کلوت

Aftab Kalout Eco Tour & Travel co

سیاهکل

سیاهکل با وسعتی حدود 1048 کیلومتر مربع در شرق گیلان واقع شده است. این شهر از شمال و شرق به لاهیجان، از غرب به رشت و از جنوب بهرودبار محدود می شود. شهرستان سیاهکل شامل دو ناحیه جلگه ای و کوهستانی است که اسپیلی یکی ازمهمترین روستاههای این شهر است که دارای بناههای زیبا و مراتع وسیعی است. بخش تاریخی و کهن دیلمان نیز جزئی از سیاهکل است که در آن مناطق بکری چون کوههای سرسبز و آبشارهای طبیعی زیبا و بکری دارد که مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار دارد. در خود دیلمان روستایی به نام لونک وجود دارد که زیبایی فراوان و بی نظیری دارد سهل ابن جوق به سال 331 هجری قمری ناحیه دیلم را شامل دو قسمت (سهل) و (جبل) دانسته و می گوید: "سهل از گیلان است و ساکنان ان دیلمیان بوده اند" شمس الدین شیاری هم در کتاب (احسن اتقاسین) مینویسد: "مردم دیلمان شجاع، نیرومند و خوش سیما و ضعیف نواز هستند."


همانگونه که در خصوص نیرومندی مردم دیلمان گفته شد این شهر در گذشته یکی از مناطق بسیار مهم گیلان بوده و هنوز قلعه هایی که در جای جای آن توسط تونل های زیر زمینی به هم متصل اند در این شهر کهن وجود دارد. حمام قدیمی که بخش عمده ای از آن در زیر زمین بنا شده و کاروانسراههای قدیمی و بزرگ (تی تی کاروانسرا که مربوط به دوران صفویان می باشد) میان راه سیاهکل به دیلمان نشان از تمدن بسیار قدیمی دیلمان دارد به طوری که باستانشناسان تمدن آن را چند هزار ساله می دانند.
آب و هوای جلگه ای و کوهستانی منطقه سیاهکل سبب رونق کشاورزی و دامدرای گشته و اغلب مردم شهرستان سیاهکل در بخش کشاورزی مشغول فعالیت هستند. از محصولات منطقه سیاهکل می توان به فندق، گردو، مرکبات، انواع برنج و گندم و جو اشاره کرد. مردم سیاهکل در تولید سفال دست بافت های پشمی مهارت فراوانی دارند.
 کوه درفک یا غارهای یخی، غار اسپهبدان که آثار زندگی انسانهای اولیه در آن یافت شده، روستای اسپیلی، کوه بس، حسنی محله و استخر پاشوران سیاهکل که منظره زیبایی دارد و ... از دیگر مناطق پربیننده و جذاب سیاهکل هستند. بقعه متبرکه شاه شهیدان که نزد مردم منطقه از اهمیت ویژه ای برخوردار است که مرقد دو تن از نوادگان امام علی ابن الحسین است و بقعه آقا اسماعیل و آقا سید ابراهیم و اقا سید محمد صالح ازاماکن زیارتی سیاهکل هستند.logo-samandehi
طراحی سایت توسط کاسپید