کاخ العالم مسقط

1402/09/18


xx بازدید

مکان: کاخ العالم یا قصر سلطان قابوس

شاخصه: محل اقامت سلطان قابوس در مسقط

 

کاخ العالم مسقط با نمای زیبا و اصیل خود در نمایش قصر سلطان قابوس، نمونه­ای از معماری مدرنیته اسلامی می­باشد. 

کاخ رسمی سلطان یا کاخ العالم مسقط، در محاصره­ای میان باغهای زیبا و درختان سربه فلک­کشیده نخل نمایشی دلفریب دارد.

به قصد دیدار از پایتخت کشور عمان و قصر پادشاهی سلطان یعنی کاخ العالم مسقط، کوله بار سفر می­بندیم. بزودی خود را در شرق شبه جزیره عربستان، در میان کشوری با کوهستانهای رفیع، دره­­ها، غارها و سواحل زیبا و تماشایی خواهیم دید. در سرزمین پادشاهی عمان به سوی کاخ العالم مسقط ره می­سپاریم. از شما هم دعوت می کنیم که در دیدار کاخ العالم مسقط ما را همراهی نمایید.

گذری بر پیشینه کاخ العالم مسقط

در مرکز محله قدیمی شهر تمیز و تماشایی مسقط، کاخ العالم مسقط واقع شده است. ساخت کاخ العالم مسقط را به سال 1972 نسبت می­دهند. این قصر محل اقامت اصلی، سلطان قابوس است. در موقع حضور وی در کاخ العالم مسقط، پرچمی را به نشانه حضور سلطان، در محل مخصوص به اهتزاز در می­آورند. گذشته از انجام وظایف رسمی، کاخ العالم مسقط محلی برای تشریفات و مهمان­نوازی از سران و افراد برجسته می­باشد. کاخ العالم مسقط در سال 2012 میزبانی ملکه بئاتریس از کشور هلند را برعهده داشت، همچنین در زمان حضور  ملکه الیزابت کشور انگلستان تشریفات این کار بر عهده کاخ العالم مسقط بود.

دسترسی به کاخ العالم مسقط

اگر طالب دیدار از این قصر تماشایی هستید، باید بدانید که کاخ العالم مسقط در خیابانی به نام Al Saidiya  قرار گرفته است. اما برای رسیدن به دروازه این قصر طلایی نیاز است، به یک پیاده روی مفرح و دلچسب در یک بلوار طولانی دست بزنید. در این بلوار زیبا شاهد گذر از باغهای پرشور، بنای ساختمانهای دولتی با پوششی از مرمر سفید  و براق بر دیوار­های آنها  و درختان زیبای نخل می­باشید. در مرکز این بلوار روح­افزا، کاخ العالم مسقط قرار گرفته است. پیشنهاد ویژه این است که اگر از پیاده روی کمی خسته شده­اید، فرصت را غنیمت بشمارید. آنگاه همراه با مناظر زیبا در باغ، در زیر سایه گسترده درختان رفیع نخل با گرفتن چند عکس یادگاری، خاطرات رسیدن به دروازه قصر را ثبت نمایید. نگران تاریک شدن هوا هم نباشید، شما تنها تا بیرون دروازه قصر اجازه پیشروی خواهید داشت. از این رو نورپردازی بسیار هیجان­انگیز قصر در شب، شما را براستی دچار بهت و حیرت خواهد کرد. 

معماری بی‌­همتای کاخ العالم مسقط

حالا که به بنای خیره­ کننده قصر نزدیک می­شوید، سبک معماری مدرن اسلامی در ذهن شما به تصویر کشیده می­شود. اما صبر کنید، درست در سمت راست قصر، دیوارهای قدیمی شهر و حتی حصار­های مراقبت از شهر، روی تپه ها هویدا است. حتی بخوبی می­توانید مظهری از حمله پرتغالی­ها به مسقط را در قرن شانزدهم در نمایی از قلعه­های جلالی و میزانی ببینید. سعی می­کنید که نگاه خود را فقط به زیبایی معماری قصر منعطف نمایید. ظاهر معماری اسلامی در وجود کاشی­ها و طاق­هایی که با ظرافت تمام انحنا یافته­اند بخوبی آشکار است. از نمای روبرویی، بنا از چهار ستون طلایی و آبی تشکیل شده است. کاشی­کاری های بنا حکاکی شده و طاق­های ­شکیل جهت تکمیل زیبایی قصر دارای تزئینات دیدنی است. ستونهای تزئین یافته بنا، بقدری که در شب با سیستم نورپردازی زیبا هستند، در طول روز نیز، زیر درخشش خورشید جلوه­ای از جلال و شوکت کاخ را نشان می­دهند. از تماشای این همه زیبایی فقط لحظه­ای به این می­اندیشید که کاش اجازه دیدار از قسمت داخلی قصر سلطان را نیز داشتید. اما به خود نهیب می­زنید که تماشای قصر از بیرون دروازه آن نیز، ارزش آمدن دارد.