بازار پتا

1402/09/18


xx بازدید

بازار پتا در تور سریلانکا

آیا از تجربه چرخ زدن در بازارهای غیر لوکس، محلی اما بزرگ لذت می‌برید؟ بازار پتا یکی از مناطق قدیمی شهر کلمبو به حساب می‌آید. این بازار یک منطقه‌ی چند قومیتی شلوغ است، که داستان‌های بسیاری برای بازگو کردن دارد. اگر قصد سفر با تور سریلانکا را دارید، حتماً بازار پتا را به لیست مکان‌هایی که باید ببینید اضافه کنید.

سریلانکا عمدتاً به خاطر سواحل خود مشهور است، اما پایتخت تجاری آن کلمبو، به همین اندازه هیجان‌انگیز است. بازار پتا به عنوان یکی از جاذبه‌های اصلی در این منطقه، یک مکان پر هرج و مرج و شلوغ است که دیدنش خالی از لطف نیست. ادیان و فرهنگ‌های مختلف در کنار یکدیگر در این شهر زندگی می‌کنند. البته اکثریت جمعیت این شهر از مسلمانان تشکیل شده است. شما می‌توانید هر چیزی را که فکرش را هم نمی‌کنید در بازار پتا بخرید؛ از لوازم آشپزخانه گرفته، تا طلا و پارچه.

 

نگاهی دقیق‌تر به بازار پتا

بازار پتا که به عنوان بازار منینگ نیز شناخته می‌شود شلوغ‌ترین مکان در پتا و بزرگ‌ترین بازار به شمار می‌آید. این بازار یک شبکه‌ی بزرگ از مسیر های طویل و متعدد است که با غرفه‌ها و فروشگاه‌های مختلف پوشانده شده اند. فروش جواهرات، سبزیجات، گوشت، پوشاک و لوازم خانگی، خصوصاً میوه و صیفی جات در این بازار به خوبی به چشم می‌خورد.

هر خیابان در این منطقه به فروش اجناس مختلف اختصاص داده‌شده است. جمعیت غالب در این بازار بازرگانان مهاجری هستند که در تجارت طلا و جواهرات تبحر دارند. همه فروشگاه‌ها در بازار پتا دارای قیمت‌های رقابتی هستند و بسیاری از گردشگران در تور سریلانکا برای جستجو بهترین جنس با بهترین قیمت به اینجا سر می‌زنند.

بازار پتا قلب منطقه پتا است. آشوب دیدنی‌ها و صداهای فروشندگان و خریداران، در این بازار هرروز اتفاق می‌افتد. آشوبی که فرو‌نمی‌نشیند و همه‌ی افراد را بر آن می‌دارد تا برای خرید یا فروختن یک کالا تلاش کنند. این شلوغی و پر جمعیت بودن در ابتدا می‌تواند آزاردهنده باشد، اما شما را به تعجب و هیجان وا می‌دارد. برای جستجو بهتر در این بازار در منطقه پتا، می‌توانید به راهنمای زیر مراجعه کنید:

  • محصولات چرمی: در خیابان اصلی
  • لباس‌، کفش‌، کیف: در خیابان اصلی و خیابان 2nd Cross
  • محصولات الکترونیک: در خیابان‌های 1st Cross و  Prince
  • اسباب‌بازی: خیابان Prince
  • سبزیجات، میوه‌ها: خیابان 5th Cross

 

چه زمان از روز به سراغ دیدن بازار پتا برویم؟

بازار پتا در طول روز بسیار شلوغ است. اگر قبل از ساعت 10 صبح به آنجا بروید می‌توانید از این شلوغی اجتناب کنید. اما اواسط روز برای دیدن انواع و اقسام اجناس مختلف و جمعیت زیاد ممکن است بسیاری از افراد را خسته کند. اگرچه تعداد زیادی از خانم‌ها برای خرید محصولات مختلف به این بازار سر می‌زنند. اما اکثر لباس‌ها و محصولات مردانه هم در این بازار به خوبی یافت می‌شوند. البته عمده‌ی دست‌فروشان و بیشتر مغازه داران در این بازار مرد هستند.

اگر در هنگام بازدید از بازار پتا توجه ویژه‌ای به اطراف داشته باشید، به خصوص در حاشیه برج ساعت، Budhiraja Mawatha و 4 Street Street، معماری باستانی زیبایی را پیدا خواهید کرد که دیدنشان خالی از لطف نیست.

تجربه‌های خوشمزه در بازار پتا

در بسیاری از تقاطع بین خیابان‌ها میوه فروشی‌های متعددی را پیدا خواهید کرد که، پرتقال، دوریان، هندوانه و انگورهای خوش طعم و تر و تازه می‌فروشند. از این رو اگر می‌خواهید بعد از اتمام پیاده‌روی در بازار پتا طعم میوه‌های مختلف این منطقه را بچشید، به سراغ این میوه فروشی‌ها بروید.

البته لازم به ذکر است که شما می‌توانید فالوده‌های خوشمزه (هندی) را هم در آن بچشید که البته با فالوده شیرازی تفاوت چشمگیری دارد (بهترین نوع فالوده‌ای که می‌توانید تهیه کنید در خیابان 1st cross است). با تمامی این تفاسیر، بازار پتا مجموعاً یک جاذبه‌ی دیدنی در نوع خود به شمار می‌آید که هر بخش از آن تنها با سفر و بازدید نزدیک قابل لمس است.