موزه هرمیتاژ

1402/09/14


xx بازدید

مکان: موزه‌ هرمیتاژ روسیه

شاخصه: موزه‌‌ای در سن‌پترزبورگ

 

موزه هرمیتاژ روسیه یکی از بهترین و بزرگترین موزه‌های هنری دنیاست. این موزه با داشتن بیش از 5 میلیون اثر هنری منحصربه‌فرد و جذاب توانسته نظر عده‌ی زیادی از هنردوستان سراسر دنیا را به خود جلب کند.

یکی از زیباترین موزه‌های دنیا که آثار تاریخی فوق‌العاده‌ای را در خود گنجانده، موزه‌ی هرمیتاژ روسیه است. این موزه که مرکزیت آن در شهر سن‌پترزبورگ واقع‌شده دارای شعبات بسیاری در لندن، آمستردام و غیره  است. این مجموعه‌ی بی‌نظیر بیش از 3 میلیون اثر هنری را در خود جای‌داده است و توانسته با مدیریت صحیح و هماهنگی بسیار این آثار بسیار جذاب را در سراسر دنیا به دید عموم بگذارد. در موزه‌ی هرمیتاژ روسیه آثار بزرگی چون، طراحی‌های لئوناردو داوینچی، ونگوگ، پیکاسو، گوگن و بسیاری از هنرمندان دیگر به نمایش درآمده است. این موزه تاکنون بزرگ‌ترین موزه‌ی شهر سن پترزبورگ است.

سیر تکاملی پیشرفت موزه هرمیتاژ روسیه

 

موزه‌‌ی هرمیتاژ روسیه در سال 1764 تاسیس شد. در ابتدای کار ملکه‌ی کشور توانسته بود با جمع‌آوری بیش از 200 اثر نقاشی معروف اروپایی اقدام به بنای این موزه کند؛ اما به مرور زمان توانست با پیشرفت‌های روزافزون بر مجموعه‌ی خود اضافه کند. این موزه حتی در سال 1917 و بعد از تصرف روسیه جز اموال خصوصی معرفی شد؛ اما در سال های بعد از آن به‌صورت عمومی در اختیار بازدیدکنندگان قرار گرفت.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که برای بازدید سریع از آثار موجود در این موزه که 5 میلیون نوع هست باید بیش از 5 سال وقت صرف کرد. این موزه ازنظر وسعت سومین موزه‌ی جهان و بعد از موزه لوور قرارگرفته است.

یکی از جذاب‌ترین بخش‌های موزه‌ی هرمیتاژ قسمتی‌ست که امیرکبیر در آن زندگی کرده است. در گذشته‌های دور زمانی‌که امیرکبیر برای دیدن تزار به روسیه می‌آمده است در این نقطه ساکن می‌شده است. این مجموعه در سال‌های اخیر و با ایجاد حفاری‌های بسیار زیاد و پیداشدن مجموعه‌های طلایی بسیار بزرگ، بیشتراز قبل مورد توجه بازدیدکنندگان قرار گرفت.

از آثار خاصی که در این حفاری‌ها پیداشده است می‌توان به آثار مربوط به جنگ تروآ اشاره‌کرد که توسط هاینریش اشلایمن کشف‌شده است و بعدازآن توسط موزه‌ی برلین ضبط‌شده و به موزه هرمیتاژ روسیه انتقال داده‌شده است.

متأسفانه در فواصل مختلف زمانی در روسیه برخی از آثار این مجموعه به دلیل بی‌توجهی حاکمان به سرقت رفته و یا از بین رفته‌اند و تعداد بسیاری از این آثار هم به دیگر موزه‌های این کشور فرستاده شدند. در دوران جنگ جهانی دوم این موزه‌ها به‌صورت کامل از بین رفتند.

جاذبه‌های بسیار دیدنی موزه هرمیتاژ روسیه

 

موزه‌ی هرمیتاژ روسیه به دستور ملکه کاترین ساخته‌شده است و به‌عنوان یکی از کهن‌ترین موزه‌های جهان شناخته می‌شود. او توانست در سال 1764 آثار تاریخی و هنری بسیاری را گردهم آورد و پس‌ازآن سفیران روسی توانستند آثار دیگری را به این مجموعه‌ی ارزشمند اضافه کنند. همچنین کاخی بسیار زیبا کنار این مجموعه‌ی بزرگ وجود دارد که درگذشته تزارهای روسی در آن زندگی می‌کردند و باعث زیبایی بسیار این موزه شده است.

موزه هرمیتاژ روسیه در 6 بنای مختلف به نمایش گذاشته‌شده است و دارای بخش‌های مختلف می‌باشد، اصلی‌ترین بخش این موزه را کاخ معروف زمستانی تشکیل داده است، همچنین در این موزه از اتاق‌ها و کاخ‌هایی که اشراف‌زاده‌های روسی درگذشته از آن‌ها استفاده می‌کردند، نیز نمایش داده‌شده است.

همچنین در بخش‌های دیگری از این مجموعه‌ی بزرگ آثاری چون انواع لباس‌، نشان‌، جواهرات بسیار گران‌بهای سلطنتی و هم‌چنین یکی از بزرگ‌ترین کلکسیون‌های باستانی متعلق به شرق و غرب گردهم آمده‌اند، تا این محل را بسیار خاص و دیدنی کنند.