کلیسای ماتیاس

1402/12/02


xx بازدید

کلیسای ماتیاس جاذبه‌ای دیدنی در حاشیه رود دانوب، شاهرگ اروپا

کلیسای ماتیاس بر تپه تماشایی و هیجان‌انگیز قلعه بودا در بخش غربی پوداپست، پایتخت زیبای مجارستان واقع در اروپای مرکزی قرار دارد. در گذر از حاشیه رود زیبای دانوب، این طولانی‌ترین رود اروپا دیدگانمان به کلیسای مهیج ماتیاس، به عنوان یک بنای شور‌انگیز بصری خیره می‌شود. کلیسایی که بی‌شک آوازه آن، به عنوان یکی از بی‌نظیرترین‌های بوداپست و همچنین بهترین‌های اروپا در جهان پخش است. بهتر است در بررسی از کلیسای ماتیاس، این مظهر مذهب کاتولیک دقایقی از وقت خود را به ما اختصاص دهید.

 

کلیسای ماتیاس (Matthias Church)

بوداپست پایتخت مجارستان عروس اروپا،  با معماری‌های خاص و زیبای خود شاهد چشم‌اندازی بکر از رود روح افزای دانوب است که به آرامی از وسط شهر عبور می‌‌کند و تضمینی بر حیات را به ارمغان می‌آورد. در یک پیاده‌روی مهیج بر پیرامون تپه قلعه، به دیدار یکی از شگفتی‌‌های شگرف، در جهان مسیحیت یعنی کلیسای شکوه‌مند ماتیاس می‌شتابیم. مکان مقدسی که برگ‌های تاریخ بیش از 700 سال را، در عمر خود مرور می‌نماید و با ظاهری معرکه، نمادی بر گذشته با شکوه و پر‌عظمت ایام قبل است. شما می‌توانید کلیسای ماتیاس را با نمای رنگین و تجملاتی خود، به عنوان یکی از خاص‌ترین ساختمان‌های بوداپست مشاهده نمایید. کلیسای ماتیاس همان مکانی است که ازدواج تاریخی و سلطنتی پادشاه ماتیاس، در آن برگزار شد. بارها این مکان، شاهدی شکوه‌مند بر تاج‌گذاری پادشاهان بوده است. حتی امروزه نیز کنسرت‌های کلاسیک کلیسای ماتیاس، توسط شناخته‌ترین گروه‌های مجارستان یا خارجی در آن برگزار می‌گردد.

 

شناختی بر ظرافت و زیبایی معماری کلیسای ماتیاس

بی‌شک نمای زیبا و پرطمطراق کلیسای ماتیاس، خود عامل جذابیت هیجان‌انگیز آن است که ناخودآگاه شما را به طرف خود فرا می‌خواند. مناره‌هایی که ظاهر مخروطی شکل خود را با ابهت تمام به رخ می‌کشند. همچنین سقفی که با وجود موزائیک‌های قرمز و کاشی‌کاری‌های سفید، نشانی از سبک گوتیک (Gothic) را در جالب توجه‌ترین تضاد، با خلاقیت تمام نمود می‌دهد. گذشته از نام کلیسا که به اسم پادشاه ماتیاس از طرفداران اصلی مرمت کلیسا، به کلیسای ماتیاس نامیده می‌شود، برج جنوبی کلیسا نیز با قامت بلند 80 متری خود، به نام همین شاه معروف است. اما طراحی منحصر‌به‌فرد و تزئینات داخلی کلیسا نیز، به نوبه خود اعجابی عجیب و غریب و واقعاً تماشایی است. در بازدید از کلیسای ماتیاس، تصور کنید که با آن همه نقاشی‌های دیواری برانگیزنده ذوق هنری، انگار که  به یک موزه هنر‌های نقاشی  قدم گذاشته‌اید. براستی که هنر نقاشان مجارستانی، با سایه‌های مختلف و تزئین رنگ‌ها اعم از نارنجی، قهوه‌‌ای و رنگ طلایی، عظمتی جشم نواز را در تمامی فضای کلیسای ماتیاس پدید می‌آورد. صبر کنید هنوز تمام نشده، حق است که از زیبایی‌های دلچسب شیشه‌های رنگی پنجره‌ها، محراب و مجسمه‌های تزئینی که نمایان‌گر زیبایی نفس‌گیر و با عظمت کلیسا هستند، نیز سخن گفت و هنر ستودنی جلوه‌های رنگارنگ و استثنایی کلیسا را ستود.

 

گذری به اختصار بر تاریخچه کلیسای ماتیاس

ساخت فضای پر رمز و راز، عرفانی و البته پر از شگفتی‌های کلیسای ماتیاس، اولین بار در  سال 1225 آغاز شد. در سال 1526 همزمان با اشغال بوداپست توسط ترک‌ها، آنها کلیه کلیساها را خراب نمودند. بعد از آن به مدت 150 سال این کلیسا، تبدیل به مسجد گردید. دیوار‌های کلیسای ماتیاس، سفید شد و فرش به عنوان کف پوش، در کلیسا گسترده شد. بعد از گذر از این برهه کلیسای ماتیاس، دوباره از مسجد به کلیسا تغییر کاربری داد. کلیسای ماتیاس در اواخر قرن نوزدهم با یک بازسازی بزرگ، شاهد برگشت شکوه و عظمت تاریخ گذشته شد. هدایت سفر جذاب خود به مجارستان و پایتخت تاریخی و افسانه‌ای آن بوداپست، را به آژانس گردشگری آفتاب کلوت، بسپارید. آنگاه پس از بازدید از زیبایی‌های بی‌نظیر و خاص کلیسای ماتیاس، یک بار هم از دریچه چشمان آبی رود دانوب، محو این جاذبه تماشایی بشوید و از گذر عمر در این لحظات لذت برید.