دولاب / آرامستان

دولاب / آرامستان


آرامستان دولاب | 1 روزه از آذر |

آرامستان دولاب یکی از گورستان‌های دین مسیحیت در جنوب شرقی تهران می‌باشد. این گورستان پیش‌تر در محدوده زمین‌های کشاورزی روستای قدیمی دولاب در شرق تهران قرار گرفته بود، اما اکنون، میان محله‌ای مسکونی به همین نام جای دارد.

این گورستان با مساحت بیش از ۷۵ هزار متر مربع شامل شش بخش مجزا می‌باشد که عبارتند از:

  1. ارامنه
  2. ارتدکس شرقی (روس‌ها، گرجی‌ها و یونانی‌ها)
  3. کاتولیک رومی
  4. ارتدکس ارمنی
  5. آشوری‌ها
  6. لهستانی‌ها


داستان این گورستان به سال ۱۸۵۵ بازمی‌گردد که پیکر دکتر لویی آندره ارنست کلوکه، پزشک محمدشاه و ناصرالدین‌شاه قاجار در محلۀ دولاب تهران به خاک سپرده شد و راه برای خاکسپاری درگذشتگان مسیحی در تهران هموار شد. پیکر دکتر کلوکه را در سال ۱۸۵۵ در زمینی در محله دولاب تهران در نزدیکی گورستان ارمنیان خاک کردند و سپس‌تر آرامگاهی گنبددار بر آن ساختند. آخرین تدفین‌ در سال ۱۳۷۵ خورشیدی صورت گرفته است. بخش ارامنه این آرامستان، یکی از قدیمی‌ترین آرامستانهای ارامنه تهران می‌باشد که مساحت آن بالغ بر ۴۷ هزار متر مربع می‌باشد.  سنگ قبرهای این آرامستان نقوشی ویژه و معماری منحصر به فرد  دارند.  کلیسای کوچکی نیز (مادور) در محوطه این آرامستان قرار دارد.دمالکیت و مدیریت گورستان دولاب، افزون بر خلیفه‌گری ارامنه تهران در اختیار برخی سفارتخانه‌های خارجی است؛ زیرا در آن‌جا افرادی با ملیت‌های گوناگون روسی، گرجی، فرانسوی، یونانی و لهستانی به خاک سپرده شده‌اند. یکی از مهم‌ترین بخش‌های گورستان دولاب، بخش لهستانی‌هاست که در آن شماری از آوارگان لهستانی جنگ جهانی دوم که به ایران پناه آورده بودند و پیش از بازگشت به کشورشان از دنیا رفتند، دفن شده‌اند.


مشخصات سفر

مقاصد
تهران
نوع سفر/فعالیت
سبک
سطح خدمات
Standard
گروه اجرا
بهترین فصل
- - -

سایر تاریخ های اجرای این تور

برنامه سفر

آرامستان ممنوعه ارامنه تهران در جنوب شرقی آن واقع شده و از زمان قاجار تا 25 سال پیش محل دفن خیلی از مشاهیر ارمنی بوده است. بازدید بصورت انفرادی ازین آرامستان امکانپذیر نیست.
شرکت کلوت امکان بازدید و عکاسی برای تعداد محدودرا فراهم کرده است.
مدت زمان بازدید سه ساعت می باشد.
دولاب

لوازم ضروری سفر

لوازم پیشنهادی سفر

تورهای مشابه

آیا امکان پرداخت آفلاین وجود دارد؟


نوع سفر نام بانک شماره کارت به نام
سفرهای داخلی بانک ملت 6104337794008944 سیده زهرا نبی زاده تبریزی
سفرهای داخلی بانک گردشگر 5054161002342925 حمید رضا فامیل روحانی
سفرهای خارجی بانک تجارت 5859831055112709 سیده زهرا نبی زاده تبریزی
خرید-رزرو آنلاین