دنیزلی

1402/09/13


xx بازدید

مکان: دنیزلی

شاخصه: یکی از شهرهای توریستی ترکیه

 

شهر دنیزلی مرکز استان دنیزلی در ترکیه است. این شهر به‌دلیل تولید و صادرات پارچه به دیگر نقاط دنیا از شرایط اقتصادی نسبتاً خوبی برخوردار است. چشمه‌های آب‌معدنی پاموکاله یک از برجسته‌ترین جذابیت‌های توریستی ترکیه است که در دنیزلی قرار دارد.

آب‌وهوا در دنیزلی چطور است؟

 

شهر دنیزلی در بخش جنوب غربی ترکیه واقع‌شده است، این شهر که در ناحیه‌ی اژه‌ای ترکیه قرار دارد در سال 2013 جمعیتی حدود 577 هزار نفر داشته است. آب‌وهوای این شهر در تابستان‌ها گرم و در زمستان‌ها گاهی اوقات خیلی سرد می‌شود؛ طوری‌که روی کوه‌های اطراف شهر در فصل زمستان برف به چشم می‌خورد. به‌طورکلی می‌توان گفت آب‌وهوای این شهر در فصل بهار و تابستان بارانی، گرم و ملایم است. یکی از دلایل جذب گردشگران از سراسر دنیا به شهر دنیزلی ترکیه همین آب‌وهوای خوش و دلچسب آن است.

جذابیت‌های گردشگری دنیزلی ترکیه

 

ازآنجاکه شهر دنیزلی ترکیه ازلحاظ جاذبه‌های گردشگری، دارای موقعیت مناسب و خوبی است هرساله گردشگران زیادی را به خود اختصاص می‌دهد.

منطقه پاموک کاله شهر دنیزلی

 

پاموک کاله در بخش جنوب غربی ترکیه واقع‌شده است که دارای 17 چشمه‌ی آب گرم است و سنگ‌آهک‌های بسیار زیادی در آن به‌چشم می‌خورند. املاح موجود در آب در تمامی بخش‌های این منطقه در آب ته‌نشین شده است و همین امر باعث شده این شهر ظاهر پنبه‌ای داشته باشد. اکثر افراد این منطقه معتقدند که آب این چشمه‌ها برای درمان بیماری‌های مختلف مفید هستند.

کاروانسرای پاموک کاله

 

اقامتگاه‌های موجود در یکی از مسیرهای اصلی بازرگانی ترکیه به شهر آناتولی در شهر دنیزلی واقع‌شده‌اند؛ یک کاروانسرای سلجوقی به نام آخان نیز در جاده‌ی دنیزلی به سمت دینار وجود دارد. در کاروانسرای آخان، نمای سنگ مرمر، حیاط فرعی و سالن زمستانی سه‌گانه چشم تمام گردشگران را به‌سوی خود جذب کرده است. یک کاروانسرای سلجوقی دیگری به نام کارداخانی در فاصله‌ی 55 کیلومتری شهر دنیزلی ترکیه واقع‌شده است. این کاروانسرا دارای دو برج عظیم و یک کتیبه است که کتیبه توسط دو شیر در بالای دروازه نگاه داشته شده است.

شهر باستانی هیراپولیس

 

یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری واقع در شهر دنیزلی ترکیه، شهر باستانی هیراپولیس است. این شهر روی چشمه‌های آب گرم واقع در جنوب غربی آناتولی قرارگرفته است. خرابه‌های این شهر باستانی در مجاورت منطقه‌ی پاموک‌کاله واقع‌شده است و دارای یک موزه‌ی باستان‌شناسی است که در سازمان میراث جهانی یونسکو، نام آن ثبت‌شده است. در قبرستان این شهر، قبرهای حجاری‌شده وجود دارد که روی آن کنده‌کاری‌های زیبایی نقش بسته است. سالن تئاتر با ظرفیت ده هزار نفر نیز در این شهر وجود دارد که یکی از نمونه‌های برجسته‌ی معماری باستانی است. سالانه گردشگران زیادی برای بازدید از قبرستان، موزه و آثار تاریخی آن به این شهر سفر می‌کنند.