استادیوم فوتبال جام جهانی کیپ تان

1402/12/02


xx بازدید

استادیوم جام جهانی کیپ تان، یادواره ای از  بازی های مهیج  2010

استادیوم جام جهانی کیپ تان، در حاشیه مرکزی شهر کیپ تان واقع در کشور آفریقای جنوبی و در جنوبی‌ترین نقطه قاره آفریقا قرار گرفته است. زیبایی چشم‌نواز استادیوم جام جهانی کیپ تان، زمانی به نقطه اوج خود می‌رسد که خواهید دید دورنمای زیبای کاسه‌ای شکل استادیوم، در فاصله محدودی از خط ساحلی واقع است. آوازه نمای ویژه و معماری زیبای این استادیوم ورزشی، همزمان با برگزاری بازی‌های جام جهانی 2010  در گوش همگان پیچید. در بررسی از استادیوم جام جهانی کیپ تان، همراه ما باشید.

 

استادیوم جام جهانی کیپ تان (Cape Town)

بهتر است بدانید که یکی از  انگیزه‌های  فیفا، برای سپردن میزبانی بازی‌ها جام جهانی برای نخستین بار به افریقای جنوبی، بی‌ارتباط با ساخت استادیوم جام جهانی کیپ تان نیست. همچنین بدانید که همزمان با ساخت استادیوم جام جهانی کیپ تان، ورزشگاه به نام قبلی خود یعنی استادیوم نقطه سبز (Green Point stadium) شناخته می‌شد. نکته حائز اهمیت این است که استادیوم جام جهانی کیپ تان را، پارک زیبایی محاصره نموده است که در هماهنگی با خط ساحلی، ورزشگاه دارای یکی از بهترین جلوه‌های بصری دنیا است. راستی آگاه باشید که بنای زیبا و نفس‌گیر استادیوم، محلی برای برگزاری تعدادی از مسابقات نیمه نهایی 2010 محسوب می‌شد. شما همزمان با نزدیک شدن به فضای  استادیوم جام جهانی کیپ تان، روحیه نشاط و طراوت پیدا خواهید کرد. اما بدانید هرگز تا زمانی که از نزدیک و حتی در درون  ورزشگاه قرار نگرفته‌اید،  پی به عظمت و جلال آن نخواهید برد.

 

معماری و بنای روح افزای  استادیوم جام جهانی کیپ تان

در داخل استادیوم شما می‌توانید، اتاق‌های تعویض لباس را ببینید. همچنین این ورزشگاه، محلی برای برگزاری اتفاقات مختلف ورزشی نظیر بازی شورانگیز راگبی و حتی کنسرت‌های موسیقی نیز می‌باشد. راستی باید بدانید که در داخل استادیوم، فضاهای خاص و مجللی برای اجاره جهت برگزاری بعضی از جشن‌ها و یا کنفرانس‌های تجاری وجود دارد. سقف شیشه‌ای و خمیده استادیوم جام جهانی کیپ تان، از چند لایه متشکل است که در قسمت وسط روشن‌تر است. شما خواهید دید که بدین‌ترتیب مانعی جهت ورود نور خورشید و روشنایی به داخل استادیوم، وجود نخواهد داشت و زمین ورزشگاه از نور کافی برخودار می‌باشد. اما ساختار سقف در ناحیه نما، از یک غشای شفاف تشکیل شده که البته عایق صوتی نیز است. این پهنه سقف شیشه‌ای، باعث محافظت افراد درون ورزشگاه، از موانعی همچون بادهای شدید و بارش باران است. همچنین آگاه باشید که این سقف شیشه‌ای، یکی از بزرگترین سازه‌های شیشه‌ای در جهان است که توسط 72 کابل، محافظت و پشتیبانی می‌گردد. جالب توجه است که بنا بر گفته طراحان و سازندگان استادیوم جام جهانی کیپ تان، در مواقع بروز حوادث غیرمترقبه و خاص، توانایی تخلیه ورزشگاه در پانزده دقیقه مهیا است.

 

ظرفیت استادیوم جام جهانی کیپ تان

ظرفیت صندلی‌های این ورزشگاه چند منظوره، در زمان بازی های 2010 عددی معادل بر  68000 را در بر‌می‌گرفته است. بنا بر تصمیماتی مبنی بر افزایش مناطق اجاره‌ای در بعضی از نقاط ورزشگاه، تعداد 13000 صندلی از استادیوم جام جهانی کیپ تان کم شده و این ظرفیت به  55000  صندلی، کاهش یافت. ین امر به تجارت ورزشگاه، کمک شایان توجهی می‌نماید. راستی استادیوم جام جهانی کیپ تان، از یک پارکینگ زیر زمینی، همچنین خدمات آتش‌نشانی و خدمات اضطراری نیز برخوردار است.

 

استادیوم جام جهانی کیپ تان نگین انگشتری در آفریقای جنوبی

همراه با شرکت گردشگری کلوت، رهسپار سفر جذاب گردشگری در کشور زیبا و هیجان‌انگیز افریقای جنوبی شوید. آنگاه به دیدار از ورزشگاه کیپ تان که مابین شهر پرجاذبه کیپ تان و اقیانوس اطلس، دومین اقیانوس بزرگ دنیا قرار گرفته بروید. آنگاه  با دیدن مناظر زیبای استادیوم جام جهانی کیپ تان که به نوبه خود نگین گران‌قیمت، شهر به‌شمار می‌آید، غرق لذت شوید و تصاویر جام جهانی 2010 را در افریقای جنوبی با شوق و ذوق تمام در ذهن جاودانه بسازید.