت شده‌اند. دراقع این‌گونه خانه‌ها، موزه‌هایی زنده و قابل سکونت هستند که شما این شانس را دارید که در آن‌ها اقامت داشته باشید و تاریخِ این مکان را زندگی کنید. اقامتی خاص و شاهانه در اقامتگاهی که درگذشته، جایگاه بزرگان و افراد سرمایه‌دار این سرزمین بوده‌اند. خدمات ارائه‌شده در خانه‌های سنتی تجهیزشده، با بوم منطقه، هماهنگی و سازگاری دارد. سبک ارائه‌‌ی خدمات در این نوع از اقامتگاه، کاملاً مرتبط با فرهنگ بومی منطقه است. استقرار مسافران در خانه‌های بومی با توجه به مقصد و نوع خدمات ارائه‌شده در هر خانه‌ی بومی متفاوت است. پذیرایی در این خانه‌ها به‌شکل محلی و مطابق با فرهنگ بومیان همان منطقه است. پذیرایی و ارائه‌ی سرویس وعده‌های غذایی و بسیاری از خدمات ازجمله یخچال و تلویزیون، به‌صورت عمومی در خانه‌های بومی انجام می‌شود. معمولاً خانه‌های بومی فاقد اینترنت وای فای هستند.

کلبه‌ی محلی

کلبه‌ی محلی، اقامتگاهی‌ست که تنها به‌عنوان محلی برای خواب درنظر گرفته می‌شود. نوعی سر‌پناه که از جنس گِل، چوب یا کَپَر در مناطق کوهستانی یا مناطق جنوبی کشور ساخته می‌شود. چنین اقامتگاه‌هایی فاقد امکانات رفاهی ازجمله خوابگاه و محل پخت‌وپز هستند و فقط محلی برای محافظت افراد از خطرات محیطی مثل برف، باران، کولاک، باد، بوران و رعد و برق است. استقرار مسافران و طبیعت‌گردان در این فضا باتوجه به شرایط محیط و مقصد سفر انجام می‌گیرد. خدمات و امکانات ارائه‌شده در چنین فضاهایی به‌صورت کاملاً ابتدایی درنظرگرفته می‌شود و باید در سفر به نقاطی که اقامتگاه آن‌ها در کلبه‌ی محلی تعریف شده به این نکته توجه داشت که باید تاحد ممکن، آمادگی سازگاری و انعطاف‌پذیری با محیط را داشت.

مهمانسرا

مهمانسرا به اقامتگاهی گفته می‌شود که در رده‌ای پایین‌تر از هتل‌ها قرار می‌گیرد و معمولاً دارای حداقلی از امکانات هستند. مهمانسراها در پایین‌ترین سطح قیمتی قرار دارند و ازنظر اقتصادی به‌صرفه هستند. ارائه‌ی خدمات در این نوع از اقامتگاه در مواردی به‌صورت مشترک انجام می‌شود. اما امروز بیشتر مهمانسراها دارای امکانات اختصاصی برای مسافران یک اتاق خاص هستند. اتاق‌های این مهمانسراها به‌صورت یک و دونفره هستند.   

لژ

لژ به اقامتگاهی گفته می‌شود که عموماً در سفرهای خارجی کلوت وجود دارد. این اقامتگاه‌ها در پارک‌های حفاظت‌شده و مناطق طبیعی و مشخص در محیط زیست قرار دارند. لژها در محل‌هایی خاص قرار دارند  شرایط خدمات و امکانات اقامتی در آن‌ها مطابق با مقصد و شرایط مقصد مورد نظر در سفر است. این نوع از اقامتگاه‌ها دارای سرویس‌های بهداشتی و حمام‌های مشترک برای مسافران و طبیعت‌گردان مقیم در لژها هستند.

اکوکمپ سیار کلوت

اکوکمپ سیار کلوت، اقامتگاهی‌ست که با مدیریت و مسئولیت مستقیم آفتاب کلوت اجرا و احداث می‌شود. این نوع از اقامتگاه یکی از خدمات منحصربه‌فرد و ویژه‌ی کلوت است که به مسافران علاقمند به برنامه‌های خاص کمپینگ ارائه می‌گردد. مدیریت هر اکوکمپ سیاری برعهده‌ی یک تیم مجری اکوکمپ است که تعداد اعضای آن بین 3 تا 15 نفر بسته به تعداد مسافران است. هر تیم اکوکمپ توسط یک مدیر متخصص و کارآمدِ آشنا به برگزاری و اجرای کمپ اداره می‌شود.

