آرامگاه آتاتورک

1402/01/11


xx بازدید

مکان: آرامگاه مصطفی کمال آتاتورک

شاخصه: محل دفن رهبر بزرگ سیاسی ترکیه

 

آرامگاه آتاتورک یکی از جاذبه‌های ارزشمند کشور ترکیه است که بسیاری از افراد به‌منظور دیدن این منطقه به سراغ کشور ترکیه می‌روند. این آرامگاه محل دفن «مصطفی کمال آتاتورک» یکی از بزرگ‌ترین رهبران سیاسی کشور ترکیه است. بسیاری از اصلاحات سیاسی و اجتماعی کشور ترکیه در زمان این شخصیت بزرگ شکل گرفت و به همین جهت، آرامگاه این شخص احترام بسیار زیادی در بین مردمان این کشور دارد. برای ثبت یک خاطره‌ی زیبا  از سفر به کشور ترکیه و شهر آنکارا با کلوت همسفر شوید.

تاریخچه‌ی آرامگاه آتاتورک

بعد از فوت این شخصیت بزرگ، در ابتدا مصطفی کمال آتاتورک را به‌صورت موقت در موزه‌ی مردم‌نگاری آنکارا دفن کردند و بعد از آن با ایجاد یک فراخوان بین المللی از معماران بزرگ به ‌منظور ساخت یک آرامگاه بسیار ویژه برای این شخصیت اقدام به احداث یک آرامگاه باشکوه برای وی کردند.

آرامگاه آتاتورک که در بالای تپه‌ای به نام «آنی تپه» قرار داده‌شده است؛ به‌عنوان ‌یکی از بلندترین مکان‌های شهر آنکارا شناخته می‌شود و این آرامگاه را افراد حاضر در شهر می‌توانند به‌خوبی مشاهده کنند. آرامگاه آتاتورک توسط دو معمار برجسته‌ی ترک به نام‌های پروفسور «امین اونات» و دکتر «ارهان آردا» طراحی شده است تا با ایجاد یک ترکیب بسیار زیبا، هنر و تاریخ سرزمین ترکیه را با هم تلفیق کنند. این آرامگاه بسیار بزرگ «آنیت کبیر»  نام دارد و ساخت آن  سال 1953 به اتمام رسیده است.

عظمت آرامگاه آتاتورک

برای رسیدن به این مقبره‌ی باشکوه باید از پارک‌های مختلفی عبور کرد. وجود انواع گل‌ها و درخت‌های سرسبز در این بخش باعث به وجود آمدن زیبایی و طراوت بسیار خاصی در این منطقه شده است. بعد از عبور از پله‌های این مقبره‌ی بسیار زیبا با سه نوع مجسمه‌ی خاص روبرو می‌شوید که هر مدل از آن‌ها در حالت خاصی قرار دارند؛ به‌عنوان مثال مجسمه‌های کناری و بزرگ این بخش، در حال گریه و عزاداری برای این شخصیت بزرگ هستند. برای رسیدن به آرامگاه آتاتورک باید از جاده‌ی شیر عبور کرد که در آن 24 شیر مختلف وجود دارد که سمبل بزرگی و آزادی هستند.

بعد از عبور از این جاده‌ی بسیار زیبا و خاص، به یک میدان بسیار بزرگ به نام میدان آزادی خواهید رسید که مسیر اصلی ورود به آرامگاه آتاتورک است و در کنار آن‌یک نوشته‌ی بسیار بزرگ دیده می‌شود که در آن می‌توان به‌راحتی سخنان معروف آتاتورک را مشاهده کرد.

بعد از دیدن این میدان می‌توانید از سمت چپ آن به این آرامگاه زیبا وارد شوید و با وارد شدن به اتاق هشت گوشه و بسیار جذاب آن ‌که با موزاییک‌های سبز و طلایی تزیین‌شده است آرامگاه این فرد بزرگ را مشاهده کنید.

در کنار مزار این شخصیت، می‌توانید جام‌های بزرگی را مشاهده کنید که نشان‌دهنده‌ی روح شهرهای مختلف کشور ترکیه است و توانسته جلوه‌ی بسیار خاصی را به این آرامگاه بدهد.

در کنار آرامگاه آتاتورک برج و موزه‌های بسیار زیادی وجود دارد که می‌توانید در آن‌ها اشیای قدیمی مربوط به دوران این شخصیت را مشاهده کنید و از دیدن آن‌ها لذت ببرید.