کلوت

Aftab Kalout Eco Tour & Travel co

زیگورات چغازنبیل

در دشت خوزستان و نزدیک کشتزارهای نیشکر هفت تپه بازمانده نیایشگاهی باستانی در شهر باستانی «دورانتاش- به معنای شهر اونتاش» به نام چغازنبیل خود نمایی می کند. این محوطه‌ی تاریخی به عنوان مهم‌ترین اثر به‌جای‌مانده از دوران حکومت عیلامی با قدمت ٣٠٠٠ ساله‌ی آن شناخته می شود. این شهر کهن در فاصله 38 کیلومتری جنوب شرقی شهر شوش و 25 کیلومتری شهرک صنعتی هفت تپه قرار دارد.


زیگورات (Ziqqurat) از جمله معابد عیلامی بود که به شکل هرم ساخته می شد. زیگورات در زبان عیلامی به معنای نیایشگاه است. چغازنبیل واژه‌ای محلی به معنای زنبیل واژگون است و نام باستانی این بنا به شمار نمی‌آید. این نیایشگاه توسط ‌»اونتاش گالا»  (اونتَش نپیرشَ) پادشاه بزرگ عیلام در قرن 13 پیش از میلاد، ساخته شده است و به خدایان اینشوشینَک (خدای حامی شوش) و نپیرشَ (خدای بزرگ) اهدا شده است. برخی معتقدند این مکان پرستشگاه «این شوشیناک» الهه شهر شوش بوده است. در اطراف معبد و بر روی کف اصلی دو سکوی مدور بریده مشاهده می شود که نظرات مختلفی در مورد آن ها ابراز شده، برخی آن را سکوی قربانگاه و برخی دیگر محل ستاره شناسی و ساعت خورشیدی دانسته اند.
مجموعه این شهر و آثار تمدن عیلامی در هفت تپه در سال 640 پیش از میلاد در حمله آشوریان به سرکردگی آشور بانیپال ویران گردید و حاکمیت عیلامی ها پس از هزاران سال منقرض شد. معبد چغازنبیل اولین اثر ایرانی بود که در سال 1979 در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسید. چغازنبیل که بزرگترین بنای آجری جهان است که بلندی این بنا که در 38 کیلومتری جنوب شرقی شوش واقع شده است در زمان شکوفایی 52 متر در 5 طبقه بوده است اما امروزه ارتفاع آن تنها 25 متر در دو و نیم طبقه است.logo-samandehi
طراحی سایت توسط کاسپید