کلوت

Aftab Kalout Eco Tour & Travel co

منطقه ی بیابانک

روستای بیابانک در حدود 18 کیلومتری جنوب غربی شهر سمنان قرار دارد روستایی به ظاهر کوچک که به علت قرار گرفتن در دشت کویر و قرار نگرفتن هیچ روستایی در جنوب آن تا انتهای دشت کویر روستای بیابانک نامیده شده است.


روستای تاریخی و فرهنگی که قدمت آن به طور دقیق مشخص نیست ولی از آثار و ابنیه مشخص می گردد که قدمتی دیرینه دارد که در اثر وقایع و حوادث طبیعی و اجتماعی فراز و نشیب های فراوانی را طی کرده و خود را از هزارتوی تاریخ بدین روزگار کشانده است. حوادثی نظیر زلزله شدید و بی سابقه که بنا به گفته اثیر در سال 242 ه اتفاق افتاده که دامنه اش از ناحیه باختری خراسان در نواحی نیشابور تاری و اصفهان گسترده بود  و طاعون فراگیر سال 264 ه قومس که بسیاری از قومسیان را به کام مرگ فرو برد. لیکن از نهاده های بازمانده از گذشتگان دورنمای این روستا قابل تصور می باشد. با وجود تپه باستانی «گورون شپته» به معنای تل گبران و گورستان مجوسان به نام «گبرستانی» در ناحیه «سرخمبه» به معنای سرخمره می توان اطمینان حاصل کرد که قدمت این روستا به دوران زرتشتیان برمی گردد. امروز با توجه به نظر کارشناسان معماری که آثار «جومه مچت» به معنای مسجد جامع را از نزدیک مشاهده کرده اند می توان احتمال داد این بنا با توجه به ساختار معماری آن، روزی آتشکده بوده است علی الخصوص که در گویش محلی به آن حوالی «بری کوش» به معنای کنار کوشک یا در کوشک می گویند. روایتگری به نقل از استاد معماری شاهرودی الاصل که حدود سال های 1348 و 1349 ه.ش منطقه را مورد پژوهش قرار داده است عنوان می کرد که اولین طاق ضربی جهان در باقرتپه روستای بیابانک زده شده است.


از دیگر نهاده های تاریخی روستا می توان به بقایای قلعه خندق اشاره کرد که کنجکاوان محلی نتوانسته اند بیش از چند صدمتر از تونل زیرزمینی آن را طی نمایند از کهنسالان شنیده شده است این تونل زیرزمینی به قلعه جهانآباد نظامی و قلعه تاریخی لاسجرد راه دارد. این قلعه دارای هشت برج بلند بوده است که اطراف آن را خندق احاطه کرده است. راه ورود آب به خندق که از صدها متر جلوتر به زیر تونل هدایت می شده از دید معارضان مخفی بوده است که به آن «گنگآو» به معنای گنگآب می گفته اند. دیده بانان از جنوب روستا در فاصله ها 30 تا 40 کیلومتری از برج های «چاله برج»، «دیونه برج»، «نوکلاته» و... با پیک های تیزپا هجوم یاغیان و مهاجمان را به اطلاع قلعه نشینان می رسانیدند و قلعه نشینان با برداشتن پل های چوبی از روی خندق آماده دفاع می شدند.
علاوه بر قلعه خندق، در مرکز آبادی حاجیون قلعه به معنای قلعه حاجیان وجود داشته که جز چند دیوار لابه لای ساختمان های ایجاد شده چیزی جز نام از آن قلعه باقی نمانده است. logo-samandehi
طراحی سایت توسط کاسپید