کلوت

Aftab Kalout Eco Tour & Travel co

روستای میمند

روستای 3 هزار ساله میمند بزرگترین و تنها روستای تاریخی در جهان است که هنوز روابط سنتی زندگی در آن جریان دارد و می‌توان تعامل انسان و طبیعت در هزاره دوم پیش از میلاد را به خوبی در آن دید. با توجه به شباهت های این غارهای دست کند با پرستشگاه ها و مقابر مهری می توان ریشه هایی از این آیین باستانی را در آن دید. در زمان ساسانیان شهربابک به عنوان زادگاه بابک سرسلسلة ساسانی مورد توجه خاص آنها بوده و پس از ظهور اسلام و ورود آن به ایران مردم میمند که به آیین ‌زرتشتی معتقد بودند به اسلام گرویده و مذهب شیعه را پذیرفتند. ساکنان این روستا دارای آداب و رسوم خاص هستند و در زبان و گویش آن‌ها هنوز از کلمات پهلوی ساسانی استفاده می‌شود. بررسی های تاریخی سنگ نگاره ها عمر این منطقه را به 12000 سال برمی گرداند.

خانه های میمند که ممکن است شامل یک یا چند اتاق و اصطبل باشد، یک «کیچه» نام دارد، همه کیچه‌ها یک ساختار ندارند، اندازه و تعداد اتاق‌ ها متفاوت است و جدا کردن اتاق از پستو و یا پوشانیدن برخی از طاقچه‌های کنده شده در دیوارها با پردهای پارچه‌ای صورت می‌گیرد. اندازه این اتاق‌ها که البته از نظر هندسی منظم نیستند، متفاوت است و‌ بزرگ‌ترین کیچه از 90 متر مربع تجاوز نمی‌کند. کف پوش‌ها اکثراً نمد، مخشیف، گلیم یا قالیچه به اندازه‌های متفاوت‌ موجود است، تعداد کیچه‌ها در روستا 406 عدد و تعداد اطاق‌ها در مجموع 2560 عدد است.

این روستا هفتمین منظر فرهنگی، طبیعی و تاریخی جهان بود که جایزه مرکوری را ‌از سوی دولت یونان و با همکاری مجامع فرهنگی بین‌المللی مانند یونسکو و ایکوموس دریافت کرد. روستای میمند در مهر ماه 1385 به عنوان روستای نمونه ملی گردشگری معرفی شد و در سال 1395 در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

روستای دست کند میمند در 38 کیلومتری شمال ‌شرقی شهرستان شهر بابک با وسعت‌ 420 کیلومتر مربع است که مابین شهرهای یزد، کرمان و شیراز و در دهستان‌ میمند‌‌ شهرستان شهربابک از توابع استان کرمان واقع شده ‌است.

حمام روستایی، مدرسه، مسجد، حسینیه، مهمانسرا و سفره سرای سنتی از دیگر جاذبه های این روستای تاریخی هستند.
 

 


 طراحی سایت توسط کاسپید