Aftab Kalout Eco Tour & Travel co

سفر مسئولانه

امروزه گردشگری یکی از صنایع رو به رشد در بسیاری از کشورهای جهان به شمار می رود، که موجب اشتغال و درآمد زایی است. درست مثل سایر شکل های توسعه، گردشگری هم می تواند موجب مسائل و مشکلاتی بشود. مثلا" تخریب میراث فرهنگی، وابستگی اقتصادی، و از میان رفتن محیط زیست.
گذران اوقات فراغت مسئولانه در واقع پاسخی است به این گونه دغدغه های انسانی. 
گردشگری پایدار به شکل های گوناگون "گردشگری مبتنی بر طبیعت"، "اکوتوریسم" یا "گردشگری فرهنگی" خود را نشان می دهد.
گردشگری پایدار آن چنان مقبولیت عام یافته که می توان بگوییم که آلترناتیو این شرایط است. همه ی اشکال گردشگری از مسافرت های شغلی گرفته تا سفرهای ماجراجویانه و سفرهای طبیعت گردی و حتی سفرهای شرکت در همایش ها بایستی وجهی از گردشگری پایدار را داشته باشند. 
یکی از بخش های مهم گردشگری، اکوتوریسم یا گردشگری مبتنی بر طبیعت گردی است. طبیعت گردی یعنی گردشگری  مسئولانه نسبت به حفظ محیط زیست، کاهش تاثیرات منفی بازدید از نواحی بکر طبیعی، تماشا و مطالعه ی مناظر طبیعی، گیاهی و جانوران، توجه به جنبه های فرهنگی منطقه ی مورد بازید (شامل گذشته ی فرهنگی و شرایط فرهنگی زمان حال) و همچنین کمک به رونق اقتصاد محلی و جوامع بومی است. 
گردشگری پایدار تلاش می کند ضمن ارج گذاشتن بر گردشگر، کمترین تاثیر منفی را بر محیط زیست و فرهنگ محلی بگذارد و درعین حال تلاش می کند با گردشگری مسئولانه، یعنی مدیریت بخش گردشگری، موجب بهبود شرایط زندگی مردم محل  شود و نیز محل بهتری برای بازدید گروه های بعدی ساخته شود.
واقعیت این است که ورود گروه های گردشگر به یک منطقه طبیعی، می تواند موجب تاثیر منفی بر محیط زیست طبیعی و اجتماعی آن جا وارد کند. گونه های گیاهی و جانوری را نابود کند. انباشت زباله ایجاد کند. گسترش تسهیلات توریستی می تواند زیبایی مکان های طبیعی را از بین ببرد. 
کلوت و سفرهای مسئولانه
ما گروه کلوت به عنوان یکی از مجریان تورهای طبیعت گردی در ایران و جهان، مسئولیت و نقش خودرا بسیار جدی می گیریم. از تاثیر توریسم بر جوامع  محلی و محیط زیست آن ها بخوبی آگاه هستیم. به گردشگری مسئولانه اعتقاد داریم. به همین دلیل سعی می کنیم اصول گردشگری مسئولانه را رعایت کنیم. 

به نظر ما گردشگری مسئولانه که موجب دوام و گردشگری پایدار می شود عبارت است از : 
گردشگری که سعی می کند تاثیرات منفی بر محیط زیست را به حداقل برساند.
به مردم محل و فرهنگ آن ها احترام بگذارد؛
موجب نفع اقتصادی اهالی بومی شود؛
سفر برای مسافر تبدیل به  تجربه ی به یادماندنی شود؛
سعی می کند مقصدهای سفر برای نسل های آینده حفظ شود؛
تعامل زیادی با مردم محلی دارد؛
از اقامت گاه های محلی و حمایت از محصولات محلی استفاده می کند تا موجب رشد و توسعه ی کسب و کار افراد بومی شود؛
در جهت حفظ میراث فرهنگی تلاش می کند؛
ارزش ها و اعتقادات و فرهنگ مردم بومی را می شناسد؛
باحمایت از کسب عادلانه به خرید مستقیم کالا از تولید کنندگان آن ها اقدام می کند.
گردشگر مسئول 
سفر شما می تواند فراتر از بازدید از مکان وعکس گرفتن و خرید سوغاتی باشد . کافی است با ویژه گی های گردشگری مسئولانه آشنا شوید تا سفری منحصر به فرد را به سرانجام برسانید که درآن کمترین تاثیر منفی را بر محیط زیست ایجاد  کنید و موجب تقویت اقتصاد محل بازدید شوید.
- توجه به تفاوت های فرهنگی خود و افراد محلی 
- بدون اجازه از آدم ها عکس نگیرید، بعد هم یادتان باشد یک نسخه از عکس را برای آن ها بفرستید.
- از صنایع دستی محلی خریداری کنید.
- زباله هایتان را برگردانید بخصوص باطری های غیرقابل شارژ را.
- در روستاها و در فاصله ی مزارع پشت سرهم راه بروید تا زمین های زراعی را خراب نکنید.

نقش ما به عنوان یک شرکت طبیعت گرد این است که امکانات بهتری را برای جوامع و محیط زیست آن ها ایجاد کنیم و درعین حال شما را به بازدید آن ها ببریم تا تجربه ای ناب از سفر همراه خود به خانه ببرید. توجه و حفظ  میراث فرهنگی و محیط زیست طبیعی، کمک به رونق کسب و کارهای مردم محلی جزو ماهیت سفرهای ماست. ما در برنامه ها و تصمیم های عملیاتی مان همواره این مسائل را در نظر داریم.

logo-samandehi
طراحی سایت توسط کاسپید