کلوت

Aftab Kalout Eco Tour & Travel co

آتشکده دره شهر

چهارطاقی ها به عنوان یک شکل شاخص معماری کهن ایرانی، همواره مورد توجه معماران پژوهشگران و باستان شناسان بوده اند. این بناها با وجود اهمیت ویژه ای که در زمینه شناخت معماری دوران ساسانی و اوایل اسلام دارند به خوبی شناخته نشده اند.
یکی از بهترین مکان ها برای مطالعه چهارتاقی ها آتشکده چهار طاقی در روستای سرخ آباد در محلی مرسوم به "تنوره سرخ گچی" شهرستان دره شهر استان ایلام که دارای آثار تاریخی متعددی از دورانهای مختلف تاریخی به خصوص ساسانی و قرون اسلامی است. روایت است که چهارتاقی ها را آتشکده های دوره ساسانی می دانند.با توجه به مصالح و سبک معماری، آتشکده دره شهر مربوط به اوایل دوره اسلامی است و قدمت آن به بیش از 1400 سال می رسد. در قسمت جنوبی چهارطاقی بقایای پلکانی به طول 10 متر و عرض یک متر با شیب ملایم وجود دارد که احتمالا ورودی بنا بوده است.
اندازه داخلی بنا 3.20 متر در3.20 متر و بلندی گنبد کمی بیش از پنج متر است. مصالح آتشکده از قلوه سنگ و ملات گچ است و  چندین بار مورد بازسازی قرار گرفته است. آتشکده ها مکانی برای گرامی داشت آتش مقدس و مراسم مذهبی بوده اند و لذا از نظر معماری مبتنی بر اصول خاص و ویژه هستند.
آتشکده ئره شهر یک چهارطاقیست بر پلانی مربع شکل به ابعاد 5 در5 متر بنا شده است و عرض دیواره‌ها 80 سانتی متر و ارتفاع طاق از زمین 70 سانتی متر است. گنبد تک جداره آن بر چهارطاق قوسی شکل و با سیستم گوشواره ساخته شده است و بر بالای گنبد دریچه ای وجود دارد که به هنگام مرمت این دریچه بسته شده است. این آتشکده به شماره 2746 در فهرست آثار ملی ثبت شده است.طراحی سایت توسط کاسپید