چشمه‌های پاموکاله

1402/09/18


xx بازدید

مکان: چشمه‌های پاموکاله

شاخصه: چشمه‌های آب گرم با سطحی آهکی

 

با دیدن چشمه‌های پاموکاله حتماً شگفت‌زده خواهید شد. این منطقه‌ی گردشگری در ترکیه توانسته با زیبایی بی‌مانند خودش گردشگران زیادی را به‌سوی خود جذب کند. این منطقه‌ی بسیار زیبا که به قلعه‌ی پنبه‌ای نیز شهرت دارد در ایالت دنیزلی و در جنوب غربی کشور ترکیه واقع‌شده است. وجود تعداد بسیار زیادی چشمه‌های آب گرم طبیعی و هم‌چنین سطح آهکی و بسیار زیبای این منطقه باعث شده که اگر از دوردست به این مکان خیره شوید، تفاوت آن را با محیط‌های اطرافش به‌خوبی احساس کنید.

تاریخچه شهر هیراپولیس و چشمه‌های پاموکاله

 

 شهر بسیار زیبای هیراپولیس که تحت نفوذ امپراطوری بزرگ روم بود، بر بالای تپه‌ای بسیار خاص و سفید رنگ ایجاد شد که حدود 2700 متر ارتفاع داشت. این مکان باوجود چشمه‌های آب گرم خاص خود توانسته بود تا محبوبیت بسیار زیادی را بین سرداران و فرماندهان رومی به‌دست آورد. بعد از مشخص شدن این منطقه به‌عنوان یک منطقه‌ی باستانی و توریستی، هتل‌های اطراف آن خراب‌شد. برای بازدید از چشمه‌های پاموکاله افراد نباید کفش بپوشند، زیرا این کار مانع از ته‌نشینی املاح معدنی در خاک می شود و مشکلات زیادی را برای این چشمه‌ها به‌وجود می‌آورد.

باید گفت که این شهر بسیار زیبا و جذاب طراحی شده بود؛ اما بعد از زلزله‌ی سال 60 میلادی متاسفانه بسیاری از بخش‌های این شهر ویران شد و ساخت مجدد و بازسازی بسیاری از قسمت‌های آن حدود 10 سال به‌طول انجامید و بعد از آن، شهر هیراپولیس به‌عنوان یکی از زیباترین شهرهای این منطقه معرفی شد.

ویژگی‌های بسیار زیبای چشمه‌های پاموکاله

 

پاموکاله از سنگ آهک تشکیل شده است و باوجود سنگ‌های رسوبی که به‌صورت ته‌نشین درآمده‌اند، جلوه خاصی را به محیط داده است. وجود بیش از 17 چشمه‌ی آب گرم که دمای آن‌ها بین 95 تا 212 درجه است در این منطقه‌ی زیبا تایید شده است. سطح سکو مانندِ این چشمه‌ها باعث شده که آب به‌راحتی از بخش‌های بالایی به قسمت‌های پایینی منتقل شود و یک منظره‌ی بسیار زیبا را پدید آورد.

در این منطقه علاوه‌بر چشمه‌های پاموکاله، موزه‌ای نیز ایجاد شده است که باقیمانده‌های شهر تاریخی هیراپولیس در آن نگه‌داری می‌شود؛ از طرف دیگر در این موزه برخی از نمونه‌های زیبای دست‌ساز و صنعتی کشور ترکیه که در عصر برنز طراحی شده‌اند نیز نگهداری می‌شود.

شهر قدیمی هیراپولیس که در سال 190 کشف شده است و از نظر نظامی و اقتصادی بسیار قدرتمند بوده در این منطقه واقع‌شده است که می‌توان به‌راحتی از قسمت‌های باقی‌مانده‌ی آن دیدن کرد. این شهر در قرن دوم و سوم میلادی توانسته بود به‌دلیل داشتن شکوه خاص و همچنین چشمه‌های آب گرم مرکزی و بسیار مناسب خود به شهرت جهانی برسد.

استخر چشمه‌های پاموکاله

 

 این استخر طبیعی که زمانی محل استراحت سران و خاندان رومی بود امروزه به مکان گردشگری بسیار زیبایی تبدیل شده است. این استخرهای تکه‌تکه شده که به‌صورت طبیعی از آب چشمه‌های پاموکاله و حیات بخش آن تأمین می‌شود می‌تواند جان تازه‌ای به روح و جانتان ببخشد. این استخر بسیار زیبا در کنار معبد آپولو قرار دارد و به افراد مختلف فرصت می‌دهد تا بتوانند از این منطقه‌ی بسیار جذاب دیدن کنند. برای یک سفر خاطره‌انگیز به ترکیه و بازدید از چشمه‌های پاموکاله همسفر کلوت شوید.