اسالم به خلخال

1402/09/20


xx بازدید

مکان: اسالم به خلخال

شاخصه: جاده‌ای جنگلی و سرسبز از شهر اسالم تا خلخال

جاده‌ی بهشتی اسالم به خلخال یکی از زیباترین جاده‌های شگفت‌انگیز شمال ایران است. حس‌وحال عجیب رانندگی در این مسیر جنگلی و سرسبز که لذت تماشای دشت، جنگل، آبشار و حتی دریاچه را در خود دارد از مهیج‌ترین تجربه‌های سفر به جغرافیای سبز رنگ شمال ایران زمین است.

این جاده مسیر ارتباطی بین اسالم در استان گیلان و خلخال در استان اردبیل است و درنهایت به آذربایجان شرقی و زنجان ختم می‌شود. طول مسیر جاده‌ی مشهور اسالم به خلخال حدود 70 کیلومتر است.

رانندگی در یک جاده‌ی بهشتی به‌نام اسالم به خلخال

این جاده‌ی زیبا در منطقه‌ای واقع شده که تغییرات آب‌وهوایی بسیاری در آن وجود دارد و در بیشتر مواقع سال، بارانی و خیس است. ارتفاع این منطقه و شرایط جغرافیایی آن به‌گونه‌ای‌ست که به‌خاطر پایین بودن دمای هوا در بیشتر سال سرد است. از طرف دیگر نزدیکی این مسیر به دریا و هم‌جواری با سواحل موجب شده که رطوبت و مه، به‌صورت همیشگی در قاب تصاویر ثبت‌شده از این مسیر وجود داشته باشد. همین حضور دائمیِ رطوبت و مه در جنگل‌های سبز و انبوه این نقطه از کشور، جاده‌ای رویایی و پوشیده از درختان رنگ‌ووارنگ ساخته است.

مسافرانی که از اسالم به سمت خلخال می‌روند با عبور از جنگل‌های گیسوم وارد مسیری خیال‌انگیز و رویایی می‌شوند که غیرقابل‌پیش‌بینی بودن آب‌وهوا و شرایط آن از خصوصیات این مسیر است. این احتمال وجود دارد که در زمان شروع سفر، هوا آفتابی و صاف باشد اما در ادامه‌ی مسیر، مه غلیظ و بارش باران در ارتفاعات، شما را غافلگیر کند. این هوای غیرقابل پیش‌بینی و خنکای هوا در فصل گرم از زیباترین تجربه‌هایی‌ست که می‌توانید در یک سفر با آن مواجه شوید و از آن لذت ببرید.

جاده‌ی اسالم به خلخال مسیری‌ست که هنگام عبور از آن هم‌زمان می‌توانید بسیاری از پدیده‌ها و جاذبه‌های طبیعی را ببینید و از آن‌ها لذت ببرید. در تمام مسیر رودخانه‌هایی در دره‌ها و جنگل‌های اطراف وجود دارند که می‌توانید ساعاتی را بدون دغدغه و با آرامش کنار آن‌ها سپری کنید و دوباره به رانندگی در این مسیر جنگلی و پهنه‌ی شورانگیز ادامه دهید و از دیدن دشت‌های سبز و مخملی در این دنیای هزاررنگ شادمان شوید. دنیایی پر از طراوت و زیبایی که حضوری دلنشین در طبیعت را برای شما خواهد داشت. دشت‌هایی پر ازگل که رنگ و شور را به تصویر می‌کشند و غرق در مه، دیدنی‌ترین صحنه‌ها را خلق می‌کنند.

در این مسیر هرلحظه در میان جاده باید انتظار گله‌های اسب، گاو و گوسفند را بکشید که در مسیر رفت یا برگشت از چرا هستند و نمای طبیعت بکر و روستایی منطقه را تکمیل می‌کنند.

در دامنه‌های اطراف و در بخش‌های مرتفع، گاهی اوقات می‌توان حضور برخی حیوانات وحشی مثل خرس، پلنگ و گوزن را مشاهده کرد.

خوشمزه‌ترین‌های اسالم به خلخال

از بهترین لذت‌های هر سفر، خوردن خوراکی‌های خوشمزه‌ی مقصدی‌ست که به آن سفر می‌کنید. حالا درنظر بگیرید که به مسیری پا می‌گذارید که به‌دلیل وجود مراتع سرسبز، محلی مناسب برای چرای گله‌های بزرگ حیوانات اهلی است و گوشت تازه و باکیفیت به وفور در آن پیدا می‌شود؛ اینجا یکی از بهترین نقاطی‌ست که می‌شود گوشت تازه را به سیخ کشید و از خوردن کباب نهایت لذت را برد. اما یکی از خوشمزه‌ترین‌های این مسیر رویایی آش محلی و بومی مردم منطقه به‌نام «آش دوغ» است که معروف‌ترین خوراک این ناحیه از ایران است و هوای خنک این جاده خوردن آن را جذاب‌تر و دلنشین‌تر می‌کند. در آخر هم باید به بلال‌های تازه و شیرینی اشاره کرد که با وسواس و دقت برای مشتریان آماده می‌شوند.

برای گشت‌وگذار در تور اسالم به خلخال با کلوت همسفر می‌شویم.