کلوت

Aftab Kalout Eco Tour & Travel co

بندر سیراف

این بندر که در شهرستان کنگان از توابع استان بوشهر در باریکه ای میان کوه و دریا واقع شده، در زمان شکوه و عظمت خود زیباترین منظره طبیعی را در خلیج فارس دارا بود.
مورخان نوشته اند: در فاصله قرن دوم تا پنجم هجری سیراف مرکز تجارت خلیج فارس بود و با کشورها و قاره های هند، آفریقا و چین در ارتباط مستقیم و مستمر داشته است. صیادی در سیراف رونق فروان داشته و آوازه صید مروارید در این بندر به اکثر نقاط دنیا رسیده بود و مرواریدهای معروف سیرافی در جهان مشتریان فراوانی داشتند. کالاهای مانند عنبر، نارگیل، موز، عود، صندل، عاج، کاغذ، طلا، نقره، عطر و ادویه وظرف از چین، هند و آفریقا به سیراف وارد می شده واز سیراف به شهرهای پر رونق زمان خود منتقل می شدند.


صادرات بندر سیراف را پارچه های با ارزش کتانی، سفره، مروارید وانواع صنایع دستی شامل می شد.
انواع عرقیات و داروهای گیاهی فارس نیز از طریق سیراف به نقاط مختلف جهان می رفت. مورخان نوشته اند: در بندر بزرگ کانون «خانقوا» چین در آن زمان انبارهای بزرگی مخصوص کالاهای سیراف وجود داشته ودرآن زمان روزانه بیش از پنجاه هزار دینار درآمد گمرکی کالای سیرافی برای بندر کانتون بود.
بندر تاریخی سیراف سرآغاز راه دریایی ابریشم بوده که این خود بیانگر تاریخ و تمدن کهن این شهر است. سیراف در قرن سیزدهم میلادی به عنوان شهر تعامل اندیشه ها و فرهنگ به شمار می رفته طوری که متفکران سیرافی دانشمندان خارجی زیادی را به این شهر دعوت می کردند.
سیرافی ها برای نخستین بار مطالعه تطبیقی تمدن و ادیان را در اسلام و ایران پایه گذاری و نخستین سفرنامه نویسان در میان کشورهای اسلامی بوده اند. شهر سیراف نخستین شهر ساسانی- اسلامی در ایران بوده که همزیستی مسالمت آمیز اقوام وملل مختلف درآن نهادینه شده بود.
مردم سیراف به آئین های زرتشتی، مسیحی و اسلام گرایش داشتند اما در اواخر قرن دوم هجری «هشتم میلادی» مسلمانان جمعیت غالب این شهر را تشکیل می دادند. بندر سیراف دارای ناخدایان خبره، عالمان فقیه و دانشمندان زیادی در زمان خود بود که تالیفات مختلفی در علم، طب، نجوم وادب و تاریخ داشته اند.


طراحی سایت توسط کاسپید