بندر دَرَک

1402/12/02


xx بازدید

مکان: بند دَرَک

شاخصه: محل تلاقی کویر و دریا در چابهار

 

بندر درک چابهار، در شهرستان زرآباد از توابع استان سیستان و بلوچستان است. تپه‌‌ها و درختان نخل در ساحل بندر درک، صحنه‌ها و مناظری رویایی و دل‌نواز به‌وجود آورده‌اند. بندر درک با ظاهری بکر و دست نخورده جز بنادری در دنیا محسوب می‌شود که کمتر می‌توان مشابه آن را دید. دَرک در زبان محلی، به‌معنی اسکان در امتداد دریاست. این بندر مکانی است که در آن ماسه‌های سوزان، در آغوش آب‌های آزاد، دیده می‌‌شوند.

بندر درک، یک منطقه‌ی توریستی بالقوه است که از هر سه نوع صخره، شنی و مرجانی در مجاورت آن موجود است. در خط ساحلی این بندر، آب‌ های خلیج عمان و اقیانوس هند با هم برخورد می‌کنند. خطوط ساحلی درک ماسه‌ها و درختان نخل، صحنه‌های فوق‌العاده‌ای را برای هر تماشاگر با هر نوع سلیقه ای، ایجاد می‌کنند. برای آشنایی بیشتر با این منطقه جذاب با این مطلب از کلوت همراه باشید.

 

موقعیت بندر درک چابهار کجاست؟

 

این روستا بخشی از زرآباد را تشکیل می‌دهد. این بندر در ۱۹ کیلومتری جهلو شهرستان کنارک قرار دارد. از شرق ، درک با دهکده ساحلی جود ارتباط دارد. و از غرب با روستای پشتی هم ‌مرز است. این منطقه را کوه‌ ها از شمال و دریا از جنوب در آغوش می‌کشد. در هنگام ورود به این منطقه عموما ساحل شنی دیده می شود. بنابراین برعکس بسیاری از مناطق توریستی مرسوم در دنیا، رسیدن به موقعیت بندر درک کمی متفاوت از دیگر مناطق خواهد بود.

 

پتانسیل توریستی و تفریحی درک

 

بندر درک یک خط ساحلی بکر دارد؛ که به خاطر بستر فوق ‌العاده آن مشهور است. با این حال، خوشبختانه، یا متاسفانه، پتانسیل توریستی آن هرگز مورد بهره‌برداری قرار نگرفته است. این مکان برای کسانی که به دنبال اصالت و جذابیت یک خط ساحلی بکر هستند، می تواند بسیار جالب توجه باشد.

تپه ‌های شنی و ساحل بسیط این منطقه، یک ترکیب خوب برای مشتاقان دوچرخه ‌سواری نیز محسوب می شود. جاده‌ ها در این منطقه برای فعالیت‌ های تفریحی، بسیار مناسب هستند. در امتداد جاده چابهار در بندر درک امکاناتی وجود دارد که نشان‌ دهنده دسترسی به یکی از زیباترین سواحل ایران است. این جاده خود یک جاذبه توریستی از این منطقه محسوب می شود؛ که زیبایی های قابل توجهی دارد. توصیه کلی بر این است که گردشگران و افراد مختلف با ماشین به این منطقه دسترسی پیدا کنند.

 

بهترین فصل سفر به بندر درک

 

استان سیستان و بلوچستان یکی از گرم‌ترین استان‌های کشور ایران است. در این منطقه به ندرت باران می‌بارد. بنابراین زمان و فصل سفر به این منطقه بسیار اهمیت دارد. با این وجود، جالب است بدانید که بندر درک در بیشتر سال جاری از آب و هوای بهاری برخوردار است.

این موضوع به خاطر وجود باد هایی است که از اقیانوس هند می وزند. بهترین زمان برای دیدن بندر درک از ابتدا نوروز تا میانه فصل بهار است. پس از آن، گرمای تابستان ممکن است باعث کاهش لذت سفر به این منطقه شود. تابستان برای اجتناب از دماهای بالا، فصلی باقی می‌ماند.

 

ویژگی‌ها و خواص درمانی موجود در درک

 

یکی از جنبه‌های جالب بندر درک وجود تپه‌های ماسه‌ای سفید است که، بر طبق گفته محلی‌ها خواص درمانی برای درد های عضلانی و استخوانی دارد. افراد برای درمان این نوع دردها، در هنگام صبح روی شن دراز می‌کشند، تا درد های عضلانی‌شان تسکین داده شوند. فراموش نشود که، بندر درک در نزدیکی دریا قرار گرفته و در ناحیه گرم و خشک واقع شده‌است. با این حال آب تازه و گوارایی دارد و فقط ده متر از دریا فاصله دارد.