موزه جنگ استقلال آنکارا

1402/09/18


xx بازدید

مکان: موزه‌ی جنگ استقلال آنکارا

شاخصه: یک بنای تاریخی سیاسی در ترکیه

 

یکی از شهرهای بزرگ ترکیه با جمعیتی حدود 5 میلیون نفر، آنکارا است. در این شهر جاذبه‌های گردشگری و تاریخی بسیار زیادی وجود دارد؛ ازاین‌رو سالانه مسافران و گردشگران زیادی جهت بازدید از این جاذبه‌های گردشگری به آنکارا سفر می‌کنند. یکی از این جاذبه‌های تاریخی، موزه‌ی جنگ استقلال آنکارا است.

تاریخچه‌ی موزه جنگ استقلال آنکارا

 

ساختمان موزه در سال 1915 توسط یکی از معماران به‌نام آن زمان که در ارتش خدمت می‌کرد احداث شد. ساختمان اصلی این موزه برای کمیته‌ی حزب اتحاد و ترقی ساخته‌شده بود. در ساخت این ساختمان از سبک معماری ترکیه الهام گرفته شد و در ساخت آن از بهترین و باکیفیت‌ترین مواد اولیه استفاده شد. در زمان‌های گذشته اغلب افراد جهت حل مسائل سیاسی خود به این ساختمان می‌رفتند.

می‌توان گفت از ساختمان این موزه در دهه‌ی 20 میلادی استفاده‌های مختلفی می‌شده است و تمامی مسائل سیاسی و آموزشی در این محل انجام می‌گرفت. این ساختمان در سال‌های 1920 تا 1924 به‌عنوان مجلس ملی کبیر مورداستفاده قرارگرفته است و پس‌ازآن به‌عنوان دفتر حرب جمهوری‌خواه و مدرسه‌ی آموزش علوم حقوقی استفاده‌شده است. امروزه این ساختمان به‌عنوان موزه‌ی مجلس ملی کبیر (موزه جنگ استقلال آنکارا) کاربرد دارد.

ساختمان این موزه برای برگزاری جشن صدسالگی اولین رئیس‌جمهور ترکیه موردبازسازی قرارگرفت و به مکانی زیبا و باشکوه تبدیل شد. از 23 آوریل سال 1981 این ساختمان به‌عنوان موزه‌ی جنگ استقلال ترکیه شناخته‌شده است. به عقیده‌ی برخی از افراد بنا به دلایل استقلال‌طلبی آتاتورک این موزه، «موزه استقلال» نامیده شده است. مقبره‌ی آتاتورک در این شهر قرارگرفته است و ازاین‌رو بسیاری از افراد جهت ادای احترام به این شهر می‌آیند.

معماری موزه جنگ استقلال آنکارا

 

پس‌ازاینکه وارد ساختمان موزه شدید به یک راهروی پیچ‌درپیچ می‌رسید. در راهروی سمت راست نقاشی‌های بسیار زیادی از حوادث پیش‌آمده در سال‌های 1918 تا 1923 به چشم خواهند خورد. همچنین این راهرو به فعالیت‌های دومین دوره‌ی مجلس ارتباط داده‌شده است.

در بزرگ‌ترین اتاق موزه که اتاق کمیسیون نام دارد تمامی موضوعات مطرح‌شده در مجلس موردبررسی قرار می‌گرفتند و بر تمامی مسائل نظارت می‌شد. در این بخش، امروزه برخی از اوراق مهم همچون آماسیا، پیمان ملی و مهر نگهداری می‌شوند.

درگذشته‌های دور، اتاق قانون‌گذاری که مهم‌ترین بخش این موزه را تشکیل می‌دهد جهت بررسی لایحه‌های مجلس مورداستفاده قرار می‌گرفته است که آیا با قوانین کشور مطابقت دارند؟ امروزه این اتاق، محل نگهداری اسناد مرتبط با جنگ بزرگ و جنگ پایانی استقلال است.

در این موزه، قالیچه‌ای با نماد پیمان ملی، مدال جنگ استقلال و نقاشی مصطفی کمال نیز نگهداری می‌شوند. در اتاق مدیریت این موزه نیز مدارک مرتبط با پایتخت ترکیه، پیمان صلح مودانیا، توافقنامه‌ی لوزان، اعلام جمهوریت و دیگر اسناد مهم قرار دارند. در طبقات آخر موزه‌ی جنگ استقلال آنکارا سالن بزرگی وجود دارد. این سالن اغلب برای برگزاری همایش‌های جنگی سران ترکیه مورداستفاده قرارگرفته است. یک اتاق نسبتاً کوچک نیز در این موزه وجود دارد که کاملاً ساده است و هیچ‌گونه تشریفاتی در آن نیست؛ این اتاق برای برگزاری نماز مورداستفاده قرار می‌گیرد.

اگر قصد بازدید از موزه‌ی جنگ استقلال آنکارا را دارید بهتر است بدانید که در خیابان «کام هاری اولاس» این شهر واقع شده است. می‌توانید برای گشت و گذار در آنکارا و بازدید از موزه با کلوت همسفر شوید.