کلیسای جامع نتردام

1402/12/06


xx بازدید

کلیسای نوتردام کجاست؟

در مورد کلیسای نوتردام چه می‌دانید؟ این جاذبه‌ی گردشگری را مهمترین جاذبه ی دیدنی پاریس در کشور فرانسه می‌دانند اما چرا اثر به این گرانبهایی در آتش سوخت؟! کلیسای نوتردام شاهکاری از عصر گوتیک است. قدمت این کلیسای جامع و بسیار زیبا به 850 سال می‌رسد. اگر در کنار این کلیسا بایستید به شکوه و عظمت آن پی خواهید برد. کلیسایی بزرگ و خیره‌کننده که ارتفاع آن به 130 متر می‌رسد. در ادامه به برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های کلیسای نوتردام اشاره خواهیم کرد. 

https://cdn01.eavar.com/2017/2/bbb68af1-d102-4ee2-b35a-6127ecbee232.jpg

نوتردام پاریس

این کلیسا را یکی از بزرگترین کلیساهای دنیا می‌دانند. اگر گوژپشت نوتردام را خوانده باشید، می‌دانید که او در برج‌های این کلیسا که 69 متر بلند هستند، زندگی می‌کرد و در واقع ناقوس‌زن کلیسا بوده است. اگر به نمای این ساختمان نگاه کنید، تعداد 28 مجسمه بسیار زیبا را می‌بینید که در ورودی اصلی ساخته و نصب شده اند. این مجسمه‌ها در واقع نماد پادشاهانی هستند که پیش از ظهور حضرت عیسی مسیح بر اسرائیل حکمرانی می‌کرده‌اند. بزرگترین ناقوس این کلیسا را در 11 نوامبر هر سال که پایان جنگ جهانی اول بوده است به صدا در می‌آورند. ناقوسی که 13 تن وزن دارد.

آیا می دانستید که سالانه 13 میلیون نفر از کلیسای نوتردام دیدن می‌کنند.

نوتردام پاریس

کلیسای نوتردام را مرکز صفر پاریس می‌دانند که تمام راهها و مکان‌های پاریس را نسبت به آن می‌سنجند. پروژه‌ای بزرگ که پروسه‌ی ساخت آن دو قرن طول کشیده است. ساخت آن در سال 1163 شروع شده و در سال 1345 به پایان رسیده است. شاید زیباترین و جالب توجه ترین قسمت کلیسای نوتردام، دو برج بلند و با شکوه آن است که گچ‌بری‌های بسیار زیبایی دارد. تمام نمای این کلیسا سرشار از دیتیل‌ها و جزئیات هنری است که تنها باید از نزدیک این زیبایی‌ها را ببینید. البته در طول این دو سال بخش‌های مختلف کلیسا به آن اضافه شد و بعنوان مثال بازوهای کلیسا در سال 1250 توسط دو معمار مشهور ان زمان به کلیسا اضافه شده‌اند. 

چرا نوتردام ساخته شد

در سال 1163 میلادی همزمان با سلطنت لوئی هفتم، ساخت این کلیسا شروع شد. در آن زمان لویی هفتم قصد داشت کلیسایی بوجود بیاورد که به بهترین شیوه قدرت سیاسی، فکری  اقتصادی زمانه‌ی خود را نشان دهد. کلیسایی که در خارح از مرزهای کشور نیز زبان‌زد باشد و همین اتفاق نیز افتاد. پربازدیدترین بنای دیدنی در کل فرانسه همین کلیساست که متاسفانه در 15 آوریل 2019 دچار آتش‌سوزی شد. کلیسای نوتردام 128 متر طول و سالن اصلی آن عرضی برابر 12 متر دارد. البته معماری رومانسک را نیز می‌توانید در قسمت بازویی و برج کلیسا نیز ببینید.

می‌گویند که این کلیسا را بر روی یک معبد رومی ساخته‌اند. کلیسای نوتردام را در بینوایان و گوژپشت نوتردام به روایت آورده‌اند. سه در اصلی در نمای این کلیسا دیده می شود. یکی از آنها به زندگی حضرت مریم، دیگری به زندگی حضرت مسیح، و درب وسطی، در واقع روز قضاوت و جهنم و بهشت می‌باشند. شما می‌توانید با پیمودن 400 پله به بالای ساختمان بروید و دیدهای فوق العاده‌ای از کل شهر پاریس را به تماشا گذاشته است. 

https://newsmedia.tasnimnews.com/Tasnim/Uploaded/Image/1398/01/26/1398012621493598117192894.jpg

کلیسای نوتردام

در طول ماه‌های اولیه بعد از آتش‌سوزی، معماران و برنامه‌ریزان از سراسر دنیا به اینجا آمدند و ایده‌های خود را بیان کردند. هدف اصلی احیای یک کلیسای گوتیک بود. در میان ایده‌های مطرح شده، ایده‌ی گلخانه‌ی سبز و بام شیشه‌ای و ایده‌های پایدار زیادی برای این کلیسا معرفی شده‌اند. معنای نوتردام بانوی مقدس فرانسوی است. همین که نام این کلیسا در گوژپشت نوتردام آمده است شهرت آن را در برابر کرده است. 

با وجود حادثه‌ی آتش سوزی، می‌توانید بازهم از این بنای دیدنی، بازدید کنید. چرا که روند بازسازی آن به سرعت در حال اتمام است.