کاخ کرملین مسکو

1401/02/31


xx بازدید

مکان: کاخ کرملین روسیه

شاخصه: کاخ امپراتوری روسیه

 

کاخ کرملین یکی از زیباترین و درعین‌حال جذاب‌ترین کاخ‌های روسیه است. این کاخ که به نماد اصلی روسیه تبدیل شده دارای معماری خارق‌العاده‌ای از کشورهای مختلف است. کلیساهای بسیار زیبا و ساختمان‌های دولتی مهم کشور روسیه در این محل واقع شده‌اند. این کاخ با معماری خیره‌کننده‌ی خود در سال‌های اخیر توانسته بازدیدکنندگان بسیاری را به خود جذب کند.

یکی از جاذبه‌های گردشگری روسیه عمارت باشکوه کاخ کرملین نام دارد. این کاخ عظیم که به قلب روسیه نیز معروف است، یکی از زیباترین کاخ‌های جهان محسوب می‌شود. کاخ کرملین شهر مسکو به‌صورت یک مجموعه‌ی بزرگ طراحی‌شده و از سمت جنوب به رودخانه‌ی مسکوا و از غرب به باغ الکساندر مشرف است. این کاخ در سال 1487 میلادی به پایان رسید و شامل تعداد بسیاری کاخ و کلیسا برای نجیب زادگان است.

دیدنی‌ترین‌های کاخ کرملین روسیه

 

معماری و استراتژی ساخت کاخ کرملین این کاخ را در دسته‌ی زیباترین و برجسته‌ترین کاخ‌های دنیا قرار داده است. بزرگ‌ترین کلیسای موجود در این کاخ که بانام کلیسای جامع اوسپنسکی شناخته می‌شود یکی از زیباترین کلیساهای روسیه است. تاج‌گذاری بسیاری از سزارهای روسیه در این کلیسای باشکوه انجام شده که در سال‌های 1475 تا 1479 طراحی‌شده است.

عملیات ساخت‌وساز کرملین جدید روی کرملین قدیم روسیه حدود 10 سال طول کشید که دیوارهای این کاخ را بزرگ‌تر ساختند و بر دور دیوار سنگی آن نیز یک دیوار بزرگ آجری کشیدند. این کاخ در سال 1849 به این شکل تبدیل‌شده و توانسته تاکنون ظاهر زیبای خود را حفظ کند. طول کاخ اصلی به 125 متر می‌رسد و دارای 700 اتاق مختلف است که افراد تراز اول کشور می‌توانند در آن زندگی کنند.

بخش‌های دیگر کاخ کرملین روسیه

 

در سال‌های مختلف به این کاخ باشکوه بخش‌های دیگری نیز اضافه شد؛ یکی از مهم‌ترین بخش‌های ساخته‌شده در این کاخ، عمارت کاخ کنگره‌ها بود. این کاخ در سال 1961 احداث شد و وسایل صوتی بیش از 29 زبان کشور دنیا به‌منظور ارتباط بهتر در این ساختمان گنجانده‌شده است.

این کاخ دارای 800 اتاق جداگانه ازجمله سالن، رخت‌کن و اتاق‌های اجتماعی و غیره برای اشخاص تراز اول دولتی است. هم‌چنین وجود اتاق مطبوعات و اتاق‌هایی برای خدمه‌ی فنی نیز در این کاخ درنظر گرفته‌شده است. برای ساختن این کاخ در حدود 16 ماه وقت صرف شده است و جایزه‌ی لنین به طراحان این کاخ تعلق‌گرفته است.

کاخ کرملین روسیه محلی برای حفاظت از مردم
 

از زمان بنای این عمارت، این کاخ جنگ‌های مختلفی را به چشم دیده است. این کاخ همیشه به محلی مناسب به‌منظور اسکان مردم تبدیل‌شده است. کاخ ویتاریچ با داشتن استحکامات محکم، روی تپه‌ی کرملین روسیه قرار داده‌شده است. در سده‌ی یازدهم، اسلاوها توانستند بخش‌های جنوب- غرب تپه را تصرف کنند. تا حدود قرن 14اُم به این کاخ زیبا، گارد روسیه گفته می‌شود؛ اما نام‌گذاری این کاخ به نام کاخ کرملین اولین بار در سال 1331 ثبت گردیده است.

بناهای سنگی بسیاری در این کاخ وجود دارند و اولین بناها در اواخر دهه‌ی 1330 پس از آن که پایتخت را از کیف به مسکو تبدیل کرد، ساخته‌شده‌اند. در بین سال‌های 1327 تا 1333 به‌منظور استفاده‌ی مردم کلیساهای زیادی در شهر مسکو و به‌خصوص داخل کاخ کرملین و یا نزدیکی آن ساخته شد. وجود ویژگی‌های بی‌همتا و معماری خیره‌کننده‌ی بخش‌های مختلف آن باعث شده است این کاخ به یکی از جاذبه‌های گردشگری جذاب در دنیا تبدیل شود.

این کاخ از زمان احداث خود تاریخ را به تماشا نشسته و در سالیان دراز دشمنی‌های زیادی را به چشم خود دیده است. پادشاهان لایق و نالایقی در این کاخ حکومت کرده‌اند که هریک تاثیرات زیادی در تاریخ روسیه داشته‌اند. حتی این کاخ در سال‌های 1485 تا 1495 توسط اساتید ایتالیایی ساخته شده است که زیبایی و شکوه را به روسیه آوردند.