کلوت

Aftab Kalout Eco Tour & Travel co

رودخانه سیمره

رودخانه سیمره، بزرگترین رودخانه استان ایلام است که از قرنها پیش محل سکونت ایرانیان باستان بوده است. رود سیمره که مردم محلی آن را آب خشمگین می خوانند، در گذشته به (خواب)، (خواسپ)، (اوکنی) شهرت داشته و بزرگترین و باسابقه ترین رودخانه غرب کشور است.
رودخانه سیمره قبل از آنکه وارد خاک زردلانِ هلیلان در استان ایلام بشود در کرمانشاه به قره سو مشهور است. 
رودخانه سیمره از مرتفع ترین و یا به گفته دیگر سردترین نقطه غرب کشورمان یعنی کوههای استان همدان آغاز  وتا پست‌ترین، پائین‌ترین و گرمترین نقطه جنوب کشور یعنی جلگه اهواز تا شمال شوش امتداد می یابد. رودخانه سیمره در عمق دره ای وسیع و طولانی از شمال به سمت جنوب رشته کوههای زاگرس به طول 775 کیلومتر عبور کرده و در دزفول رودخانه (کرخه) را تشکیل می دهد.
در کتاب دره مهرگان (به تالیف رستم رحیمی) می خوانیم: 
«دره سیمره امروزی که قسمتهایی از خاک استانهای همدان، کرمانشاه، ایلام و لرستان را شامل می شود، در گذشته به «دره مهرگان کده» اشتهار داشته و اولین تمدن در آن همزمان با چهار تمدن بزرگ جهان که در اطراف رودخانه ها بوجود آمدند، شکل گرفته و قوام یافته است. ناحیه سیمره امروزی دارای قدمت هزاران ساله است و قومی اصیل و ایرانی تبار بنام «لک» که اولین ساکنین و بومیان ایران زمین بشمار می‌روند، در آن زندگی می‌کنند و قرنهاست به کار کشاورزی و دامپروری در این ناحیه اشتغال دارند.
 بر اساس تحقیقات مورخینی چون (مری بویس) ناحیه سیمره امروزی محل پیدایش اولین دولت در ایران بوده است و اولین دولت ماد در شرق دشت (نیشاء)، ماهیدشت امروزی که بخشی از ناحیه سیمره محسوب می‌شود به ریاست شخص فاضلی بنام (دیاکو) بوجود آمد.» 
قبل از آنکه رودخانه سیمره وارد شیروان چرداول شود، پل تاریخی و ترانزیتی معروف به پل سیمره بر روی این رودخانه وجود دارد که از لحاظ اقتصادی و تجاری بازرگانی اهمیت بسیاری دارد و شاهرگ اقتصادی بین چهار استان یعنی کرمانشاه، خوزستان، لرستان و ایلام محسوب می شود.طراحی سایت توسط کاسپید