کلوت

Aftab Kalout Eco Tour & Travel co

حمید روحانی

در سال 1360 آموزش ورزش های کوهستانی را شروع کرد.  در نوجوانی، دوره های مقدماتی کوه پیمایی و سنگ نوردی را در مهد کوهنوردی کشور، شهر همدان گذراند. سپس به تهران آمد و عضو گروه کوه نوردی آرش شد و به دیواره ها و قله های متعددی صعود کرد. 

در سال 1365 در سن نوزده سالگی، برای اولین بار به ارتفاعات علم کوه رفت و به همراه حسن نجاریان رکورد صعود سرعتی چهارده ساعته در مسیر لهستانی ها را  در شرایط نیمه زمستانی بر روی دیواره ی علم کوه به دست آورد. این رکورد در این سن هنوز از آن اوست. در سال های بعد به تمامی مسیرهای دیواره ی علم کوه دست یافت.
در سال 1366 او به همراه برادرش پرویز روحانی؛ حسن نجاتیان و  فریدون اسماعیل زاده  مشکلترین مسیر بر روی دیواره ی علم کوه تا کنون را گشایش کردند .به پیشنهاد وی این گروه چهار نفره  و به  پاس گرامی داشت فریدون اسماعیل زاده (مربی ارزشمند کوه نوردی کشور) نام مسیر را «فریدون» گذاشتند.
حضور در چنین برنامه بزرگی نقطه ای عطف در زندگی او به شمار می رود و  بیشترین تاثیر را در زندگی ,سفر  و دیگر فعالیت های اجتماعی داشته است .


در مرداد سال 1367، او به همراه افراد گروه کوهنوردی آرش، که در منطقه ی علم چال فعالیت دیواره نوردی می کردند، به منظور اشاعۀ فرهنگ زیست محیطی و طبیعت دوستی، کل زباله های منطقه را برای اولین بار با هزینه ی شخصی جمع آوری و به پایین انتقال دادند. این حرکت زیست محیطی موجب شد، سنت جمع آوری و حمل زباله در مناطق کوهستانی در میان کوه نوردان و سنگ نوردان رایج شود.

از سال 1369 مسئولیت فنی گروه کوه نوردی آرش را بر عهده گرفت و از فعالیت های ایشان در این دوره (1369-1374) علاوه بر برگذاری کلاس های تخصصی دیواره نوردی   برای علاقه مندان ؛ مسیر های جدیدی بر روی دیواره های علم کوه ؛ پل خواب ؛ بیستون ؛ سوزنی های طزرجان  گشود .  برنامه ریزی ؛مدیریت و دعوت ازسنگ نوردان مطرح آن دوره از شهرهای تبریز ؛ کرمانشاه ، همدان ؛ اصفهان ؛ مشهد ؛تهران  برای شرکت در جلسات تخصصی و پایه گذاری قوانین و تدوین  درجه بندی سختی مسیرهای سنگ نوردی و سنگ کوتاه 