قبل از برگزاری هریک از برنامه‌های کمپینگ در طبیعت، تیم مجری، حداقل یک روز زودتر وارد منطقه شده و بعد از هماهنگی‌های لازم با سازمان محیط زیست و کسب مجوزهای موردنیاز شرایط را برای یک مکان استاندارد و مناسب برای ایجاد کمپ بررسی می‌کنند. پس از انتخاب مکان مناسب، چادرها براساس تعداد مسافران به‌شکلی صحیح و به ترتیب برپا می‌گردند. الویت بعدی، برپایی سرویس‌های بهداشتی سیار در طبیعت و درنهایت نظارت و بررسی بر فرآیند برپایی چادرها و اطمینان از مهارشدن آن‌ها و تثبیت موقعیت آن‌ها است. تمام چادرهای اکوکمپ سیار کلوت از سطح کیفی بالایی برخوردارند و به‌طور کامل ضدآب بوده و آمادگی قرارگرفتن در شرایط باد و باران را دارند.

اکوکمپ ثابت

اکوکمپ‌های ثابت مستقر در طبیعت، فضاهایی جدید و تازه تاسیس هستند که امکان نوعی اقامت رویایی و کمپینگ شگفت‌انگیز را در فضایی بکر و در عمق طبیعت فراهم می‌کنند. فضای ساخت و طراحی این اکوکمپ‌ها به‌گونه‌ای‌ست که به شما خدمات و امکاناتی مناسب، متنوع، باکیفیت و متناسب با شرایط منطقه و ویژگی‌های بومی آن ارائه می‌گردد. موقعیت جغرافیای این‌گونه کمپ‌ها درست وسط طبیعت و در فاصله‌ی اندکی از جاذبه‌های طبیعی و بی‌نظیر منطقه قرار دارند. اتاق‌ها و مراکز اقامتی مستقر در اکوکمپ‌ها با امکان طبخ غذاهای ایرانی و بومی منطقه، بهترین حالت ممکن را برای اقامتی رویایی در جوار طبیعت فراهم می‌کند.

پناهگاه

خانه‌ی محلی، اقامتگاهی‌ست که خدمات ارائه‌شده در آن با بوم منطقه، هماهنگی و سازگاری دارد. سبک ارائه‌‌ی خدمات در این نوع از اقامتگاه، کاملاً مرتبط با فرهنگ روستا یا منطقه‌ی خاص در کویر یا جنگل است. استقرار مسافران در خانه‌های محلی با توجه به مقصد و نوع خدمات ارائه‌شده در هر خانه‌ی محلی متفاوت است. پذیرایی در این خانه‌ها به‌شکل محلی و مطابق با فرهنگ روستاییان همان منطقه است. پذیرایی و ارائه‌ی سرویس وعده‌های غذایی و بسیاری از خدمات ازجمله یخچال و تلویزیون، به‌صورت عمومی در خانه‌های محلی انجام می‌شود. معمولاً خانه‌های محلی فاقد اینترنت وای فای هستند.

جان‌پناه

جان‌پناه، اقامتگاهی‌ست که فاقد امکانات رفاهی و خدماتی ازجمله: خوابگاه، محل پخت‌وپز و امکانات اقامتی خاص است. جان‌پناه تنها محلی‌ست که به‌عنوان یک سرپناه، افراد را در عمق طبیعتِ جنگل، کوهستان، کویر و غیره از خطرات محیطی گوناگونی مثل بارش برف، باران و بوران و طوفان‌های شدید، رعدوبرق و کولاک و همچنین هجوم حیوانات وحشی در امان نگاه می‌دارد. جنس این جان‌پناه می‌تواند از هرچیزی باشد و مصالح آن باتوجه به طبیعتی که در آن بنا شده متفاوت است. چوب، سنگ و حتی آهن در مناطق خاص می‌تواند مصالح ساخت این جان‌پناه باشد. به این موضوع توجه داشته باشید که هر غار یا جای کوچکی که بتواند مدتی به‌عنوان سرپناه شما در طبیعت باشد یک جان‌پناه محسوب می‌شود.

چادر

چادر اقامتگاهی‌ست که معمولاً به‌عنوان جزئی از یک کمپ محسوب می‌شود. چادرها درواقع اتاق‌هایی کوچک و مجهز به امکانات کمپ هستند. زمانی که شما در طبیعت به‌سر می‌برید و در جنگل، کوهستان و یا کویر هستید چادرها اقامتگاه‌هایی کوچک و امن برای یک اقامت حرفه‌ای با اصول کمپ هستند. درصورت استفاده از چادرهای مناسب و باکیفیت و شیوه‌ی برپایی صحیح آن‌ها در یک جای مطمئن که استانداردهای لازم برای آن بررسی شده می‌توان از یک اقامت حرفه‌ای در طبیعت و زیر سقف یک چادر لذت برد.

قبل از تهیه‌ی چادر باید توجه داشت که چادر خریداری‌شده سالم، باکیفیت، متناسب با امکانات ما و ضدآب باشد تا بتوان در شرایط خاص از آن حداکثر بهره را برد.