ساختمان پارلمان کلمبو

1402/07/10


xx بازدید

ساختمان پارلمان کلمبو در تور سریلانکا

با گذر از گذرگاه face  Galle، به سمت منطقه معروفی به نام فورت، یک منظره زیبا با ساختمان‌های بلند، در مقابل چشمتان نمایان می‌شود. در این منظره‌ی زیبا بنایی را در نزدیکی دریا خواهید دید که ابعاد آن در تضاد کامل با یکدیگر است. یعنی چند صد متر طول و تنها سه طبقه ارتفاع دارد. این بنا، ساختمان پارلمان کلمبو نام دارد. ساختمان پارلمان کلمبو به سبک نئو-باروک در دوره استعمار انگلیس ساخته شده است، تا مکانی برای گرد هم‌آیی شورای قانون‌گذاری سریلانکا باشد.

 

شکل‌گیری ایده و ساخت ساختمان پارلمان کلمبو

این بنا با ایده هنری مک‌کالوم (Henry McCallum) ساخته‌شده بود؛ که در نهایت امر به پیشنهاد کمیته‌ای، ساختن ساختمان جدید دبیرخانه، اتاق شوراها و دفاتر دولت در زمین‌های بازپسگیر در انتهای شمالی گال آغاز شد. این پیشنهاد توسط دولت در سال 1920 پذیرفته شد.

آ. وودسون به عنوان معمار ارشد بخش عمومي با برآورد اوليه خود یعنی مبلغ 400 هزار روپيه، براي طراحی بخش‌های جدید ساختمان انتخاب‌شده بود. وی این میزان را بعداً با احتساب هزینه‌های اضافي به مبلغ 450 هزار روپيه تغییر داد. این ساختمان در ۲۹ ژانویه ۱۹۳۰ توسط فرماندار سر هربرت استنلی افتتاح شد.

وی اظهار کرد که: «همه‌ی مباحثی که پشت این دیوارها مطرح خواهند شد، قرار است برای ایجاد اتصال میان چندین اجتماع و قشر جامعه، برای یک وحدت اصیل جهت زندگی و پیشرفت ملی باشند. نه با سرکوب سنت‌های مختلف، بلکه با هماهنگی آن‌ها بر اساس احترام متقابل!»

 

معماری ساختمان پارلمان کلمبو قدیمی

معماری ساختمان پارلمان کلمبو ستون‌های بدیع و طرحی از طراحی کلاسیک «یونی» را به هم پیوند داده است. نمای این ساختمان با شکوه، در بدو ورود با پله های وسیعی، بسیار جلب توجه می‌کند. در قسمت بالای آن، شش ستون قرار دارد که یک شیب مثلثی سنتی را حمل می‌کنند و در هر طرف آن چهار ستون دیگر وجود دارد.

وودسون به ساختمان پارلمان کلمبو یک چشم‌انداز باز داد. او همچنین هوش سرشار خود را به کار گرفت و اتاق شورا را در سمت شرقی ساختمان مستقر کرد. این اتاق دور از صدای دریا و نور خورشید است. دقت زیادی توسط معمار ارشد ساختمان پارلمان کلمبو برای طراحی داخلی، به کار گرفته شد تا از هرگونه آلودگی صوتی به دور باشد. همچنین کلیه اتاق‌های موجود در این ساختمان دارای تهویه عادی و طبیعی هستند.

 

حال و روز ساختمان پارلمان کلمبو قدیمی

همان‌طور که از ابتدا اشاره شد از سال ۱۹۸۳، ساختمان پارلمان کلمبو به عنوان دبیرخانه ریاست‌جمهوری و دفتر رئیس‌جمهور مورد استفاده واقع می‌شده است. در اصل، اینجا جایی است که تمامی اعلامیه‌های رسمی مهم و انتصاب دولت انجام می‌شوند. همچنین اتاق سابق شورا، محل عملکردهای مختلف ایالتی است.

علاوه بر این موارد، نامه‌های ورود سفیران و نمایندگان عالی رتبه در اینجا توسط رئیس جمهور پیشین ماهیندا راجاپاکسا پذیرفته می‌شده است. در یک کلام می‌توان گفت که این ساختمان تاریخ سیاسی این کشور را در دل قطعه به قطعه‌ی خود جای داده است. از این رو یک ساختمان مهم و کلیدی به حساب می‌آید، که دیدنش در تور سریلانکا خالی از لطف نیست.

باغ جلوی ساختمان پارلمان کلمبو قدیمی، میزبان چندین مجسمه برنزی از سیاستمداران برجسته است. مانند:

  • اس. سنان که – اولین نخست وزیر سریلانکا
  • دادلی شلتون سنا نای که – نخست وزیر

ژنرال جان کوتلاوالا نخست وزیر