کوه کورکووادو

1402/09/18


xx بازدید

کوه کورکووادو را در تور برزیل خواهیم دید

کوه کورکووادو (Corcovado) در خلیج ریودوژانیرو، یکی از شهرهای اصلی برزیل قرار دارد. شاید عکس این کوه را به کرات دیده باشید. کورکووادو معروف‌ترین کوه و جاذبه دیدنی این منطقه به شمار می‌آید. این کوه از اواسط قرن بیستم به واسطه‌ی مجسمه معروف مسیح که بر نوک قله‌ی آن قرار دارد، مشهور شده است و میزبان بسیاری از گردشگران از سراسر دنیا است. در حقیقت می‌توان یک عمر صد سال و اندی به آن نسبت داد.

کوه کورکووادو و مجسمه‌ی روی آن غالباً با هم اشتباه گرفته می‌شوند. اما باید بدانید که نام این کوه کورکووادو است و مجسمه مسیح ارتباطی روی نام گذاری آن ندارد. بنابراین وقتی صحبت از کورکووادو می‌شود بسیاری از افراد گمان می‌کنند که در مورد مجسمه‌ی روی آن سخن می‌گوییم، در صورتی که این موضوع کاملاً غلط است.

 

پدید آمدن کوه کورکووادو در این منطقه

واژه‌ی کورکووادو به زبان پرتغالی به معنای «گوژپشت» است! گوژپشت، یک اسم بسیار عجیب برای این کوه به شمار می‌رود، چرا که افراد غالباً از کوه‌ها به بزرگی و قدرت یاد می‌کنند. البته لازم به ذکر است که، نام اولیه این کوه "Pina Culo da Tentacao " بوده است. ارتفاع آن ۷۱۰ متر است که با توجه به اینکه جایگاه آن تقریباً در سطح دریا است منظره چشمگیر و تماشایی را ایجاد می‌کند. کورکووادو از گرانیت ساخته شده است.

در این قسمت از جهان فرسایش ناشی از باران و وزش باد شدید اقیانوس، خاک را که به تدریج کاهش یافته است، فرسایش داده است. در ابتدا منطقه جغرافیایی که ریو در آن شکل گرفته بود در ارتفاع قرار داشت، اما امروزه دیگر این‌گونه نیست. سخت ترین سنگ‌ها در برابر فرسایش از مقاومت بیشتری برخوردار بوده‌اند، به همین دلیل هم اکنون شاهد این منظره هستیم: قله‌های بی‌شمار و  پراکنده که مانند کوه کورکووادو، شهر را احاطه کرده‌اند.

چگونه می‌توان به قله این کوه رسید؟

مسافران می‌توانند با کمک ترن یا اتومبیل از کوه کورکووادو بالا بروند. اگر با ترن به قله این کوه سفر می‌کنید می‌توانید منظره زیبایی از ریودوژانیرو را تجربه کنید. این قطار در سال 1884 توسط دام پدرو دوم ، امپراتور برزیل افتتاح شد و حدود 20 دقیقه طول می‌کشد تا به مقصد برسید.

در حالی که این مسیر را طی می‌کنید می‌توانید از بزرگ‌ترین جنگل شهری جهان، یعنی جنگل تیجوکا (Tijuca) عبور کنید. این جنگل، مکانی عالی برای پیاده روی و دوچرخه سواری است که در سال 1881 ، کل آن به واسطه‌ی 60 هزار درخت توسط سرگرد مانوئل گومز آرچر کاشته شده‌اند. وقتی روی قله این کوه ایستاده باشید به بسیار از دیدنی‌های این منطقه دسترسی خواهید داشت. از جمله این دیدنی‌ها می‌توان به کوه کله قندی، دریاچه رودریگو دی فریتاس، سواحل کوپاکابانا اشاره کرد.

شما همچنین می‌توانید کل شهر را زیر پایتان تصور کنید. بازدید این کوه به خودی خود، به چند بازدید دیگر و تجربه‌های جدید می‌انجامد که لمس آن‌ها از نزدیک، خالی از لطف نیست. اگر قصد رزرو تور برزیل را داشته باشید و بخواهید در بهترین زمان ممکن از این کوه بازدید کنید بهتر است در ماه‌های سپتامبر تا نوامبر که بهترین زمان برای بازدید از کوه کورکووادو هستند، سفر خود را تنظیم کنید.

 

نگاهی به مجسمه مسیح روی قله کوه

وقتی کسی به کوه کورکووادو فکر می‌کند، ناگزیر به مجسمه مسیحی رستاخیز که بر روی آن قرار دارد نیز فکر می‌کند. این دو چنان به هم پیوند خورده‌اند که افراد غالباً برای ایجاد تمایز بین هرکدام گیج می‌شوند. این مجسمه در واقع سمبل کل شهر ریو و تمام برزیل است.

مجسمه مسیح در واقع بزرگ‌ترین مجسمه هنری دکو عیسی با دست‌های از هم گشوده شده است که به بینندگان خود این تصویر را القا می‌کند، که همواره با چشمان مراقب خویش از مردم ریو و کل برزیل محافظت می‌کند. این نماد 38 متری صلح جلوه‌ی خاصی به این کوه بخشیده است و می‌توان وجود آن را دلیل اصلی شهرت کوه کورکووادو دانست.