دریاچه نمک آران و بیدگل

1401/09/12


xx بازدید

مکان: دریاچه نمک کویر مرنجاب

شاخصه: دریاچه‌‌ای دیدنی در منطقه‌ی کویر مرنجاب

 

دریاچه‌ی نمک آران در فاصله‌ی 35 کیلومتری شهرستان آران و بیدگل واقع است. این دریاچه از غرب به کوه‌های سفیدآب و سیاه‌کوه و منطقه‌ی پارک ملی کویر، از شمال و غرب کویر مسیله و از جنوب به کویر مرنجاب و بند ریگ محدود است. وسعت این دریاچه عددی حدود 647 کیلومتر مربع است. زمین این دریاچه پوشیده از رسوبات نمک است که نتیجه‌ی انباشت سیلاب و آب‌های سطحی در طول قرن‌ها است.

عمق نمک این دریاچه بین 5 تا 54 متر متغیر تخمین زده شده که توسط لایه‌های خاک رس از هم جدا شده‌اند. با هر بار بارش و تبخیر آب در این دریاچه، نمک‌های موجود کرت‌بندی‌های زیبایی به‌شکل پلی‌گون تشکیل می‌دهند که مناظری جذاب و دیدنی خلق می‌کنند. از مناطق باتلاقی این دریاچه می‌توان به حوض قیلوقه و یا باتلاق دوکویری در منطقه‌ی جنوب شرقی دریاچه اشاره کرد.

جزیره‌ی سرگردان

جزیره‌ی سرگردان نام تپه‌ای در دریاچه‌ی نمک مسیله در منطقه‌ی کویر مرنجاب است. این جزیره مشتمل بر یک جزیره‌ی اصلی دایره‌ای شکل به قطر تقریبی 3 کیلومتر و چندین جزیره‌ی کوچک‌تر در غرب آن است. انتخاب نام جزیره به‌دلیل مسطح بودن نمک‌زار اطراف آن و تغییر جنس خاک زمین است.

به‌غیر از یک یا دو ماه از سال که دریاچه به شکل نمک‌زار است در سایر فصول، به‌دلیل بارندگی در منطقه، شورابه به ارتفاع 2 تا 5 سانتی‌متر در دریاچه قابل مشاهده است. زمین‌های اطراف جزیره‌ی سرگردان، به‌ویژه جزیره‌ی اصلی حتی در فصول گرم هم به‌شدت باتلاقی است. زمانی‌که از فاصله‌ای دور به این جزیره نگاه می‌کنید دو انتهای جزیره در اثر پدیده‌ی سراب در افق محو می‌شوند و منظره‌ای مانند یک کشتی سرگردان در دریایی بیکران پدید می‌آورند. این پدیده باعث شده که حاشیه نشینان کویر تصور کنند این جزیره در طول روز از جایی به جای دیگر نقل مکان میکند و مکان ثابتی ندارد. در دو انتهای جزیره، دو چاه قرار دارد که برای لرزه نگاری زلزله تعبیه شده و دستگاه‌های لرزه نگار در آن نصب شده است.

بلندترین نقطه‌ی جزیره حدود 824 متر ارتفاع دارد و با توجه به ارتفاع 788 متری نمک‌زار مجاور آن، حدود 36 متر از سطح کویر بالاتر است. پوشش گیاهی در این منطقه به‌دلیل شوری جنس خاک متاثر از کویر نمک و وجود بادهای شدید در آن، بسیار ضعیف و ناچیز است. جنس خاک در این جزیره، رس همراه سنگ‌فرشی از سنگ‌های متخلخل آتشفشانی روی سطح آن است. حیات جانوری در جزیره، به‌ندرت مشاهده می‌شود.

 هنگام شب، به‌دلیل سفیدی نمک، بسیاری از جانورانی که راه گم کرده‌اند به‌سمت دریاچه‌ی نمک و بعضاً جزیره‌ی سرگردان حرکت می‌کنند. جزیره‌ی سرگردان از ساحل جنوبی نمک‌زار حدود 4 کیلومتر هوایی فاصله دارد که مناظر دریاچه‌ی نمک و تپه‌های شنی مرنجاب از بالای این جزیره، بسیار زیبا و رویایی است. اگر هوا صاف باشد حتی قله‌ی دماوند هم از این منطقه در جهت شمال قابل مشاهده است.

همسفر با کلوت در تور کویر مرنجاب

در تور کویر مرنجاب برای دیدن بخش زیبایی از دشت کویر ایران راهی منطقه‌ی آران و بیدگل در کاشان می‌شویم.

با دریاچه‌ی نمک و جزیره‌ی سرگردان عکس یادگاری می‌اندازیم و با خاطراتی خوش از حضور در کویر به شهرمان بازمی‌گردیم.