کاخ توپکاپی

1401/02/31


xx بازدید

مکان: کاخ توپکاپی

شاخصه: یکی از زیباترین کاخ‌های ترکیه در استانبول

 

کاخ توپکاپی ترکیه با قدمتی کهن، شاهد حضور پادشاهان و سلاطین‌ زیادی از دوره‌ی عثمانی بوده است. این کاخ زیبا با شروع امپراتوری هر سلطان بخش‌هایی از خود را از دست می‌داد و یا به مرور زمان قسمت‌هایی به آن اضافه می‌شد. وجود تعداد بسیار زیادی باغ و موزه باعث شده تا زیبایی این مکان دو چندان شود.

کاخ توپکاپی ترکیه یکی از زیباترین بناهای گردشگری این کشور است. این بنای بسیار زیبا در شهر استانبول واقع‌شده و در سال‌های 1466 تا 1478 به دستور سلطان محمد دوم ساخته شده است. این بنا روی یک جزیره‌ی بسیار کوچک است و می‌توان به‌راحتی در سمت شمال کاخ توپکاپی ترکیه، دماغه‌ی طلایی و در جنوب آن به‌راحتی دریای مرمری را مشاهده کرد. این کاخ یکی از زیباترین بناهای شهر استانبول است و در سال‌های مختلف عمر خود ماجراهای بسیاری را به چشم خود دیده است.

تاریخچه‌ی باشکوه کاخ توپکاپی ترکیه

 

این کاخ که بعد از فتح قسطنطنیه ساخته‌شده، می‌توان گفت که پایان دهنده‌ی عصر بیزانس بوده است. این بنا از نظر نظامی بسیار محکم و مقاوم بوده و دلیل نام‌گذاری کاخ توپکاپی ترکیه نیز همین دلیل است. وجه تسمیه‌ی کلمه‌ی توپکاپی وجود دروازه‌های توپی است و نشان‌دهنده‌ی وجود توپ‌های بسیار قوی و سنگین در دیوارهای این کاخ بزرگ است.

 این کاخ که در طول حیات 400 ساله‌ی خود سلاطین بسیاری از عثمانی را به چشم دیده بود براساس شرایط موجود در هر زمان تغییر کرده و بخش‌های زیادی به آن اضافه‌شده است. این بنا دارای سه دروازه‌ی بسیار بزرگ است که دروازه‌ی اصلی آن روبروی میدان کاخ سلطان محمود ساخته‌شده است.

بعد از گذشت مدت‌های طولانی و ایجاد تغییرات بسیار زیاد، کاخ توپکاپی ترکیه به دستور آتاتورک و در سال 1924 به دید عموم گذاشته شد و از آن به‌عنوان یک سمبل ملی در کشور ترکیه یادشده است. بخش‌های بسیاری از این کاخ زیبا هنوز هم قابل‌مشاهده است و می‌توان از محیط‌های بزرگ و بسیاری از بخش‌های این کاخ بازدید کرد.

آثار تاریخی موجود در کاخ توپکاپی ترکیه

 

اگر از دروازه‌ی اول به داخل کاخ وارد شوید، می‌توانید به‌راحتی به حیاطی به نام سپاه بروید. این حیاط و دروازه‌ی بزرگ به‌صورت کاملاً محافظت‌شده است و فقط سلطان بزرگ حق داشته که در آن با اسب حرکت کند و سایر افراد باید با پای پیاده این مسیر را طی می‌کردند. در این بخش، یک پارک ایجادشده است که می‌توان خرابه‌های دوره‌ی بیزانس را در آن به‌راحتی مشاهده کرد. حتی در این بخش، یک مرکز ضرب سکه و یک موزه‌ی باستان شناسی در کاخ توپکاپی مشاهده می‌شود.

با ورود از دروازه دوم این کاخ بسیار زیبا می‌توانید دو برج بلند را در اطراف آن مشاهده کنید. این دروازه به نام دروازه سلام مشهور است و افراد زیادی از آن بازدید می‌کنند، این دروازه تنها محل عبور سلطان محمود و کارکنان او طراحی‌شده است و می‌توان گفت که این بخش فقط مخصوص سلطان طراحی‌شده است و عموم نمی‌توانستند از آن استفاده کنند.

در سمت راست این دروازه‌ی بزرگ می‌توانید یک آشپزخانه‌ی وسیع را مشاهده کنید که بیش از 1000 آشپز در آن به‌صورت کامل در حال کار و فعالیت بوده‌اند و برای 10 هزار ساکن این قلمرو به‌راحتی می‌توانستند غذا درست کنند. امروزه این بخش تبدیل به یک مکان عالی برای بازدیدکنندگان شده است و می‌توان به‌راحتی ظروف قدیمی و نقره‌ای را در آن مشاهده کرد که هرکدام زیبایی خاص خود را به همراه دارد. در سمت دیگر این حیاط نیز می‌توانید به‌راحتی اتاق مشاوران را مشاهده کنید که وزیران می‌توانستند از آن برای بررسی امور مختلف استفاده کنند و داخل آن نیز بخش خزانه‌داری واقع‌شده است؛ این مکان بعدها بانام دیوان مشاوران شناخته شد.

کاخ توپکاپی ترکیه بسیار زیبا و جذاب است و افراد زیادی می‌توانند روزانه از این بنای جذاب دیدن کنند. اگر دوست دارید تا خاطره‌ای شیرین و به‌یادماندنی را کنار خانواده‌ی خود تجربه کنید، می‌توانید با استفاده از تورهای آفتاب کلوت، لذت مسافرت را دوچندان کنید و از بسیاری از جاذبه‌های گردشگری کشور ترکیه دیدن کنید.