کلوت

Aftab Kalout Eco Tour & Travel co

لائوس

جمهوری خلق لائوس یکی از کشورهای منطقه آسیای جنوب شرقی است که یکی از فقیرترین کشورهای آسیا محسوب می‌شود.
وین تین پایتخت لائوس یکی از شلوغ ترین مراکز آسیاست. اکثر مردمی که به لائوس سفر می کنند به دیدن سایت های شهری و صومعه ها، بازارها و معماری سنتی بازدید می کنند. اما اگر از شهر دل بکنید، رو به طبیعت بیاورید، تجربه ای خواهید داشت که هرگز از یادتان نخواهد رفت:
دشت های محسور کننده، مردمان مهمان نواز و دوست داشتنی، رودخانه های زیبا و کوه های بی نظیر و ...
توصیف لائوس را بهتر است از زبان کسی بشنویم که تجربه سفر به این کشور عجیب را داشته است. خانم اقلیما پولادزاده در سفرنامه خود می نویسد:
«بی شک اگر بهشت خدا در زمین قابل رویت باشد ، لائوس یکی از پیش پرده های بهشت است .  سرزمینی که آرامش و سکوت ، سادگی و صداقت ، احترام و معابد شما را مسخ می کنند و ساعات شما به شکل شگفت انگیزی متوقف می شود .. خود را میان کوههای کم ارتفاع ، جنگل های عجیب و معابد رها خواهید کرد .
با توجه به اینکه وین تین در جنوب لائوس قرار دارد شما هرچه به سمت شمال این شهر حرکت کنید با چشم اندازهای خیره کننده ی طبیعی مواجهه خواهید شد برکه ها و آبگیر هایی که پر از پرنده هستند و زمین های کشاورزی پر برکت … من احساس می کردم این سرزمین برکتی دوچندان دارد بخاطر مردمان خوب و آرامش .. شاید بتوانم به جرات بگویم در بین کشورهایی که تاکنون رفتم ، مردم هیچ کشوری به مهربانی و مودبی لائوسی ها نبودند .
اگر قرار باشد میان کشورهای آسیای جنوب شرقی یکی را به شما معرفی کنم که همه ی دوست داشتنی های سفر را در آن تجربه کنید حتما لائوس خواهد بود .. کشوری ارزان و متعادل با غذاهای خوب و نزدیک به ذائقه ی ایرانی .. و اگر اهل رستوران های بومی رفتن نباشید می توانید از رستوران های اروپایی و غذاهای خوب این رستوران ها استفاده کنید رستوران های فرانسوی ، ایتالیایی ، نروژی حتی و ….
بی شک من یکی از خوش طعم ترین برنج های زندگیم را در لائوس خوردم در رستوران کوچکی در حاشیه شهر وین تین و قهوه ی بی نظیر لائوسی را فراموش نکنید .. این کشور رنگارنگ ، پر از گل و میوه است … سبد میوهی عصرگاهی تان در هتل می تواند بسیار متنوع باشد …
اگر سری به معابد کوهستانی بزنید ممکن است علاوه بر دیدن درختهای بادام و میوه های دوست داشتنی کوهستان ناگهان روباهی ببنید که شما را متعجب سازد .. اصلا نترسید .. روباه ها هم در لائوس از انسان ها مهربان ترند و با شما کاری نخواهند داشت اگر سرو صدا راه نیاندازید….( تجربه ی شخصی )
من شهر وین تین را با دوچرخه گشتم یعنی روز اول یک دوچرخه کرایه کردم و کل آثار تاریخی و معابد و موزه ها و آن میدان جذاب پاتو زاییا همان دروازه ی پیروزی که من سالها فکر میکردم در کشور چین قرار دارد و با دیدنش درست در مقابل کاخ ریاست جمهوری، میخکوب شدم
یکی از مطالبی که در لائوس نوشتم این مطلب بود :
اینجا همه چیز مرطوب است
حتی عشقی که من از تو در قلبم دارم
انگار هر روز صبح مکونگ بر مردم می بارد
مردم را در مهربانی غسل می دهد
اینجا همه چیز مرطوب است
حتی داستان چشمهای تو که هزاران بار بازنویسی اش کردم
میدانی که موسیقی نگاهت همه جا با من است
حتی در عرفانی ترین معابد جهان
وقتی که نغمه سر می دهی
“ا دوست داشتن تو می گذرم تا که رها شوم ”
اینجا هیچکس نمی فهمد .. اشک در چشم من حلقه می زند
چرا که همه چیز مرطوب است
حتی آن بودای بلند بالا با لبخند مرموزش
و من دوست ندارم به تو برگردم !!!! این است که من دوست ندارم به تو بگردم.
logo-samandehi
طراحی سایت توسط کاسپید