قلعه پیتر

1402/09/20


xx بازدید

مکان: قلعه‌ی پیتر

شاخصه: قلعه‌ای باستانی در سن پترزبورگ

 

 

می‌توان گفت اصلی‌ترین ارگ شهر سن‌پترزبورگ، قلعه‌ی پیتر و پل است. این شهر که در سال 1703 به دستور پتر کبیر و توسط یک معمار سوئدی طراحی شد، توانسته بود در کشور روسیه بسیار محبوب شود. قلعه پیتر تا اوایل دهه‌ی 1920 به‌عنوان زندان مورداستفاده قرار می‌گرفت و امروزه به مهم‌ترین بخش از موزه‌ی سن‌پترزبورگ تبدیل‌شده است. در بالای برج‌های این شهر می‌توانید منظره‌ی بسیار زیبای رود نوا را مشاهده کنید و از محیط بسیار زیبای داخل این قلعه لذت ببرید.

سیر تکاملی و تاریخچه قلعه پیتر

 

این قلعه در جزیره‌ی کوچک زایاچی ساخته‌شده است و وجود آثار تاریخی بسیار زیاد در این جزیره باعث شده که این بخش به‌ یک موزه‌ی بسیار بزرگ تبدیل شود. این قلعه در سال 1703 و به دستور پتر کبیر ساخته‌شده است. در ابتدای کار، هدف از ساخت این قلعه، نظارت کامل روی رودخانه‌ی نوا بود و به‌گونه‌ای ساخته‌شده است که تمام کشتی‌های عبوری از این رودخانه به‌منظور بررسی باید از این مسیر عبور می‌کردند.

می‌توان گفت این قلعه جزء جذاب‌ترین آثار تاریخی این شهر است و دلیل اصلی بازدید از این قلعه قدمت آن و تاریخ کهن آن قلعه‌ی پیتر است. این قلعه جایی است که بسیاری از امپراتوری‌ها در آن ساکن شده‌اند و بعد به خاک سپرده‌شده‌اند. البته افراد مشهوری چون ماکسیم گورکی نیز در این قلعه زندانی‌شده‌اند. قلعه‌ی پیتر به‌صورت شش‌ضلعی ساخته‌شده است و دیوار دفاعی بسیار مستحکمی است و در برخی از جنگ‌های روسیه نیز نقش مهمی ایفا کرده است. داخل این قلعه، بناهای بسیار زیبایی وجود دارد که هرکدام سرگذشت و تاریخی مجزا برای خود دارند.

ساختمان‌های تاریخی داخل قلعه پیتر و پل

 

محبوبیت کلیساها در قرون‌ گذشته در کشورهای مختلف بسیار ملموس بوده است. حال زمانی که وارد این قلعه می‌شوید، اولین بنایی که با آن مواجه می‌شود، کلیسای مرکزی آن با نام کلیسای جامع است. این کلیسا مقبره‌ی بسیاری از امپراتورهای روس است؛ از جمله‌ی این فرمانروایان می‌توان به نیکلاس دوم و پیتر کبیر اشاره کرد. این کلیسا در فاصله‌ی 1712 تا 1733 ساخته‌شده است و اولین کلیسای این شهر محسوب می‌شود.

از ویژگی‌های جالب این کلیسای زیبا می‌توان به ساخت آن با سنگ اشاره کرد. در بالای این کلیسا می‌توان یک مناره‌ی طلایی را مشاهده کرد که روی آن‌یک مجسمه‌ی فرشته وجود دارد. این کلیسا یکی از اصلی‌ترین نمادهای شهر سن‌پترزبورگ است.

این تنها یکی از بناهای موجود در قلعه پیتر است و می‌توان از جاذبه‌های زیبای دیگر این قلعه به اتاق‌های امپراتوری آن اشاره کرد که زیبایی خاصی را به وجود آورده‌اند. این اتاق‌ها، به‌عنوان آرامگاه امپراتوران روس هستند و تنها می‌توان از دو اتاق این بنا برای مشاهده‌ی نقاشی‌های هنری زیبا دیدن کرد.

برج ناقوس نیز یکی از جاذبه‌های بسیار زیبای این قلعه به‌شمار می‌رود. در قلعه پیتر می‌توان با بالارفتن از پله‌های این برج به ارتفاع 43 متر از سطح زمین رسید که به ناقوس بزرگ این کلیسا می‌توانید دست یابید و از چشم‌انداز بسیار زیبای آن بهره‌مند شوید.

اگر به مرکز این قلعه‌ی بزرگ حرکت کنید می‌توانید مجسمه‌ی بزرگ پیتر کبیر را مشاهده کنید. این مجسمه‌ی برنزی که در سال 1991 در بالای تخت سزار قرارگرفته است توانسته گردشگران زیادی را به خوب جلب کند.

از دیگر بناهای تاریخی این قلعه‌ی بزرگ می‌توان به ضرابخانه، زندان و غیره اشاره کرد.