جنگل ابر

1402/09/13


xx بازدید

مکان: جنگل ابر

شاخصه: جنگلی در اقیانوس ابر

 

اگر دوست دارید یکی از صحنه‌های زیبای آفرینش را ببینید، حتماً از جنگل ابر شاهرود دیدن کنید. این جاذبه‌ی طبیعی بسیار زیبا که سالانه میزبان مسافران بسیاری است با تلفیق صحنه‌هایی شگفت‌انگیز از جنگل‌هایی انبوه و زیبا کنار ابرهای پهناور باعث ایجاد جذابیت خاصی شده است که هرشخصی را به‌وجد می‌آورد. برای بازدید از این جغرافیای حیرت‌انگیز با کلوت همسفر شوید.

 

ویژگی‌های اقلیمی جنگل ابر شاهرود

 

با رسیدن به شاهرود و ورود به جنگل ابر منطقه‌ای را پیش روی خود خواهید داشت که اقیانوسی بی‌مانند از ابرهای زیبا را جلوی چشمان شما خواهد آورد. این مکان دیدنی باوجود شگفتی‌های فراوان و شرایط خاص اقلیمی می‌تواند تا مدت‌های طولانی در یاد و خاطره‌ها بماند. ابرهای جنگل ابر شاهرود پس از عبور از باغات زیبا و منحصربه‌فرد بسطام به این مکان می‌رسند و در نقطه‌ای که در قله‌ی 4 هزار کیلومتری کوه شاهوار قرار دارد، آرام می‌گیرند. برخورد انوار سرخ و زیبای خورشید در لابه‌لای این ابرها، منظره‌ی خارق‌العاده‌ای ایجاد می‌کند که در هر ذهنی مانا و ماندگار خواهد بود.

جنگل ابر شاهرود که بیش از 35 هزار هکتار وسعت دارد، از جنگل‌های باستانی هیرکانی محسوب می شوند که مدت‌های بسیار زیادی در این خاک حضور دارند. یکی از شاخص‌های اصلی این جنگل‌ها، پوشش گیاهی بسیار خاص و متنوع آن است که باعث ایجاد جذابیت خاصی در منطقه شده است. این جنگل‌ها همانند یک نوار و در امتداد هم حضور دارند.

 

تاریخ باشکوه باستانی جنگل ابر شاهرود

 

قدمت جنگل ابر شاهرود بسیار زیاد است و جزیی از بقایای دوران سوم زمین شناسی به‌شمار می‌رود. بیش از 80 گونه‌ی گیاهی و چوبی در این جنگل‌ها واقع‌شده‌اند. تنوع پوشش گیاهی این نقطه جذابیت بالایی دارد ازجمله‌ی این گیاهان می‌توان به بلوط، توسکا، گیلاس وحشی و غیره اشاره کرد که تنوع بسیار خاصی را به محیط می‌دهد.

 

 جنگل ابر در محلی واقع‌شده که محل تلاقی سه‌ جریان اقلیمی اصلی آب و هوایی است؛ غرب و جنوب آسیا، به‌عبارتی پرفشارهای سیبری «جریان خشک و سرد»، پرفشار جنب حاره «جریان گرم و بیابان‌زا» و زبانه‌های اطلس و مدیترانه «جریان معتدل و مرطوب» است. این جریانات آب‌وهوایی موجب ایجاد یک پوشش گیاهی بسیار خاص می‌شود. تنوع اقلیمی این نقطه قابل توجه است.