کلوت

Aftab Kalout Eco Tour & Travel co

درجه سختی سفرها

سفرهای طبیعت گردی متناسب با سطح توانایی جسمانی به چهار گروه سبک، متوسط ، سخت و سنگین تقسیم بندی می شوند. این تقسیم بندی صرفا به لحاظ سنجش و محک توانایی شخصی افراد برای شرکت در برنامه سفرهای طبیعت گرد ارائه شده است. در این درجه بندی ها عامل های مختلفی همچون مسافت طی شده، شیب مسیر، محل اقامت، ارتفاع و شرایط آب و هوایی در نظر گرفته شده است. خواهشمند است درجه بندی ذیل را  که در دو بخش سفر های طبیعت گردی و سفر در رودخانه های خروشان( رفتینگ) به دقت مطالعه فرمایید و در صورت داشتن هر گونه پرسش و ابهامی آنرا با مسؤلین برنامه و بخش فنی شر کت کلوت در میان بگذارید.

 سبک▲
  این برنامه ها مناسب برای بیشتر افراد تندرست بوده و دارای کمترین برنامه فعالیت جسمانی و ورزشی می باشد. این سفرها عموما" شامل مسیرهای پیاده روی کوتاه در مسیرهای هموار و در دامنه ها و ارتفاعات کم می باشد.

متوسط ▲▲
 سطح آمادگی جسمانی خوبی برای این نوع سفرها لازم است. این سفرها مناسب برای اکثر کوهپیمایان و راه پیمایان بوده و شامل پیاده روی های نه چندان طولانی (2 تا 4 ساعت در روز) و عبور از مسیرهای دارای فراز و نشیب نسبتا" کم است. همچنین آمادگی جهت اقامت در کمپ و چادر و استفاده از توالت صحرایی برای شرکت در این برنامه ها ضروریست.

 سخت▲▲▲
  این سفرها مخصوص افراد با آمادگی جسمانی بالا می باشد که از تجربه قبلی کوه پیمایی در مسیرهای ناهموار با روزهای بلند برخوردار هستند. مدت زمان کوه پیمایی در این برنامه بطور متوسط 4 تا 7 ساعت در روز مباشد و مسیرهای این سفرها بیشتر در ارتفاعات بالا (حداکثر 4200 متر) می باشد. آمادگی جهت اقامت در کمپ ارتفاعات و استفاده از توالت صحرایی برای این برنامه ها ضروری است.

 سنگین ▲▲▲▲ 
این سفرها مختص افرادی است که قبلا در برنامه های شرکت کلوت با درجه سخت شرکت نموده و خود را برای شرایط کوه نوردی (روحی و جسمی) سنگین و صعود آماده نموده اند. همچنین این برنامه ها برای افراد با تجربه و با سابقه کوه نوردی و کوه پیمایی در ارتفـاعات مناسب میباشد که می بایست به تایید سرپرست برنامه های کوه نوردی برسد. این برنامه ها معمولا در ارتفاعات بالاتر از 4200 متر می باشد و دارای روزهای طولانی ( بالاتر از 8 ساعت در روز) در شرایط آب و هوایی متغیر و نا پایدار اجرا خواهد شد.آمادگی جسمانی بسیار بالا و تجربه اقامت در کمپ در ارتفاعات و استفاده از توالت صحرایی جزو شرایط حضور در برنامه ها می باشد.
   
