کلوت

Aftab Kalout Eco Tour & Travel co

بانه

بانه یکی از شهرهای استان کردستان در غرب ایران است . شهر بانه هم مرز استان آذربایجان غربی است و فاصلهٔ آن با شهر بوکان در آذربایجان غربی تنها ۱۰۰ کیلومتر است.[۲] شهر بانه در دوران جنگ تحمیلی زیر حملات شدید دشمن و بمبارانهای شیمیایی بود. 
نام بانه گرفته شده از واژه کردی بان به معنی بام که تحت تاثیر ارتفاعات منطقه و موقعیت شهر می باشد.
بانه را به معنی خانه ، اردوگاه نیزتفسیر کرده اند . چون در گذشته ها در شهر دوقلعه وجود داشته است.
در دوران صفوی مرزبانی بخشی از مرزهای ایران از خوی تا کرمانشاه بعهده فرمانروایان بانه بوده است. 
تا نیمه قرن سیزده نام اصلی شهر بانه به روژه بود و اسنادی که از آن دوران موجود است بانه را روستای به روژه نامیده اند.

قسمت شمال شرقی شهر را بانه کهنه یا کهنه بانه می نامند که گورستان شهر است . که ساکنان اولیه به دلیل آتش سوزیهای دوره جنگ جهانی اول و دوم خانه های مسکونی خود را به منطقه فعلی منتقل کردند . در بانه روستاهای با پسوند کهنه وجود دارد که نشانه تغییر محل و جابجایی ساکنان آن منطقه است که علت این جابجایی ، شیوع بیماریهایی مانند طاعون و وبا  و آتش سوزیها و جنگهای قبیله ای بود.  در بانه روستاهایی به نامهای به روژه کهنه ، آرمرده کهنه ، توده کهنه ، دو کهنه ، سیاومه کهنه و غیره هم شنیده می شود و آبادیهایی با همین نام بدون پسوند کهنه وجود دارد .

زبان مردم بانه کردی سورانی با لهجه سلیمانیه ای است . مردم بانه مسلمان اهل سنت و پیرو مذهب شافعی هستند.
در بانه اقلیت یهودی زندگی می کردند که در سال 1328 و اعلام استقلال اسرائیل مهاجرت کردند و همزمان با مهاجرت اقلیت یهودی بانه ، یهودیان شهرهای سردشت و سقز و بوکان و مریوان سنندج و... مهاجرت کردند.
در حال حاضر یکی از عمده دلیلهای شهرت این شهر وجود بازار مرزی و خرید و فروش کالاهای مختلف است که به یکی از مراکز بزرگ خرید مرزی بدل شده است.

طراحی سایت توسط کاسپید