شهرکاپادوکیا

1402/12/02


xx بازدید

مکان: کاپادوکیا

شاخصه: شهری جذاب و توریستی در ترکیه

 

به قصد بازدید از کاپادوکیا نگین الماس انگشتر گردشگری ترکیه، همسفر با کلوت راهی ترکیه می‌شویم؛ دیداری تماشایی از شهر کاپادوکیا که خود گنجینه­ای باستانی در مرکز آناتولی ترکیه محسوب می­گردد. ترکیه کشوری با جاذبه­های بسیار در صنعت گردشگری‌ست که در جنوب غربی آسیا قرار دارد و سرزمین جغرافیایی آن در این ناحیه، اسم «آناتولی» را یدک می­کشد. به‌راستی که ملاقات با کاپادوکیای ترکیه، شهری سنگی با غارها و خانه­هایی که با دست در دل صخره­ها کنده شده‌اند و قدمتی طولانی دارند. سکونت در این شهر را به عصر مفرغ یا برنز بی­ارتباط نمی­­دانند.

شهر توریستی کاپادوکیا

باید بدانید که کاپادوکیا، در گذشته کاپادوسیه نامیده می­شد که به معنای سرزمین اسب‌های زیباست. البته هنوز هم می‌توان اسب‌سواری را در کاپادوکیا یکی از جاذبه­های این شهر دانست. در تلفیقی از تاریخ و طبیعت و مناظر خیره­کننده‌ی آن، شما قادرید یکی از حیرت­انگیزترین چشم­انداز­های طبیعی را در روستای «گورمه» ببینید.

شهر باستانی و تاریخی کاپادوکیا در سال 1985 به‌عنوان یکی از میراث فرهنگی جهان از طرف یونسکو ثبت شد. درهرحال اگر با ماجراجویی و هیجان میانه‌ی خوبی دارید و دوست دارید که زمانی را در میان غارها و هتل­های به یاد­ماندنی در قلب صخره­ها بگذرانید، بی شک پیشنهاد سفر به کاپادوکیا می­تواند برایتان جالب باشد.  

 

موزه­ گورمه در فضای باز

 

در خارج از روستای گورمه شما با یک مجموعه‌ی تاریخی وسیع و ارزشمند روبرو خواهید شد. غارها و کلیسا­های متصل به‌هم که در دل صخره­ها تراشیده شده­اند. از کلیساهای کاپادوکیا، می­توان به کلیسای توکالی، آلمانی و  هم‌چنین به صومعه‌ی مخصوص راهبان اشاره کرد. نقوش بسیار زیبایی بر دیواره­های کلیساها وجود دارند که در گذر ایام، هنوز هم رنگ‌های اصیل خود را حفظ کرده­اند.

 بی شک شما از دیدن این نقوش زیبا و رنگارنگ حیرت­زده خواهید شد.

 

شهر زیرزمینی درینکو­یو درکاپادوکیا
 

در ادامه‌ی گشت‌وگذار در کاپادوکیا، به شهری زیرزمینی در ناحیه‌ی درینکویو خواهید رفت که یادگاری از دوران امپراطوری مادها است. شهری زیرزمینی که در هشت طبقه‌ی صخره­ای شکل گرفته که گنجایش بیست‌هزار نفر آدم و البته دام و طیور را دارد. البته شما می­توانید اتاق‌های به‌هم پیوسته‌ی چهار طبقه از این اعجوبه‌ی زیرزمینی را ببینید.

 

دره رز و دره سرخ  
 

شما در دره‌ی رز که در ابتدای مسیر گورمه قرار دارد با دورنمای زیبایی مواجه می­شوید که سوژه‌ی دوربین عکاسان بسیاری‌ست. در دل صخره­های این دره‌ی وسیع، قدم بزنید و از تماشای مناظر صخره­های سنگی، لذت ببرید. در ادامه بعد از دره‌ی رز، به طرف دره‌ی سرخ بروید. در سرتاسر مسیر خبر از درختان انگور، باغ‌های سرسبز و با­طراوت همراه سنگ­ها و کوه­هایی متمایل به رنگ‌های صورتی، زرد و نارنجی را خواهید دید. زببایی محیط آنچنان است که به‌شدت، شما را تحت تأثیر قرارمی­دهد.

 

دودکش‌های پری

 

خاکستر باقی­مانده  ازآتشفشان­ها، در مجاورت سواحل جنوبی دریای سیاه، بر اثر عوامل فرسایشی نظیر باد و باران، مبدل به ستون‌ها و مخروط­های قابل توجهی شدند که در واقع  روستای گورمه را محاصره کردند. این مخروط­ها را «دودکش­های پری» می­نامند که  به رنگ‌های صورتی، سبز و زرد وجود دارند. در گذشته مردم، قلب این صخره­های نرم را خالی کرده و اقدام به ساختن کلیسا، به شکل غار در کاپادوکیا می­کردند. مطمئن باشید شما هم از دیدن این چشم­انداز اعجاب­آور، در کاپادوکیا بهت زده خواهید شد.

 

لذت بالن‌سواری در کاپادوکیا

 

بالن‌سواری بر فراز کوه­ها و دره­های زیبای کاپادوکیا، یکی از تفریحات رایج و هیجان­انگیز مسافرت به ترکیه است. فقط دقت کنید که این سرگرمی مفرح را زمانی که آسمان آبی و روشن است و هنگام وزش آرام بادها انجام دهید. شما می­توانید همسفر با کلوت در تور دور ترکیه همچون پرنده­ای رها و آزاد، پرواز بر فراز ابرها و آسمان نیلگون کاپادوکیا را با دوز هیجان و لذت به خاطره‌ای جذاب تبدیل کنید.