یتیم‌خانه‌ی فیل‌ها

1402/09/20


xx بازدید

یتیم خانه فیل­‌ها در تور سریلانکا

با تور سریلانکا همراه شوید تا بازدیدی از یک یتیم خانه متفاوت داشته باشد. یتیم خانه فیل­‌ها در سریلانکا. در این کشور مکانی را خواهید دید که وظیفه­‌اش نگهداری از بچه­ فیل­‌های یتیم است. یتیم خانه فیل­‌ها در شمال غربی شهر کگل، بین پایتخت فعلی کلمبو و اقامتگاه سلطنتی باستانی کندی قرار گرفته است. از مهم‌ترین ویژگی­‌های یتیم خانه فیل­‌ها، این است  که این زیستگاه مجموعه‌­ای از فیل­‌های وحشی را در خود دارد که نژاد آن‌ها به فیل­‌های آسیایی بازمی­‌گردد. تاسیس آن به سال 1975 باز می­‌گردد، در این زمان اداره حیات وحش سریلانکا یک باغ پرورش نارگیل را به مساحت 25 هکتار در مجاورت رودخانه اوما اویا برای این منظور در نظر می‌گیرد.

رودخانه اوما اویا برای نظافت و حمام کردن بچه فیل­‌های یتیم بسیار مهم و حیاتی است. بچه فیل‌ها روزی دو بار برای حمام به رودخانه می‌­روند. این رودخانه در فاصله 500 متری از اقامتگاه فیل­‌ها قرار دارد و گردشگران می­‌توانند در اطراف رودخانه به تماشای آن‌ها بنشینند. در سال 1978، از سوی وزارت حیات وحش سریلانکا این مرکز به باغ ملی جانورشناسی واگذار می­‌شود. یتیم خانه فیل­‌ها کار خود را با پنج بچه فیل آغاز کرد. در سال 1982 به منظور افزایش جمعیت فیل­‌ها یک برنامه تولید مثل برای آنها در نظر گرفته شد. از زمان شروع برنامه، بیش از 20 فیل در این محل پرورش یافته‌­اند. هدف از تاسیس این پرورشگاه، شبیه­‌سازی یک زیستگاه طبیعی برای این فیل­‌ها است. باید بدانید که این مکان به طور کلی با یک باغ وحش متفاوت است و در واقع یک زیستگاه محافظت شده به­‌شمار می­‌آید.

 

یتیم خانه فیل‌­ها و تجربه غذا دادن به آن‌ها

در یتیم خانه فیل‌­ها همه نوزادان کمتر از سه سال با بطری توسط فیل­بانان و یا داوطلبان تغذیه می­‌شوند. اگر به حیات وحش و فیل علاقه دارید، می‌توانید تجربه غذا دادن به بچه فیل­‌ها را در این مکان تجربه کنید. به طور معمول غذا دادن به فیل­‌ها در اصطبل انجام می­‌شود و غذای آنها عمدتا ترکیبی از علف،نارگیل و نیشکر است. غذای روزانه هر فیل جوان در حدود ۷۶ کیلوگرم است. تغذیه بچه فیل­‌ها با بطری بخشی از سیاست­‌های جذب گردشگری است. مراقبت و نگهداری از بچه فیل­‌ها، باعث شده است تا این مرکز به عنوان یک جاذبه گردشگری مهم و سودآور به شمار آید. درآمد حاصل از گردشگری صرف نگهداری از فیل­‌ها می­‌شود. یتیم خانه فیل­‌ها  در ابتدا با هدف تامین مراقبت و محافظت از بچه  فیل‌­های سرگردان در جنگل­‌های سریلانکا تأسیس شد.

در حال حاضر این مرکز اقدام به فروش و اهداء فیل­ها نیز می­‌نماید. می­توان گفت فیل­‌هایی که در این پرورشگاه وجود دارند، از سالم‌ترین نژادها هستند. در سال­‌های گذشته دو بچه فیل از همین مرکز به باغ وحش ارم ایران نیز اهداء شد.

 یتیم خانه فیل­‌ها و برنامه روزانه در پیناوالا (Pinnawala)

8:30- ورود بازدیدکنندگان

9:15 - غذا دادن به بچه فیل‌­ها با بطری

10:00- بردن فیل‌­ها به رودخانه

12:00- بازگشت از رودخانه

13:15- غذا دادن به بچه فیل­‌ها با بطری

14:00- بردن فیل­‌ها به رودخانه

16:00- بازگشت از رودخانه

17:00- غذا دادن به بچه فیل­‌ها با بطری

17:30- باجه بلیت فروشی بسته می­‌شود.

18:00- بازدید عمومی پایان می­پذیرد.

در کلوت با تور سریلانکا همراه خواهید شد تا تجربه­ایی متفاوت از حیات وحش را داشته باشید. آفتاب کلوت شما را به دیدن یکی از شگفت­انگیزترین زیستگاه­های طبیعی حیات وحش دعوت می­کند.