 فوق سنگین ▲▲▲▲▲ 
 این سفر ها مختص افرادی است که اولاً دارای آمادگی جسمانی بالایی بوده و ثانیاً قبلاً در برنامه های کلوت شرکت نموده  و خود را از نظر روحی و جسمی برای شرایط سنگین صعود آماده کرده باشند . برای حضور در این برنامه ها تایید تجربه و سابقه قبلی افراد در کوه نوردی و راهپیمایی در ارتفاعات بالا، توسط سرپرست برنامه، ضروری است. این نوع برنامه ها، معمولاً در ارتفاعات بالای 5200 متر و در مسیر های گاه ناهموار و سنگلاخی، گاه با شیب های تند و در شرایط آب و هوایی متغیر و ناپایدار انجام می شود. همچنین مسافت ها طولانی و گاه به بالاتر از 8  تا 12 ساعت (تقریباً در تمام طول روز) راهپیمایی و کوهنوردی همراه با آشنایی کامل انواع تکنیک های ورزش کوهنوردی کار با ابزار آشنایی کامل در معبر های عبور و صعود از یخچال ، صخره در ارتفاعات بالای 5200 متر ضروری است. در این برنامه نیز تجربه قبلی، برخورداری از تجهیزات کوه نوردی و آمادگی برای اقامت در چادر و ارتفاعات بالا و آب و هوای نامساعد و استفاده از توالت صحرایی ضروری است. در کشور ما ایران چنین تجربیاتی را در ارتفاعات بالای 3500 متر در فصل زمستان میتوان تجربه کرد . ولی قالب این تقسیم بندی ها در هیمالیا تعریف میشود. 

درجه بندی سفر  رفتینگ 

 درجه 1: مسیر رودخانه براحتی رویت شده عاری از هرگونه آبشار و چاله آبی و تنگه ای  که باعث سرعت و جریان شدید آب شود، است در اینگونه مسیرها موج های متلاطم و کم ارتفاع  شکل میگیرد.

درجه‌ 2 مسیر رودخانه براحتی رویت شده عاری از هرگونه آبشار و چاله آبی و تنگه ای که باعث سرعت و جریان شدید آب شود است، معمولا در اینگونه مسیر ها وجود سنگ و صخره و داشتن مهارت لازم برای عبور از میان مناطق سنگی و صخره ای لازم است.

درجه 3مسیر رودخانه پیچ و خم دارد و براحتی ادامه مسیر رویت نشده، احتمال  وجود آبشار های کم ارتفاع، چاله های آبی کوچک و تنگه های عریض که باعث سرعت و جریان شدید آب شود است. معمولا در اینگونه مسیر ها وجود سنگ و صخره در بین راه معمولی است. این نوع از درجه بندی (1 الی 3) در سفرهای ماجرا جویانه که نیاز به کلاسهای پیشرفته آموزشی ندارد قابل اجرا بوده و معمولا نکات آموزشی در بدو شروع فعالیت توسط مجریان آموزش داده می شود.

 درجه 4: مسیر رودخانه پر از  پیچ و خم است و براحتی ادامه مسیر دیده نمی شود؛ آبشار هایی با ارتفاع متوسط، چاله های آبی و گرداب های متعدد و تنگه های کم عرض  که باعث سرعت و جریان بیش از پیش شدید آب می شود، وجود دارد. معمولا در اینگونه مسیر ها وجود سنگ و صخرهای بزرگ در بین راه عادی است. لزوم بهره گیری از کلاس های تخصصی و تکنیکی الزامی است.

درجه 5: مسیر رودخانه پر از  پیچ و خم است و براحتی ادامه مسیر دیده نمی شود آبشار هایی با ارتفاع بلند ، چاله های آبی و گرداب های متعدد و تنگه های کم عرض که باعث سرعت و جریان بیش از پیش شدید آب مشود، وجود دارد.  معمولا در اینگونه مسیر ها وجود سنگ و صخرهای بزرگ در بین راه معمولی است . در این درجه از فعالیت های رفتینگ خطراتی مانند  ریزش سنگ در تنگه ها احتمال واژگونی قایق و به دلیل سرعت زیاد آب احتمال کندی در امداد رسانی اجتناب نا پذیر است بنابراین تبحر، تجربه و آموزش هایی تکنیکی لازمه این نوع فعالیت است.

توجه: عوامل طبیعی – محیطی مانند برودت آب، سرعت باد، ریزش باران، میتواند در تمامی مراحل ذکر شده موثر است  و در نتیجه درجه سختی تغییر می کند.
logo-samandehi
طراحی سایت توسط کاسپید