کلوت

Aftab Kalout Eco Tour & Travel co

قاره هامشخصات استان اردبیل

مختصات: طول جغرافیایی: از '5 °37 تا '42 °39
              عرض جغرافیایی: از '18 °47 تا '56 °48  
مرکز: شهر اردبیل
مساحت:km2  17880/918
منطقه زمانی: IRST (UTC+03:30)
جمعیت: 1248488 نفر
گویش: آذری
دارای ده شهرستان: پارس¬آباد، بیله¬سوار، گرمی، مشکین¬شهر، نمین، اردبیل، سرعین، نیر، کوثر (به مرکزیت گیوی) و خلخال
هم چنین طبق ‌آخرین ‌مصوبات‌ تقسیمات ‌كشوری، این استان ‌دارای‌10 شهرستان‌، 29 بخش‌، 26 شهر، 71 دهستان‌ و 1854 آبادی‌ است‌ كه‌ از این ‌تعداد 1723 آبادی دارای سکنه و 131 آبادی ‌خالی ‌از سكنه ‌است‌.

اردبیل که در شمال غربی ایران واقع شده است و حدود 61 کیلومتر از دریای کاسپی فاصله دارد، جزئی از منطقه آذربایجان محسوب می¬شود. این استان از غرب به استان آذربایجان شرقی، از شمال و شمال شرق به کشور جمهوری آذربایجان، از شرق و جنوب شرق به استان گیلان و از جنوب به استان زنجان محدود می¬شود.
تاریخ¬نگاران پارسی و سده¬های اولیه و میانی اسلامی مانند یاقوت حموی، و یا شاعر نامدارمان فردوسی بنیان گذاری اردبیل را به دروه پیروز (489- 457 م.)، پادشاه ساسانی نسبت می¬دهند، اما تاریخِ دانسته و معتبر این سرزمین با شروع دوره اسلامی آغاز می¬شود. سال-های پایانی حکومت ساسانی بود که اردبیل طبق معاهده¬ای به خلیفه چهارم داده شد، اما استقراری اتفاق نیفتاد. بعدها، حاکم بنی¬امیه اردبیل را پایتخت خویش خواند و در آن¬جا سکنی گزید، هرچند این تسلط اعراب به دلیل وقوع جنگ¬های مداوم فرمانروایان محلی چندان استمرار نیافت. در اوایل سده 13 میلادی بود که مغولان به ایران یورش آوردند و اردبیل را نیز مانند بسیاری از شهرهای دیگر کاملاً ویران نمودند. پس از این ویرانی اردبیل همه اهمیت خود را از دست داد تا این که در اواخر همین سده به واسطه شیخ صفی¬الدین اردبیلی که آن¬جا را مرکز شیوه صوفی¬گری خود کرد، و بعد از آن هم در دوره صفویان که از اخلاف همین شیخ صفی¬الدین بودند، از نو رونق یافت. 
اکنون استان زیبای اردبیل، مرکب از ده شهرستان پارس¬آباد، بیله-سوار، گرمی، مشکین¬شهر، نمین، اردبیل، سرعین، نیر، کوثر و خلخال با جمعیتی بالغ بر 1,248,488 نفر و مساحتی در حدود 17880/918 کیلومتر مربع است.
وجه تسمیه
در آثار نویسندگان قدیمی نام اردبیل به صورت¬های «آرتاویت»، «آرتاویل»، «آردویل» و البته «اردبیل» قید شده است. فردوسی و یاقوت حموی چون بنای اردبیل را به پیروز ساسانی نسبت می¬دادند، آن را بادان پیرو.، مازان فیروز یا فیروزگرد می¬نامیدند. کسروی اصل آن¬را ارتاویل و مرکب از دو بخش آرتا (مقدس) و ویل یا بیل به معنی (شهر) دانسته است. چنان چه این گفته را بپذیریم معنی نام اردبیل «شهر مقدس» خواهد بود.logo-samandehi
طراحی سایت توسط کاسپید