گزارش یک رویداد به‌نام «کویر ابوزیدآباد»

1398/10/23

1948 بازدید

 

کویر ابوزیدآباد کاشان

 

شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید 34 میلیون هکتار از وسعت خاک ایران را شن‌‏زار، كویرها و بیابان‌‏ها تشکیل می‌دهند که بخش زیادی از جاذبه‌های گردشگری مرتبط با این حوزه را در دل خود جای داده‌اند.

منطقه‌ی بیابانی سیازگه در10کیلومتری شمال شهرستان ابوزیدآباد و 35 کیلومتری جنوب شرق کاشان واقع‌شده که پوشیده از ماسه‎های روان است. این تپه‌های ماسه‌ایِ حیرت‌انگیز تا منطقه‌ی بادرودِ شرق ادامه دارند. امکانِ آسانِ دسترسی به این ناحیه‌ی بیابانی از شهرستان ابوزیدآباد موجب شده تا موردتوجه گردشگران بسیاری قرارگیرد. دلیل شهرت بیابان‌های ابوزیدآباد به سیازگه، رنگ تیره‌یِ ماسه‌های روان این منطقه است.

 

هم‌قدم با کلوت، هم‌نفس با زمین

 

آفتاب کلوت که از گذشته‌های دور به برگزاری و اجرای سفرهای طبیعت‌گردی منحصربه‌فرد، شهرت دارد؛ این‌بار هم با نمایشی جذاب از یک تور کمپینگ حرفه‌ای، استانداردهای خودش را نسبت به‌قبل بالاتر برد.

این رویداد ویژه که برنامه‌ریزی و هماهنگی‌های مربوط به آن از سه ماه قبل صورت گرفته بود، برای دومین سال متوالی، هم‌زمان با شروع سفرهای کویری طراحی و اجرا شد.

صبح روز پنج‌شنبه، یازدهم مهرماه 98 زمانی بود که 112 نفر از مسافران کلوت در وعده‌گاه همیشگی‌شان برای شروع سفر، عازم اکوکمپ سیار کلوت در کویر ابوزیدآباد شدند. جایی‌که تیم تدارکات از سه روز قبل برای آماده‌سازی و میزبانی از مسافران در آن حضور داشتند.

براساس برنامه‌ریزی دقیق کلوتی‌ها که در ادامه‌ی کار مشخص شد نشان از تجربه‌ی آن‌ها در برگزاری تورهای کمپینگ داشته، حدود ساعت 5 بعدازظهر نزدیک غروب آفتاب و زمانی‌که گرما بساط خودش را جمع می‌کرد، وارد اکوکمپ سیار «عروس کویر» شدیم. در ادامه، درمورد تفاوت کمپ سیار و ثابت خواهیم گفت.

 

 

تفاوت کمپ سیار و کمپ ثابت

 

بد نیست بدانید که اجرای یک کمپ به دو شکل سیار و ثابت صورت می‌گیرد. برپایی یک کمپ سیار، آلودگی محیط زیستی کمتری به‌دنبال دارد. به این دلیل که شما بعد از برپایی این کمپ تمام تجهیزات و امکانات کمپ را از منطقه به‌طورکامل جمع‌آوری کرده و به زمین فرصت احیا و تنفس دوباره می‌دهید. این موضوع به حفظ حیاتِ پوشش گیاهی و جانوری ناحیه‌ی موردنظرتان کمک می‌کند. ازطرفی به‌دلیل برپایی و جمع‌آوری تجهیزات و امکانات موردنیاز از کمپِ منطقه، هزینه‌های این نوع از کمپ‌ها نسبت به کمپ ثابت بالاتر است. درعین‌حال درصورت دخالت جوامع محلی در برپایی کمپ سیار و خدمت‌رسانی آن‌ها به مسافران که به درآمدزایی منجر خواهد شد به یکی از اهداف اصلی طبیعت‌گردی که توسعه‌ی گردشگری پایدار است، جامه‌ی عمل خواهیم پوشاند.

