Aftab Kalout Eco Tour & Travel co

نوروز

نوروز نخستین روز سال خورشیدی ایرانی برابر با یکم فروردین ماه، جشن آغاز سال نوی ایرانی و یکی از کهن‌ترین جشن‌های به جا مانده از دوران ایران باستان است. خاستگاه نوروز در ایران باستان است و هنوز هم مردم مناطق گوناگون فلات ایران، نوروز را جشن می‌گیرند. زمان برگزاری نوروز، در آغاز فصل بهار است که امروزه به آن برابری بهاری یا اکیونوس می‌گویند.
نوروز در ایران و افغانستان آغاز سال نو محسوب می‌شود و در برخی دیگر از کشورها یعنی تاجیکستان، روسیه، قرقیزستان، قزاقستان، سوریه،عراق، گرجستان، جمهوری آذربایجان، آلبانی، چین، ترکیه، ترکمنستان، هند، پاکستان و ازبکستان تعطیل رسمی است و مردمان آن جشن را برپا می‌کنند.
واژه نوروز، از فارسی میانه nwklwc (آوانویسی: nōgrōz) است که برگرفته از زبان اوستایی بوده. مورخان، حدس می‌زنند.
امروزه در فارسی این واژه در دو معنی به‌کار می‌رود
۱) نوروز عام: روز آغاز اعتدال بهاری (برابری شب و روز) و آغاز سال نو
۲) نوروز خاص: روز ششم فروردین با نام «روز خرداد»
ایرانیان باستان از نوروز به عنوان «ناوا سرِدا» به معنی سال نو یاد می‌کردند. مردمان ایرانی آسیای میانه در دوره‌های سغدیان و خوارزمشاهیان، نوروز را نوسارد و نوسارجی، به معنای سال نومی‌نامیدند
در متن‌های گوناگون لاتین، بخش نخست واژه نوروز با املای No, Now, Nov وNew Naw و بخش دوم آن با املای Ruz, Rooz و Rouz نوشته شده‌است. در برخی از موارد، این دو بخش پشت سر هم و در برخی نیز با فاصله نوشته می‌شوند. در کشورهای مختلف تلفظ نوروز متفاوت است. در شهر لکنو هند که هر ساله نوروز برگزار می‌شودو هفته نامه‌ای هم با نام نوروز دارد آنرا بصورت Nauroz تلفظ می‌کنند که به تلفظ زبان دری نزدیک است. به باور احسان یارشاطر، بنیان‌گذار دانشنامه ایرانیکا، نگارش این واژه در الفبای لاتین با توجه به قواعد آواشناسی، به شکل Nowruz توصیه می‌شود (که البته وی تلفظ فارسی ایران را مبنا قرار داده است). این شکل از املای واژه نوروز، هم‌اکنون در نوشته‌های یونسکو و بسیاری از متون سیاسی به کار می‌رود.
نوروز در فارسی میانه /no:g ro:z/ بوده‌است. در فارسی ایران این واژه به صورت [nou̯ɾu:z] (در گفتار عامیانه، [no:ɾu:z])، در فارسی افغانستان به صورت [næu̯ɾo:z] و در فارسی تاجیکی به صورت[næu̯ɾʉz] یا [næu̯ɾɵz] تلفظ می‌شود (تلفظ‌ها به آی‌پی‌ای هستند.
بنا به پیشنهاد جمهوری آذربایجان،[۴۷] مجمع عمومی سازمان ملل روز نوروز، با ریشه ایرانی را در تقویم خود جای داد.
در متن به تصویب رسیده ۴ اسفند ۱۳۸۸ (۲۳ فوریه ۲۰۱۰) توسط مجمع عمومی سازمان ملل، نوروز، ۲۱ ماه مارس جشنی با ریشه ایرانی که قدمتی بیش از ۳ هزار سال دارد و امروزه بیش از ۳۰۰میلیون نفر آن را جشن می‌گیرند توصیف شده‌است. 
پیش از آن در تاریخ ۸ مهر ۱۳۸۸ خورشیدی، نوروز به پیشنهاد ازبکستان توسط سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد، به عنوان میراث معنوی، به ثبت جهانی رسیده‌بود. در ۷ فروردین ۱۳۸۹ نخستین دوره جشن جهانی نوروز در تهران برگزار شد و این شهر به عنوان «دبیرخانه نوروز» شناخته شد.


