کلوت

Aftab Kalout Eco Tour & Travel co

ماسال

ماسال شهری در استان گیلان ایران که در کنار کوه‌های تالش واقع شده‌ است. فاصله‌ی ماسال از شهر تالش ۶۰ کیلومتر است و با رشت از راه صومعه‌سرا ۵۵ کیلومتر فاصله دارد. شهر ماسال در کنار رودخانه خالکایی واقع، که این رودخانه از قله مرتفع شاه‌معلم سرچشمه می‌گیرد پس از طی ۴۰ کیلومتر از درون شهر ماسال گذر می‌نماید. شهرستان ماسال با مساحت 622 کیلومتر مربع و ارتفاع 84 متر بالاتر از سطح دریا، دومین شهرستان مرتفع استان گیلان پس از رودبار محسوب می‌گردد.


ماسال از شمال به رضوانشهر، از غرب و جنوب غربی به خلخال، از شرق به فومن و صومعه‌سرا محدود می‌گردد. این شهر با مرکز استان 45 کیلومتر، با شهرستان تالش 60 کیلومتر و با شهرستان صومعه سرا 24 کیلومتر فاصله دارد. شهر ماسال در کنار رودخانه خالکایی واقع، که این رودخانه از قله مرتفع شاه معلم سرچشمه می‌گیرد. پس از طی 40 کیلومتر از داخل شهر ماسال عبور می‌نماید. شایان ذکر است شهر بازار جمعه نیز در کنار رودخانه مرغک شاندرمن واقع شده است، این رودخانه نیز از داخل شهر بازارجمعه یعنی مرکز شهر شاندرمن عبور می کند. این شهرستان دارای محدوده‌های کوهپایه‌ای، جنگلی و مرتعی است.


آب و هوای آن در ناحیه جلگه‌ای، مرطوب و در ناحیه کوهستانی، نیمه مرطوب کوهستانی است. آب و هوای شهرستان ماسال: این منطقه به دلیل کوهستانی بودن دارای زمستان‌های گرم و با درصد رطوبت بیشتر از 75 درصد می‌باشد. بیشترین رطوبت در شهریورماه مشاهده می‌شود. شهرستان ماسال که سابقا جزئی ازمنطقه وسیع تالش بود درسال 76 مستقل و به شهرستان تبدیل شد که شامل دو بخش مرکزی و شاندرمن و همچنین چهار دهستان شاندرمن، شیخ نشین، حومه و ماسال است. ماسال شامل 98 آبادیست که از این تعداد 12 آبادی خالی از سکنه است.

logo-samandehi
طراحی سایت توسط کاسپید