کلوت

Aftab Kalout Eco Tour & Travel co

دریاچه نئور

در زیر سایه قله 2982 متری بغر و داغ ، بین استان های اردبیل وگیلان دریاچه کوهستانی زیبایی به نام نئور قرار دارد. ارتفاع این دریاچه از سطح  دریا  حدود 2400متر ومساحت آن 200هکتار است. حداکثر عمق آن 5 متر است. آب دریاچه از چشمه های اطراف و ذوب برف کوه های نزدیک آن تامین می شود. نئور یکی از زیستگاه های پرندگان مهاجراست و وجود ماهیقزل آلایرنگین کمان، به آن ارزش و شهرت خاصی بخشیده است. از نظر جانوران بی مهره آبزی به ویژه نوعی از سخت پوستان به نام ومیگویآب شیرین، نوعی زالو، انواع حشراتی مانند سنجاقک و پشه سبز نیز بسیار غنی است. 
ضخامت 80 سانتی متری پوشش یخ دریاچه و در نتیجه از بین بردن اکسیژن محلول در آب، موجب مرگ و میر زمستانی ماهی های آن می شود. 
در این میان تنها ماهی هایی که در کنار چشمه های شمال شرقی دریاچه نئورگرد می آیند می توانند زنده بمانند. گیاهان آبزی و پوشش گیاهان منطقه با انبوهی از لاله های زرد، شقایق و نوع نادری از زنبق به رنگ سیاه، زیبایی دریاچه نئور را دو چندان می کند و فضای آکنده از عطر آویشن، چای کوهی و بو ماران، انسان را به آرامش و یکی شدن با تمامی هستی فرا می خواند. طراحی سایت توسط کاسپید