 • ایران در یک نگاه

  ایران در یک نگاه

  سرزمین ایران که در نقطه تلاقی سه قاره آسیا، آفریقا و اروپا و بسیاری تمدن های باستانی قرار دارد، سرزمینی تاریخی و خاستگاه یکی از قدیمی ترین تمدن ها، یعنی تمدن امپراطوری پارس است. که به 2500 سال پیش باز می گردد. بخش قابل توجهی از جاده ابریشم که به سمت جنوب می رود، از میان ایران می گذرد. ایران از زمان های بسیار دور محل سکونت انسان ها بوده است. دوره ماقبل تاریخ سکونت انسان در فلات ایران عصرنو سنگی آغاز و تا ورودی آریایی ها ادامه داشته است. پیشینه دیرینه حیات اجتماعی، به این سرزمین خصوصیاتی همچون تاریخی غنی و فرهنگی ژرف بخشیده است.


 • تاریخ ایران

  تاریخ ایران

  سرزمین ایران که در نقطه تلاقی سه قاره آسیا، آفریقا و اروپا و بسیاری تمدن های باستانی قرار دارد، سرزمینی تاریخی و خاستگاه یکی از قدیمی ترین تمدن ها، یعنی تمدن امپراطوری پارس است. که به 2500 سال پیش باز می گردد. بخش قابل توجهی از جاده ابریشم که به سمت جنوب می رود، از میان ایران می گذرد. ایران از زمان های بسیار دور محل سکونت انسان ها بوده است. دوره ماقبل تاریخ سکونت انسان در فلات ایران عصرنو سنگی آغاز و تا ورودی آریایی ها ادامه داشته است. پیشینه دیرینه حیات اجتماعی، به این سرزمین خصوصیاتی همچون تاریخی غنی و فرهنگی ژرف بخشیده است.


 • کوه های ایران

  کوه های ایران

  فلات ایران بین 25 تا 40 درجه عرض شمالی واقع شده است و با آنکه در جوار منطقه پر فشار حاره قرار دارد، استقرار دو رشته کوه مرتفع البرز و زاگرس در آن که گسترده هایی وسیع از مناطق خشک و بیابانی را احاطه کرده اند، مجموعه ای از چشم انداز های کوهستانی و جنگلی با شرایط اقلیمی معتدل و حتی همراه با یخچال هی دائمی را ایجاد کرده اند. کوه های بلند، بیابان های وسیع، جنگل های انبوه و در عین حال دو پهنه آبی دریای خزر، بزرگترین دریاچه زمین در شمال و خلیج فارس در جنوب که این همه را در بر گرفته است  زیبایی و گوناگونی شگفت انگیزی به این سرزمین بخشیده اند.
  این تنوع جغرافیایی افزون بر فراهم کردن شرایط مناسب برای زیست گونه های گیاهی و جانوری، موجب تنوع فرهنگی و قومی، هنر، آداب و سنن، زبان، موسیقی، پوشاک و نحوه زیست مردمان این دیار شده است. آب و هوا و دمای متغیر ناشی از اقلیم های متفاوت موجب شده است تا در یک زمان نشانه های چهار فصل سال در نقاط مختلف کشور قابل مشاهده باشد.


 • کویرهای ایران؛ دشت لوت، کویر مرکزی

  کویرهای ایران؛ دشت لوت، کویر مرکزی

  حدود یک چهارم کشور ایران را مناطق کویری تشکیل می دهند. این مناطق در حد فاصل میان رشته کوه های شمالی یا البرز و رشته مرکزی و کوه های خاوری قرار گرفته ند. معروف ترین کویرهای ایران دشت لوت و دشت کویر است که مساحتی بیش از 360 هزار کیلومتر مربع را فراگرفته اند.
  مناطق کویری در ایران به دسته های، کویر مرکزی،‌ کویر کوچک،‌ کویر ریگ جن و کویر لوت تقسیم می شوند.


 • عشایر ایران

  عشایر ایران

  زندگی عشایری مبتنی بر کوچ در بخش زیادی از مناطق و استای کشور جریان دارد؛ به طوری که بر اساس نتایج سومین سرشماری اجتماعی اقتصادی عشایر کوچنده در سال 1387، تعداد 1,186,398 نفر جمعیت عشایری در قالب 212,772 خانوار، 104 ایل و 552 طایفه مستقل و 19840 کوچکترین رده ایلی در 30 استان کشور استقرار دارند.
  با وجود این که جمعیت عشایر کوچنده حدود 7/1 درصد جمعیت کشور را به خود اختصاص می دهد اما عشایر با تولید حدود 20 درصد از نیازهای انواع پروتئین حیوانی کشور، جزو مولدترین اقشار جامعه ی ایرانی به شمار می روند.


 • آثار ملی ثبت شده ایران در یونسکو

  آثار ملی ثبت شده ایران در یونسکو

  فهرست میراث جهانی یونسکو در ایران شامل ۱۵ مکان می‌باشد که در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند. تمام 15 مکان فرهنگی می‌باشند و بم و فضای فرهنگی آن جز مکان‌های در خطر نابودی قرار داده شده‌است.
logo-samandehi
طراحی سایت توسط کاسپید