محله‌ی فهادان

1402/07/10


xx بازدید

مکان: محله­ی فهادان

شاخصه: یکی از محله‌های قدیمی شهر یزد

یکی از جاذبه­های دیدنیِ کهن شهرِ یزد محله‌های قدیمی و سبک معماری خشتی خانه‌های این منطقه‌ی دیدنی از ایران است که  گردشگران و بازدیدکنندگان زیادی را از گوشه‌وکنار، شیفته­ی خود کرده است. «فهادان» از هزاران سال پیش، محله‌ی مشهور و سرشناس یزد بوده است. فهد در لغت به‌معنی عالم و دانشمند است و دلیل نام‌گذاری آن سکونت عده‌ی زیادی از عالمان و افراد سرشناس در این منطقه‌ی خاص بوده است. محله­ای قدیمی و اصیل که با گام برداشتن و بازدید از بناهای تاریخیِ آن، لذت گذر از کوچه‌پس‌کوچه‌های تاریخ را در خودتان احساس خواهید کرد.

فهادان، یک محله­ی قدیمی بسیار آرام و ساکت است؛ سکوتی عمیق که ثمره­ی قرن­ها تجربه‌ی میان رویداد­های هستی­ است؛ تجربه­ای که تغییرِ انسان­ها، فرمانروایان و حتی ادیان مختلف را در دل خود جای داده است. این محله از محله­هایی بوده که اعیان و نامیانِ دوره­های مختلف تاریخی، آن را برای زندگی انتخاب کرده­اند. امروزه این خانه­های شبیه به کاخ، در این محله به بنای تاریخی و جاذبه­ی گردشگری تبدیل شده­اند. از این منطقه در کتب تاریخیِ استان یزد با نام­های محله­ی فهادان و یا کوچه­ی فهادان یاد شده­است. منطقه­ای که برای پی بردن به ارزش و اعتبار آن فقط باید محیط آن را از نزدیک دید و لمس کرد.

سبک ساخت برخی بناهای محله­ی فهادان، به شیوه­های معماری دوره­ی سلجوقیان و قرن هشتم و برخی دیگر دوره‌ی قاجار است. بنای خانه‌ی لاری‌ها که در این محله واقع شده به‌سبک و سیاق اعیانی دوره‌ی قاجار است و با دو قسمت اندرونی و بیرونی و یک حیاط در مرکز عمارت قرار دارد و از قسمت‌های شمالی به‌عنوان زمستان‌نشین و قسمت جنوبی شامل تالار و بادگیر، به‌عنوان تابستان‌نشین استفاده می‌شده است. بناهای آجرکاری شده در این محله، به‌قدری زیبا و چشم‌نواز است که ذوق همگان را برمی­انگیزد. این تنها یک محله­ی کوچک است که تعداد زیادی از عمارت‌ها و بناهای تاریخی را در خود جای داده­­است. اماکن و جاذبه­هایی مانند مسجد تاریخی فهادان و چهل مهراب، زندان اسکندر یا مدرسه ضیائیه، خانه لاری­ها، بقعه‌ی دوازده امام و غیره در این محله واقع شده­اند. به‌گفته­ی تاریخ‌نویسان، پیشینیان گردهمایی­های بزرگ خود را در این محله برگزار می­کردند؛ همچنین به‌گفته­ی بومیان محله، حصاری در اطراف محله فهادان بوده که خانه­ها را میان آن ساخته­اند.

به‌طورکلی، یزد از آن دست شهرهایی است که هرکسی پس از سفر و یا گذر از آن، تاچندین وقت احساس سَبُکی و رضایت خواهد داشت که دلیل آن شاید هماهنگی و سازگاری با محیط و مصالح بناهای یزد ازجمله خشتِ خام باشد. پس از پایان یافتنِ یک مسافرت به‌یادماندنی، هیچ‌چیزی نمی­تواند بهتر از آرامش خاطر و احساس رضایت باشد.

 

همراه ما راهیِ دیارِ یزد شوید تا در یکی از محله‌های کم‌نظیر ایرانی که نشان از فرهنگ غنی و ذوق مردم کویرنشین دارد قدم برداریم. ذوق و هنر معماری دوره­ی سلجوقیان در بناهای محله‌ی فهادان، نما­های آجری و آبیِ فیروزه­­­ای آسمان، ترکیبی خیره کننده ایجاد می‌کند که بدون شک با دیدن عکس و خواندن متون مرتبط نمی­توان به طور کامل آن را درک کرد.