 
امروزه  درجه گذاری مسیر های سنگ نوردی جزء  لاینفک گزارشات فنی سنگ نوردان است . 
 در سال 1369 در اولین مسابقات سنگ نوردی قهرمانی کشوری مقام دوم را به دست آورد. و در دوره (1369-1377)  مسابقات باشگاهی ؛ استانی و کشوری مقام های اول تا پنجم را داشت .
در سال 1371 یک دوره ی تخصصی سنگ نوردی را در زمینۀ مدیریت، ساماندهی هدایت تیم و مربی گری و داوری مسابقات سنگ نوردی را زیر نظر الن رنو فرانسوی گذراند.
از سال 1373 تا 1375 نظارت و داوری مسابقات سنگ نوردی فدراسیون کوه نوردی در استان های تهران، اصفهان، همدان و کرمانشاه را بر عهده داشت.
در سال 1376 دوره ی تخصصی سنگ نوردی ویژه ی آموزش کودکان و نوجوانان را زیر نظر دو تن از مربیان فرانسوی گذراند.
در سال 1379 دوره ی مربی گری دیواره نوردی (International Rock Climbing Instructor )را زیر نظر سه تن از مربیان فرانسوی به پایان رساند.
در سال 1383 دوره ی تخصصی امداد کوهستان را در برنامۀ (U.S Search and Rescue Organization) زیر نظر یک گروه از مربیان امریکایی گذراند.در سال 1384 مجوز تشکیل کانون اسکی کلوت را از ادارۀ کل تربیت بدنی استان تهران دریافت کرد.عشق و علاقه ی وافر او به ورزش های کوهستانی،ازیک سو و کمبود لوازم کوهنوردی و تجهیزات ورزش های کوهستانی از سوی دیگر او را مجاب کرد تا در سزمینی که به او عشق می ورزید, زمینه ی تولید کفش های تخصصی سنگ نوردی (کتانی سنگ نوردی Climbing Shoes) و کوهنوردی Mountaineering Boots را فراهم کند.
با همکاری برادرش پرویز روحانی در سال 1377 شرکت کفش بنادک را تاسیس کردند. ابتدا شیوه ی ساخت کفش ها به صورت دستی و سنتی بود،  حمید روحانی  با حضور در موسسات آموزشی تولید آکادمیک کفش  توانست در مرحله ی بعد با استفاده از تکنولوژی کفی های تولید شده شرکت ویبرام ایتالیا ، برای اولین بار  در صنعت کفش ایران به تولید تخصصی انواع کفش های ورزش های کوهستانی (کتانی سنگ نوردی و انواع کفش های پیاده روی، کوه پیمایی وکوه نوردی) دست یابد  و در حال حاضر تولید ماشینی و صنعتی را جایگزین کردند. برپائی نمایشگاه های تخصصی لوازم ورزش های کوهستانی و پایه گذاری تولید انواع گیره های سنگ نوردی برای اولین بار در کشور که امروزه در اقلب پارک ها  در محوطه هائیکه برای بازی بچه ها و  همینطور دیواره های  مصنوعی ساخته شده  برای سنگ نوردان است ؛نیز از کارهای ماندگار این دو برادر است  .آ نها در سال 1382  در همین راستا فروشگاه تخصصی وسایل ورزش های کوهستانی را با نام بنادک تاسیس کردند.
که در حال حاضر یکی از فروشگاه های معتبر و شناخته  ایران  است .
مقاله تخصصی ضرورت استفاده از انواع کفش های ورزشهای کوهستانی از آن حمید روحانی است . 

در سال 1378 شرکت کلوت را همراه با فرزانه نبی زاده (همسرش) تاسیس کرد و تا کنون صدها گروه طبیعت گرد ایرانی و خارجی را در فصل های مختلف سال سرپرستی کرده است.
 از جمله فعالیت های ایشان در این دوره عبارتند از :
 • بررسی و شناسایی مسیرهای طبیعت گردی در مناطق زیست محیطی کشور شامل 26 پارک ملی، 35 اثر طبیعی ملی، 42 پناهگاه حیات وحش و 150 منطقۀ حفاظت شده.
 • شناسایی، بررسی رفع مشکلات اجرایی سفر، آموزش به عوامل محلی برای حضور مسافر در قالب گروه های کوچک و بزرگ در مناطق مرکز و جنوب ایران در بیابان های لوت و دشت کویر، کویر مرنجاب، کویر مصر، کویر ورزنه، کویر خرانق، کویر انجیره.
 • شناسایی مسیرهای جنگلی و ییلاقات، رفع مشکلات اجرایی و آموزش عوامل محلی در شمال و غرب کشور، برای حضور گروه های توریست در مناطق جنگلی.
 • شناسایی روستاهای شگفت انگیز,مسیر های عشایری  کشور،  آموزش عوامل محلی و اجرای تورهای مناسب بازدید از این مناطق برای گردشگران.
 • شناسایی غارها، دره ها، رودخانه ها، دریاچه ها، رفع مشکلات اجرایی برنامه ی سفر، بررسی مسیرهای امدادی برای حضور علاقمندان به برنامه های ماجراجویانه
 • برنامه ریزی فعالیت های طبیعت گردی از جمله کوه نوردی، سنگ نوردی، کویر نوردی , قایق سواری در آب های خروشان، دره نوردی ,دوچرخه سواری در کوهستان، اسب سواری در کوهستان ، اسکی کوهستان ,سافاری و ...

 • در سالهای  1386- 1389  به عنوان عضو کارگروه کمیته طبیعت گردی  سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری  کشور  فعالیت می کرد .
 • در سال 1391  توسط فعالان سفرهای طبیعت گردی به عنوان دبیر کمیته طبیعت گردی جامعه تورگردانان انتخاب شد . یکی از فعالیت های مهم این کمیته  تدوین نخستین قرار داد سفر های طبیعت گردی  داخلی است که به تصویب سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری کشور رسید.
 • عکاسی و تصویربرداری در طبیعت جزو سرگرمی هایش است که در سفرهای طبیعت گردی با اشتیاق انجام می دهد.  و اکنون نیز تصاویر و عکس هایش در همین وب سایت بکار گرفته شده است . 
  موسیقی اصیل و آواز ایرانی از علائق اوست.

logo-samandehi
طراحی سایت توسط کاسپید