دریاچه یسان

1402/01/11


xx بازدید

مکان: دریاچه‌ی یسان

شاخصه: دریاچه‌ی ای طبیعی در منطقه‌ی رودبار

در تعریف دریاچه آمده که محدوده‌ی بزرگی از آب که راهی به آب‌های آزاد ندارد و اندازه‌ی آن بزرگ‌تر از آبگیر است. بعضی دریاچه‌ها به‌قدری بزرگ هستند که از آن‌ها باعنوان دریا یاد می‌شود مانند دریاچه‌ی مازندران. دریاچه‌ها آب‌های ساکنی هستند که بیشتر آن‌ها در نیم‌کره‌ی ‌شمالی واقع‌شده‌اند و بیش از 60 درصد این دریاچه‌ها در کشور کانادا قرار دارند.

در طبیعت اروپا نیز تعداد بیشماری دریاچه قرارگرفته‌اند که هریک از زیبایی خاص و منحصربه‌فردی برخوردار است. جالب است بدانید که فنلاند با جود 1870 دریاچه به کشور هزاردریاچه مشهور شده است. در سوئیس هم به‌دلیل شرایط آب‌وهوایی و موقعیت جغرافیایی دریاچه‌های زیادی وجود دارند. اما در ایران عزیز و چهارفصل و هزاررنگ تمرکز دریاچه‌ها بیشتر در شمال کشور است.

البته برخی از دریاچه‌ها ساخته‌ی دست بشر هستند که به اهداف مختلفی از آن‌ها استفاده می‌شود که دریاچه‌های پشت سدها از این دست دریاچه‌ها هستند و برای تولید برق و یا آبیاری زمین‌های کشاورزی استفاده می‌شود.

دریاچه‌ی یسان، ویستان، بره‌سر

«دریاچه‌ی یسان» که به‌نام‌های «دریاچه‌ی ویستان» یا «دریاچه‌ی بره‌سر» هم معروف است از دریاچه‌های طبیعی ایران زیباست که در منطقه‌ی رودبار استان گیلان و به‌شکل طبیعی و بعد از یک زلزله ایجاد شده است. آب این دریاچه از چشمه‌ها و کوه‌های اطراف تامین می‌شود. این دریاچه‌ی زیبا و دیدنی باوجود تمام جاذبه‌های زیبا و قابل‌توجهش نگاه مسافرانِ طبیعت‌گرد زیادی را به خودش جلب کرده است. این دریاچه‌ی دوست‌داشتنی که جایی در دل جنگل قرار گرفته در فصل بهار جلوه‌ی بیشتری دارد و به‌خصوص در اردیبهشت از هر بیننده‌ای دلبری می‌کند. این منطقه‌ی دل‌انگیز کوهستانی، بهارهای خنک و تابستان‌های گرم و ملایمی دارد. اوایل پاییز هم زمان خوبی برای تماشای زیبایی‌های اطراف دریاچه است. طول دریاچه حدود ۲۳۰ متر و پهنایش ۱۰۰ متر است. عمق آن هم کم نیست و ممکن است تا ۱۰۰ متر هم برسد.

مسیر دسترسی به دریاچه تاحدی دشوار است و همین موضوع موجب شده که اثری از زباله در اطراف دریاچه نباشد و زیبایی بکر و دست‌نخورده‌اش حفظ شود. دریاچه‌ی یسان از هردوطرف چشم‌اندازی به کوه‌های پوشیده از درخت دارد و به دشت‌های زیبا و چشم‌نواز و تپه‌های سرسبز و حیرت‌انگیز می‌رسد. پوشش گیاهی اطراف دریاچه از جنس درختان راش، بید و بلوط است. جالب است بدانید در نواحی اطراف دریاچه گیاهانی مثل شیرین‌بیان، گل‌گاوزبان، لاله‌ی کوهی و نی هم به وفور دیده می‌شود.

لذت تماشای طبیعت زیبای اطراف دریاچه و دشت‌ها و مراتع سرسبز و دیدنی کنار مزه کردن خوراکی‌های جذاب و دلچسب جنگلی مانند تمشک، ازگیل، زالزالک و البته سیب، گلابی و گردو تجربه‌ی طبیعت‌گردی شما را تکمیل می‌کنند. به تمام این‌ها وجود عسل مرغوب و لبنیات تازه‌ی نواحی جنگلی را هم اضافه کنید.

برای داشتن تجربه‌ای کامل از طبیعت‌گردی و حال خوب دریاچه فقط کافیست تا چشمانتان را چند دقیقه‌ای ببندید و صدای سکوت دریاچه را با گوش جان بشنوید که سمفونی صدای پرندگانی مثل کبک، قمری، تهیو و بلدرچین گه‌گداری آن را همراهی می‌کنند.