شهر باستانی لالیتپور

1402/09/18


xx بازدید

 

مکان: شهر لالیتور

شاخصه: شهری باستانی در کشور نپال

 

شهر باستانی لالیتپور در سال 299 بعد از میلاد مسیح ساخته‌شده است. این شهر در زمان سلطنت و پادشاهی ویرا دو بناشده است. درصورتی‌که قصد سفر به این شهر باستانی و بازدید جاذبه‌های گردشگری باشکوه آن رادارید توصیه می‌کنیم وارد سایت گردشگری معتبر کلوت شده و یک تور با هزینه مناسب به این مقصد را برای خود رزرو نمایید. در ادامه با جاذبه‌های گردشگری این شهر که می‌توانید پس از سفر به این شهر از آن‌ها بازدید کنید را برای شما آورده‌ایم.

 

موزه پاتان واقع در شهر باستانی لالیتپور

 

یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر باستانی لالیتپور که امروزه به‌عنوان یک میراث جهانی در سایت یونسکو به ثبت رسیده است موزه پاتان می‌باشد. در این موزه می‌توانید هنرهای مقدس نپال و وسایل گران‌بها و کمیاب را مشاهده کنید که مفهوم هر یک از آن‌ها در زندگی بومیان سنتی بودائی و هندو توضیح داده‌شده است. معماری این موزه بسیار خیره‌کننده می‌باشد. اکثر وسایل موجود در این موزه باستانی از جنس برنز و یا مس طلاکاری شده هستند. این موزه در زمان‌های گذشته محل زندگی پادشاهان مالا بوده است که از سال 1997 بازدید از این بنا برای عموم مردم آزادشده است.

 

معبد پاشوپاتینات

 

معبد پاشوپاتینات یکی دیگر از جاذبه‌های شهر باستانی لالیتپور می‌باشد که به خدای حیوانات و خدای نگهبان در کشور نپال اختصاص دارد. این معبد دارای سه در می‌باشد که همگی آن‌ها از جنس نقره می‌باشند. این معبد باشکوه به دلیل دیوارهای نقره‌ای و سقف طلایی خود در سراسر دنیا به شهرت قابل‌توجهی دست‌یافته است.

معبد ماها بودا در شهر باستانی لالیتپور

 

یکی از مشهورترین جاذبه‌های گردشگری و فرهنگی شهر باستانی لالیتپور به نام معبد ماها بودا در بخش جنوبی میدان دوربار واقع‌شده است. وجود کاشی‌های سفالی که بر روی آن‌ها کنده‌کاری‌های تصاویر بودا مشاهده می‌شود یکی از دلایل اصلی شهرت این معبد که به معبد هزار و هشت بودا نیز معروف است در سراسر جهان می‌باشد. در مجاورت این معبد نیز می‌توانید مجسمه‌های فلزی که به سبک پاتان ساخته‌شده‌اند را خریداری نمایید. با قدم زدن در این مکان تاریخی می‌توانید از معبدهای شیوایت و ویشنوایت بازدید کنید.

 

صومعه کپان

 

یکی از بهترین مکان‌های موجود در هیمالیا که در آن اصول مدیتیشن و مذهب بودای تیتی ها تدریس می‌شود صومعه کپان می‌باشد. در این صومعه دوره‌های آموزشی مدیتیشن به مدت ده روز با هزینه 140 دلار برگزار می‌شوند، در این دوره‌ها دو روز خلوت‌گزینی نیز برگزار می‌شود. در هرسال شش یا هفت بار این دوره‌ها در این صومعه برگزار می‌شوند. در ماه نوامبر نیز در این صومعه یک دوره یک‌ماهه با هفت روز گوشه‌نشینی اختیاری نیز برگزار می‌شود که هزینه آن معادل 510 دلار می‌باشد. بازدیدکنندگان از این صومعه می‌توانند در سخنرانی‌های روزانه آیین بودا و هندو نیز شرکت کنند.

 

باغ‌وحش پاتان

 

باغ‌وحش پاتان تنها باغ‌وحش موجود در کشور نپال می‌باشد که در بخش جنوب غربی پاتان واقع‌شده است. در این باغ‌وحش حیوانات در شرایطی فوق‌العاده نگهداری می‌شوند. حیوانات همچون فیل، ببر، پلنگ، کفتار، گاو وحشی، نیل گاو، تمساح هندی، میمون و اسب آبی نگهداری می‌شوند.