کلوت

Aftab Kalout Eco Tour & Travel co

تنگه بهرام چوبین

در 8 کیلومتری مسیر دره شهر – پلدختر  و در دل یکی از دره های باریک کبیر کوه، تنگه باستانی شگفت انگیزی قرار دارد که از دید تاریخ نگاران اولین شهر تاریخی دوران ساسانی در آن آرمیده است؛ تنگه بهرام چوبین. بقایایی از بناهای قلوه سنگی و ملاط گچ دوران ساسانی در این تنگه کشف شده است، که با مصالح معماری موجود در محل کاملا" مرتبط  هستند و دارای آثار ارزنده‌ای در قسمت ورودی، پیشانی و ارتفاعات است.
هنوز هم با وجود گذر سالیان طولانی از آن زمان به واسطه شرایط حاکم بر منطقه دیوارکشی و ساخت و ساز به همان شیوه در بعضی مناطق دیده می شود. در تنگه بهرام چوبین و قلعه‌ آن، علاوه بر زیبایی‌های طبیعی و آثار پلکان‌های سنگی بر دیوارهای سنگی و نقاط صعب‌‌العبور، وجود چهار آبشار انبار که در صخره‌های سخت تراشیده و وجود آب آشامیدنی در داخل آن‌ها حاکی از اهمیت تمدن حاکم در این منطقه در طول دوران تاریخی دارد، که در نوع خود بی‌نظیر است. این تنگه تاریخی به اقامتگاه ییلاقی بهرام چوبینه، سردار ساسانی معروف است. و مورخان آن را شکارگاه ییلاقی و بنا به روایاتی مخفیگاه یکی از سرداران بنام ایرانی« بهرام چوبین» میدانند. 
البته ذکر این نکته ضروری است که در بعضی از اسناد عنوان شده که این قلعه شکارگاه بهرام چوبین بوده است، اما اگر خوب به روح قلعه نفوذ کنیم و بدان سال ها برگردیم، دیوارهای ساروجی و محکم این تنگه و وجود برج های متعدد دیده بانی مخفیگاه بودن قلعه را به ذهن متبادر می سازد. شاید این افراد بهرام گور شکارچی مشهور را به اشتباه با بهرام چوبین یکی دانسته اند.طراحی سایت توسط کاسپید