کلوت

Aftab Kalout Eco Tour & Travel co

دریاچه زریوار

دریاچه زریوار (به کردی زری بار) در فاصله ۳ کیلومتری غرب شهر مریوان، در استان کردستان قرار دارد. آب این دریاچه شیرین است و در زمستان سطح آن کاملا پوشیده از یخ می شود. ولی نزدیک به 60 نقطه در این دریاچه یخ نمی زند و آن هم محل قرار گرفتن همین چشمه های خودجوش دریاچه است و این گونه است که می توان در زمستان به وجود این چشمه ها که عامل تامین کننده آب زریوار هستند، پی برد. ابعاد دریاچه در فصول مختلف متفاوت است اما میانگین آن 5× 1.6 کیلومتر است. و عمق آن در فصول پر آب به 5.5 متر می رسد.


این تالاب یکی از کم نظیرترین دریاچه های آب شیرین در جهان به شمار می رود و تمام شرایط برای یک تالاب ببین المللی را دارد.این منطقه بعلت قرار گرفتن در یک دره طولی از شرق و غرب با جنگل پوشیده شده است و پوشش غالب این مناطق را جنگل و بیشه زار های نیمه انبوه تشکیل می دهند. اغلب جنگل های آن بلوط ایرانی بوده و سایر گونه های جنگلی دیگر مانند گلابی وحشی ، زالزالک ، بادام در شیب ها و نقاط مختلف آن خودنمایی می کند. از پوشش های گیاهی دریاچه می توان به گیاهان شناور چون سراتوفیلیوم، سریوفیلیوم و گونه هایی از گیاهان خاردار و از گیاهان اطراف می توان به گونه های نی، هزارنی، بارهنگ آبی، نیلوفر آبی، علف هفت بند، پیچک ها، لویی و بزواش، جگن و نعناع اشاره کرد.


از گونه هایی که زیستگاهشان دریاچه زریوار بوده است می توان به سیاه ماهی خالدار، سیاه ماهی معمولی، عروس ماهی، ماهی گامبوزیا اشاره کرد که در حال حاضر هیچ کدام در دریاچه وجود ندارند. همچنین ماهی آمور سفید ، کپور آیینه ای ، کپور معمولی ، کپور سرگنده ( بیگ هد ) و فیتوفاک گونه های ورودی به دریاچه زریوار می باشند. از دیگر آبزیان می توان از یک گونه مارماهی، ۵ گونه فیتوپلانکتون و ۱۷ گونه زئوپلانکتون نام برد. در خصوص گونه* های وارداتی اخیر توسط سازمان شیلات و آبزیان می توان به گونه ماهی Gambosia siaaffinhs از خانواده poecilidae و یک گونه میگوی غول پیکر آب شیرین اشاره کرد.این منطقه دارای 31 گونه پرنده که از این تعداد تقریباً ۱۴ گونه بومی و مابقی انواع پرندگان مهاجرند. اردک سرحنایی و سرسبز، اگرتها، بوتیمار بزرگ و کوچک، انواع چنگر، پرستو های دریایی، کشیم بزرگ و کشیم کوچک، کاکائی ها، حواصیل خاکستری، خوتکا، گیلار، و پرندگان شکاری همچون سنقر تالابی و دلیچه از این جمله اند.همچنین پستاندارانی چون سگ آبی، روباه، خوک وحشی، خرگوش، گراز و نوعی گربه وحشی در حاشیه این سرمایه طبیعی زندگی می کنند.

logo-samandehi
طراحی سایت توسط کاسپید