کلوت

Aftab Kalout Eco Tour & Travel co

باغ گلشن

این باغ متعلق به دوران زند تا قاجار است و در طبس واقع شده است و در تاریخ ۲۰ دی ۱۳۵۵ با  شماره ثبت ۱۳۱۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این باغ باشکوه یکی از مهمترین باغهای ایرانی به شمار می ‌رود و به ‌وسیله میرحسن خان سومین، از سلسله خان هایی که به وسیله نادر شاه به حکومت طبس منصوب شدند، ساخته شده است.

طراحی این باغ بر اساس نمونه چهارباغ ایرانی صورت گرفته است. جهانگردانی چون سون‌ هدین سوئدی و آندره‌ گدار فرانسوی که از طبس دیدن کرده‌ اند، باغ گلشن را توصیف و از درختان خرما و مرکبات، سایه خنک نخل ‌ها، نغمه زیبای آب روان جوی ‌ها، چمن ‌های میان دو جوی، زمزمه باد در میان درختان و فواره ‌های متعدد که آب را مانند تحفه‌ ای به آسمان می‌ فرستند بسیار تعریف کرده اند. یدا گدار همسر آندره ‌گدار معمار معروف فرانسوی، باغ گلشن را این چنین توصیف کرده است: «در این باغ حوضی بزرگ با فواره‌های متعدد وجود دارد که آب یعنی این ماده با ارزش را مانند تحفه ‌ای به آسمان می ‌فرستند... ‌» یک نکته منحصر به‌ فرد در باغ گلشن که تنها در تاج ‌محل هند مانند آن تکرار شده، این است که باغ به صورت مربع است، یعنی طول و عرض باغ با هم برابرند و خیابان‌ های موازی، طول و عرض این باغ را به هم متصل می ‌کنند.

پلیکان­های باغ گلشن

در  دهه ۵۰ خورشیدی دو پرنده ای مهاجر بر اثر گم کردن مسیر به طبس میرسند و در باغ گلشن سکنی می گزیند. این پلیکان مورد توجه مردم واقع میشود و حتی فیلمی از طبس  بر اساس آن ساخته میشود (پ مثل پلیکان ). یکی از دو پرنده در زلزله شهریور ۱۳۵۷ طبس زیر آوار میمیرد. هم اکنون چند پلیکان به طبس آورده شده و در باغ گلشن آزادانه می چرخند.

طراحی سایت توسط کاسپید