 

اکوکمپ سیار کویری کلوت

 

اکوکمپ سیار کلوت در منطقه‌ی ابوزیدآباد که به اکوکمپ «عروس کویر» معروف است در مجاورت نخلستانی زیبا واقع شده بود که حاصل زحمت و تلاش کشاورزی‌ست که در دل کویر، نخلستانی باشکوه و زیبا خلق کرده و هر بیننده‌ای را به تحسین و تشویق وامی‌دارد.   

کمپ مهیج کلوت از بالا شبیه دو نیم‌دایره‌ی رنگارنگ بود که وسط بیابان، کنار نی‌زار قرار داشت؛ یک اکوکمپ حرفه‌ای و حساب‌شده که تمام نیازهای مسافران برای یک شب اقامت در آن تدارک دیده شده بود. وسط کمپ یک بازیِ هیجان‌انگیزِ فکری قرار داشت که غیر از کودکان حاضر در کمپ برای بزرگ‌ترها هم جذاب و سرگرم‌کننده بود.

قبل از شام، کلوتی‌ها به آموزش اصول برپایی و اقامت شبانه در اکوکمپ کویری پرداختند؛ درادامه، نیز درمورد سفرهای طبیعت‌گردی و مناطق مستعد کشور برای اجرای این سفرها در فصول مختلف سال صحبت کردند.

بعد از این برنامه، بخشی از همسفران مشغول بازی بدمینتون و والیبال شدند و عده‌ای دیگر برای شکار لحظه‌های غروب خورشید در کویر و بین نخلستان دست‌به دوربین در کمپ رفت‌وآمد می‌کردند. گروه دیگری هم ترجیح می‌دادند به ماشین معروف کلوت که به کافی‌شاپ کلوتی‌ها شهرت دارد نزدیک باشند و خود را به‌صرف چای و دم‌نوش‌های رنگارنگ و خوش‌طعم دعوت کنند.

طبق برنامه، شام ساعت نه شب و با نظم و هماهنگی مورد انتظار سِرو شد و این‌جا بود که به‌روشنی دلیل حضور 34 نفر از تیم تدارکات مشخص شد.

ادامه‌ی برنامه به گفت‌وگو و دورهمی مسافران گذشت که بعد از چند ساعت تبدیل به دوستانی جدید برای هم شده بودند و این رفاقت‌ها یکی از خواص سفرهای گروهی است. شب‌نشینی دور آتیش و خاطره‌گویی آخرین ساعات پنج‌شنبه‌ی کویری ما را ساخت.

 

 

تماشای طلوع آفتاب کویر  

 

ساعت پنج بود که برای تماشای یک طلوع درخشان از آفتاب کویر، همراه چهل‌نفر از مسافران سحرخیز به‌سمت رمل‌های شنی رفتیم و این صحنه را برای همیشه در ذهن خود خواهیم داشت. حدود سه ساعت بعد، کلوتی‌ها برای وعده‌ی صبحانه میزبان کسانی بودند که یک شب را در اکوکمپ سیار عروس کویر اقامت داشتند.

صبحانه‌ای دلنشین و جذاب که پایان‌بخش خاطره‌ی حضور ما در نخلستان زیبای عمو پرویز بود.

 

بازدید از شهر اویی

 

گشت آخر سفر ما بازدید از شهر اسرارآمیز اویی در نوش‌آباد بود. این شهر زیرزمینی که براساس روایات، یکی از قدیمی‌ترین شهرهای زیرزمینی دنیاست، به‌دلیل سیستم تهویه‌ی منحصربه‌فرد و خاصش شهرت زیادی دارد. اویی شهری‌ست که قدمت آن را به قبل از اسلام و دوره‌‌ی ساسانی نسبت می‌دهند. در بازدید از این شهر، فراموش نکنید به کافه‌های آن حوالی سر بزنید و طعم قهوه‌ی کم‌نظیر نوش‌آباد را امتحان کنید.