کلوت

Aftab Kalout Eco Tour & Travel co

رودخانه باهو کلات

رودخانه باهو کلات از پر آب ترین رودخانه های استان سیستان و بلوچستان و عامل اصلی حیات و زندگی در جنوب بلوچستان به حساب می آید. رود خانه باهو کلات آب های مناطق وسیعی از صفحات جنوبی شهرستان ایرانشهر (سرباز، بمپور، راسک) و شهرستان چابهار (دشتیاری قصر قند) را جمع آوری کرده و به دریای عمان سرازیر می کند.


 رودخانه باهو کلات از کوه پیرآباد در 47 کلیومتری جنوب شرقی ایرانشهر و 38 کیلومتری شمال غربی سرباز سرچشمه می گیرد و به نام رودخانه رگاب (ریگاب)دهستان سرباز را به سوی جنوب شرقی طی می کند. در راه با دریافت آب رودهای مهجکا، سیاه کئور، بگنانو و هیچدر در جهت سرباز سرازیر می گردد. دراین محل با رودخانه قوامک یکی شده و به نام رود سرباز به سوی جنوب غربی از دره های تنگ و پر پیچ و خم عبور می کند و با رودخانه اسپکار همراه کرده و به نام رود گامشاندر به ناحیه پیشین وارد می شود .


 رودخانه باهو کلات دراین ناحیه با رودخانه های سوهون تنگ و سوران آب درهم می آمیزد و سد پیشین را پشت سر می گذارد و به سوی جنوب غربی روان می گردد. این میزان آبدهی لحظه ای، نشانگر سیلابی و طغیانی بودن شدید این رودخانه می باشد این رودخانه به دلیل زیستگاه تمساح ایرانی اهمیت توریستی فراوان دارد.  
طراحی سایت توسط کاسپید