مسجد ایاصوفیه استانبول

1402/01/11


xx بازدید

مکان: مسجد ایاصوفیه

شاخصه: مسجدی که زمانی کلیسا بوده

مسجد ایاصوفیه در استانبول یکی از دیدنی‌ترین مساجد دنیاست که با معماری جذاب و خاص خودش باعث شده تا افراد زیادی از سراسر دنیا به ترکیه سفر کنند. این کلیسا یکی از محبوب‌ترین و درعین‌حال قدیمی‌ترین بناهای دوره بیزانس است. مسجد ایاصوفیه در محله‌ی سلطان احمد قرار دارد که بعد از آن می‌توانید به دیدن مسجد و کاخ توپکاپی هم بروید. برای سفر به استانبول با کلوت همسفر شوید.

تاریخ پرفرازونشیب مسجد ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه بسیار زیباست و این زیبایی را می‌توان به‌راحتی از همان لحظه‌ی اول ملاحظه کرد. این بنای قدیمی به کمک 10 هزار کارگر و در طول 5 سال ساخته‌شده و در ساخت آن بیش از 100 معمار همکاری کرده‌اند. در ابتدای کار و بعد از ساخته شدن این کلیسا در سال 537 این بنا را به نام کلیسای بزرگ می‌شناختند و پس از فتح استانبول توسط محمد دوم این بنا به مسجد ایاصوفیه تغییر نام داد و آن را به یک مسجد تبدیل کرد.

نمای داخلی مسجد ایاصوفیه

بعد از آن سلیمان اول دستور داد تا بسیاری از نقاشی‌های آن پوشیده شود تا از آن به‌عنوان محلی برای نماز جمعه استفاده گردد. بعدها مناره و محراب نیز به آن اضافه شد تا مسلمانان بتوانند از آن استفاده کنند. بعد از گذشت چندین سال از ساخت این بنای شکوهمند و در حکومت سلیمان سوم، استاد بزرگ خطاطی «مصطفی چلبی» آیات قرآن و نگارگری‌های اسلامی زیادی را در این مسجد به تصویر کشید و زیبایی این بنا را دوچندان کرد. مصطفی چلبی، لوح‌های بسیار زیادی را نیز با دستان خود آماده کرد و در جای‌جای مسجد ایاصوفیه نصب کرد.

مراسم شکرگزاری در  مسجد ایاصوفیه

بعد از اعلام حکومت جمهوری ترکیه و به قدرت رسیدن آتاتورک، این بنا تبدیل به یکی از زیباترین موزه‌های کشور ترکیه شد و تا به امروز نیز این مکان به‌عنوان یکی از زیباترین موزه‌های این کشور شناخته می‌شود. یکی از ویژگی‌های بسیار جالب این مسجد، گنبد بزرگ آن است که تا حدود 55 متر ارتفاع دارد و قطر آن به 31 متر می‌رسد و نشان‌دهنده معماری دقیق و بسیار زیبای آن زمان است.

یکی از زیباترین بخش‌های مسجد ایاصوفیه کوره‌ی مرمر است که به‌صورت یک تکه و کامل است. این کوره در زمان سلطنت مراد سوم و از یونان به این مسجد آورده شده بود. بعد از گذشت سالیان دراز هنوز هم بخشی به نام سراسری بالا در این مسجد وجود دارد که به‌صورت یک نعل اسب طراحی‌شده است و با داشتن معماری خاص به‌همراه کاشی‌کاری‌های بسیارریز و دقیق به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین مکان‌های ملکه و همراهانش در نظر گرفته‌شده است. در داخل این بنای زیبا می‌توان به‌راحتی لژ مخصوص ملکه را دید که در آن می‌توان به‌راحتی یک سنگ گرد سبزرنگ بسیار زیبا و قدیمی را مشاهده کرد که محل قرارگیری صندلی ملکه در آن زمان بوده است.

برخی از بناهای مسجد ایاصوفیه، هم‌چون دربِ مرمر و یا بسیاری از سرامیک‌های زیبای آن که به‌مرور زمان تخریب شده است در بخشی جداگانه و در جنوب آن به‌عنوان یک گالری بزرگ در معرض دید افراد مختلف قرار گرفته‌شده است تا بتوانند به‌راحتی از آن‌ها دیدن کنند.