کلوت

Aftab Kalout Eco Tour & Travel co

روستای هورامان

اورامان یا هورامان به معنای سرزمین اهورایی و جایگاه اهورا مزدا است. این واژه از لحاظ ساختاری از دو واژه اهورا و مان به معنای خانه و سرزمین تشکیل شده است. هور در اوستا به معنى خورشید است. به همین علت بعضی آن را جایگاه خورشید نیز معنا کرده اند.
روستای اورامانات تخت در جنوب شرقى شهر مریوان در استان کردستان قرار دارد که بوسیله جاده اى به طول 75 کیلومتر به شهر مریوان متصل مى شود. روستای اورامان از جنوب غربی به ارتفاعات اورامان تخت و از شرق به ارتفاعات کوسالان محدود می شود. اورامان سرزمینی وسیع و کوهستانی است که سراسر جنوب کردستان را دربرگرفته است و روستای اورامان بخشی از این سرزمین وسیع به شمار می آید.
در این روستا نیز همانند ماسوله حیاط هر خانه بام خانه اى دیگر است، اما با وسعتى بیشتر. از این رو آن را هزار ماسوله نیز می نامند. 
موقعیت چشمه هاى پرآب، مراسم خاص و آداب و رسوم و وجود مقبره و مسجد پیر شالیار و به ویژه جمعیت و تعداد سکنه قابل توجه آن نشانگر اهمیت منطقه از زمان ساسانى است.


مردم اورامان همانند دیگر مردم کرد لباسی با آمیزه ای از رنگ و نقش بر تن می کنند. که اغلب توسط مردم محلی پارچه بافی می شود. مردم اورامان نیز همانند دیگر مردم سرزمین آریاییمان صنایع دستی منحصر بفردی دارند که از جمله آن ها می توان به دستباف*ها، قالی، گلیم، سجاده بافی، (موج، جاجیم)، شالبافی و تهیه پارچه های پشمی، گیوه دوزی، نازک کاری، منبت کاری، معرق، سفال گری، نمد مالی، زیور آلات محلی، سوزن دوزی، قرقره بافی، قلاب بافی، گل دوزی، پولک و منجوق دوزی، حصیر و سبد، بافت سیاه چادر، فلزکاری، ساخت آلات موسیقی اشاره کرد.
از جمله موسیقی های رایج در این منطقه سپاه چمانه، چپله و کنالیل است، که در آن آواز و هنر فردی بیش از موسیقی به چشم می آید. رقص مردم این سرزمین نیز هلپرکی نامیده می شود که در تمام جشن ها و شادی ها به صورت دسته جمعی در آن شرکت می کنند.

logo-samandehi
طراحی سایت توسط کاسپید