معبد بودایی سوایامبونات

1402/01/01


xx بازدید

مکان: معبد بودایی سوایامبونات

شاخصه: معبدی مقدس برای پیروان بودا در کاتمندو، نپال

 

معبد بودایی سوایامبونات در حقیقت مجموعه‌ای مذهبی می‌باشد که بالای تپه‌ای در دره کاتماندو و در بخش غربی شهر واقع‌شده است. در گوشه و کنار این معبد بودایی میمون‌های مقدس زندگی می‌کنند ازاین‌رو به معبد میمون‌ها نیز مشهور می‌باشد. این معبد امروزه به‌عنوان مقدس‌ترین معبد بودایی در سراسر جهان به شهرت قابل‌توجهی دست‌یافته است. معبد بودایی سوایامبونات از یک استویا یا گنبد بودایی تشکیل‌شده است و همچنین دارای چندین مقبره و معبد می‌باشد که تاریخچه معبد بودایی سوایامبونات به عصر لیچاوی بازمی‌گردد. این معبد در حقیقت یک صومعه تبتی، موزه و کتابخانه می‌باشد.

 

تاریخچه‌ی معبد بودایی سوایامبونات

 

معبد بودایی سوایامبونات حدود 2000 سال قبل تاسیس شد و در آن زمان کاتماندو را به دریاچه‌ای بزرگ و پر تبدیل کرده بود. بر اساس افسانه‌های بودایی، در مرکز دریاچه ایجادشده توسط این معبد یک نیلوفر کامل و بی‌نقص شروع به رشد کرد. زمانی که بودا با یک ضربه شمشیر آب دریاچه را خالی کرد، این گل نیلوفر بی‌نقص روی تپه رفته و به‌طور اعجاب‌انگیزی رشد کرد و به یک استویا تبدیل شد. نام سوایامبو و یا خودساخته از این داستان افسانه‌ای گرفته‌شده است.

یک سنگ‌نوشته متعلق به قرن پنجم قدیمی‌ترین سندی می‌باشد که بیانگر وجود استوپای سوایامبونات بوده است. بر اساس عقیده پژوهشگران از اوایل یک میلادی در این مکان یک زیارتگاه وجود داشته است. همچنین به نظر می‌رسد قبل از آن نیز تمامی آیین‌های پرستش بودایی روی این تپه برگزار می‌شده است. یکی از قدیمی‌ترین معابد موجود در نپال که امروزه حال و هوای باستانی آن نیز مشهود است معبد بودایی سوایامبونات بوده است. باستانی بودن این مکان زمانی بیشتر احساس می‌شود که همراه با زائران با پای پیاده وارد محوطه آن شوید.

معبد بودایی سوایامبونات یک ساختمان مذهبی می‌باشد که به آیین بودایی تعلق دارد و اطراف آن را زیارتگاه‌های مختلف احاطه کرده‌اند. نمادهای آیینی به‌کاررفته در ساخت این معبد به بازدیدکنندگان حال و هوای باستانی منتقل خواهند کرد.

چشمان خواب‌آلود همه‌چیز بین بودا از بالای این معبد به اطراف خیره شده است و به‌عنوان یکی از نمادهای مهم کشور نپال به‌حساب می‌آید.

 

وضعیت دسترسی به معبد بودایی سوایامبونات

 

برای رفتن به معبد بودایی سوایامبونات می‌توانید با پای پیاده از 365 پله بالا روید و به سمت جنگلی و شیب‌دار تپه حرکت کنید. از مرکز کاتماندو تا این معبد حدود 20 دقیقه راه است. برای زائران و گردشگرانی که برای بازدید از معبد بودایی سوایامبونات از سراسر جهان آمده‌اند طی کردن این پله‌ها خاطره‌ای به‌یادماندنی خواهد بود. البته رفتن به این معبد با تاکسی و یا ماشین شخصی نیز امکان‌پذیر می‌باشد. با تاکسی باید به بخش غربی این معبد رفته و سپس ازآنجا با پیمودن تنها چند پله می‌توانید به این معبد زیبا و باستانی برسید.

در بخش پایین پله‌های بخش شرقی این معبد دروازه نقاشی شده‌ای وجود دارد که در مجاورت آن می‌توانید یک چرخ دعای بزرگ را مشاهده کنید. پس از چرخاندن هر بار این چرخ دعا صدای زنگ آن به صدا درمی‌آید و شنیده می‌شود. چرخ دعاهای کوچک‌تر نیز در مجاورت این چرخ دعای بزرگ وجود دارد که اغلب بودایی‌ها برای این‌که دعای آن‌ها به سمت آسمان‌ها برود این چرخ دعا را می‌چرخانند. بازدیدکنندگان نیز می‌توانند این چرخ‌ها را بچرخانند.

چندین مجسمه نقاشی شده از بودا که متعلق به قرن 17 میلادی هستند نیز در مجاورت این پلکان قرار دارند. صبح‌ها در این مکان می‌توانید زن‌هایی را ببینید که در مقابل این تندیس‌ها مشغول به دعا هستند. دیگر مجسمه‌ها که بالاتر قرارگرفته‌اند متعلق به قرن بیستم هستند.